کود گیاهان اپارتمانی

بررسی ۳ مدل کود مایع برای گیاهان آپارتمانی + شرایط استفاده

کود گیاهان آپارتمانی - کود مایع برای گیاهان آپارتمانی

کود مایع برای گیاهان آپارتمانی یکی از مناسب ترین کودهایی است که می توانیم استفاده کنیم. به طور کلی همه ی گیاهان برای رشد بهتر به کود نیاز دارند. کود گیاهان آپارتمانی متناسب با شرایط آن ها تولید می شود. گیاهان آپارتمانی برخلاف گیاهان فضای باز، دسترسی به مواد آلی ندارند. بنابراین کود آن ها باید شرایط ویژه ای داشته باشد. فرمولاسیون کود باید به نوعی باشد که مواد مغذی گیاه را تامین کند. علاوه بر آن باید خاک را هم تقویت کند. کود گیاهان آپارتمانی باید حاوی عناصر مهم باشد. بهسازان کشت شما را با این کود ها بیشتر آشنا می کند.

فهرست تصاویر

کود; ۱ گیاهان آپارتمانی

کود; ۲ زمان کوددهی

کود ۳ کود مایع

چه عناصری در کود مایع برای گیاهان آپارتمانی باید وجود داشته باشد؟

در کود گیاهان آپارتمانی مواد مغذی زیادی وجود دارد. اما مهم ترین آن ها نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. برخی کودها حاوی منیزیم، بور، آهن و روی هم هستند. هر کدام از این مواد درون کود مایع برای گیاهان آپارتمانی فایده ی خاص خودشان را دارند. مثلا پتاسیم ریشه را تقویت می کند. یا اینکه نیتروژن گلدهی گیاه را زیاد می کند. نهایتا ترکیب های مختلفی از این عناصر به وجود آمده اند. هر کدام از این ترکیب ها روی بخش خاصی از گیاه تاثیر دارند.

Organic-agri در ادامه شما را با بقیه ی عناصر آشنا می کند. کلسیم در ساخت دیواره ی سلولی بسیار موثر است. این عنصر در حمل و نقل مواد معدنی و نگهداری آن در گیاه هم موثر است. منیزیم در عمل فتوسنتز تاثیر زیادی دارد. این عنصر هسته ی اصلی مولکول های کلروفیل را تشکیل می دهد. علاوه بر این برای فعال سازی آنزیم های درون گیاه هم مفید است. سولفور یا گوگرد نیز درون کلروفیل وجود دارد. بنابراین در فتوسنتز موثر است. هم چنین گوگرد در گیاه، مصرف نیتروژن را هم تقویت می کند.

کود; ۱ گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی - کود مایع برای گیاهان آپارتمانی
گیاهان آپارتمانی – کود مایع برای گیاهان آپارتمانی – بهسازان کشت

معرفی انواع کود برای گیاهان آپارتمانی و مزایای هر کدام

بهترین کود برای گیاه کودی است که مواد مغذی کافی داشته باشد. در این دسته بندی کودها را به سه دسته تقسیم می کنیم. دسته ی اول کود مایع برای گیاهان آپارتمانی است. این کودها به آب اضافه می شوند. سپس در حین آبیاری استفاده می شوند. کود مایع برای گیاهان آپارتمانی که به آب علاقه زیادی دارند بسیار مناسب است. البته نحوه ی استفاده و میزان کود مایع برای گیاهان آپارتمانی باید مشخص شود. باید برنامه ی مشخصی برای کوددهی داشته باشیم.

دسته ی بعدی کودهای گرانول گیاهی هستند. برخلاف کود مایع برای گیاهان آپارتمانی این کودها در خاک مخلوط می شوند. زمانی که گیاه آب دریافت می کند مواد مغذی آزاد می شود. به همین علت می توانیم زمان کوددهی را با آبیاری یکی کنیم. دسته ی بعدی کودهای آهسته رهش یا انتشار آهسته هستند. این کودها به تدریج باعث آزاد شدن مواد مغذی در خاک می شوند. معمولا کودهای آلی نسبت به کودهای مصنوعی طرفداران بیشتری دارند. کودهای آلی کمک بیشتری به بهبود کیفیت خاک می کنند.

زمان مناسب برای کوددهی به گیاهان آپارتمانی چه زمانی است؟

باید به زمان کوددهی توجه زیادی داشته باشیم. چون اگر کود در زمان درستی استفاده نشود آسیب جدی به گیاه وارد می کند. در فصل رشد یعنی بهار و تابستان باید به گیاه کود داده شود. این فصل ها فصل رشد گیاه هستند و بهترین زمان برای کود مایع برای گیاهان آپارتمانی این زمان است. این استفاده از کود مایع برای گیاهان آپارتمانی باعث افزایش سرعت رشد می شود. برخی از گیاهان آپارتمانی نیاز به کودهی در زمان های دیرتری دارند. چون رشد خوبی دارند کود مایع برای گیاهان آپارتمانی هر دو هفته یک بار هم برای آن ها کافی است.

استفاده ی زیاد از کود مایع برای گیاهان آپارتمانی خطرناک است. این کار باعث تجمع نمک های معدنی می شود. اگر این اتفاق بیفتد گیاهان دچار سوختگی ریشه می شوند. بهسازان کشت شما را در انتخاب زمان مناسب یاری می کند. تعداد دفعات استفاده از کود مایع برای گیاهان آپارتمانی نیز متفاوت است. با توجه به نوع تغذیه ی گیاه و سرعت رشد ریشه این موضوع متفاوت است. برخی گیاهان نیاز به استفاده از کود برای گیاهان آپارتمانی به صورت هفتگی دارند. در حالی که برخی دیگر استفاده ی ماهانه هم برای آن ها کافی است.

کود; ۲ زمان کوددهی

زمان کوددهی - کود مایع برای گیاهان آپارتمانی
زمان کوددهی – کود مایع برای گیاهان آپارتمانی – بهسازان کشت

نحوه ی کوددهی به گیاهان آپارتمانی به چه صورت است؟

بهترین نوع کود همان کود مایع برای گیاهان آپارتمانی است. شیوه ی مصرف آن هم بهتر است نیمی از پیشنهاد تولید کننده باشد. مثلا فرض کنیم تولید کننده پیشنهاد دو گرم در یک لیتر را داده است. در این صورت بهتر است یک گرم در یک لیتر استفاده شود. استفاده از کود مایع برای گیاهان آپارتمانی مزیت های زیادی دارد. یکی از آن ها همین سهولت در کنترل مقدار است. در ادامه organic-agri شما را با زمان مناسب کوددهی بیشتر آشنا می کند.

برای گیاهان داخل خانه بهترین زمان استفاده از کود مایع برای گیاهان آپارتمانی همان فصل بهار است. بهتر است تا تابستان این کوددهی ادامه پیدا کند. اما باید از کوددهی به گیاهانی که در فصل پاییز و زمستان رشد می کنند خودداری کرد. علت این موضوع خواب بودن گیاهان در این فصول است. باید گیاه را در فصل بهار با خاک تازه گل کاری کرد. در این صورت نیاز به استفاده از کود مایع برای گیاهان آپارتمانی در فصل پاییز و زمستان نیست.

کود; ۳ کود مایع

کود مایع - کود مایع برای گیاهان آپارتمانی
کود مایع – کود مایع برای گیاهان آپارتمانی – بهسازان کشت

انواع کودهای موجود در بازار در مقایسه با کود مایع برای گیاهان آپارتمانی

دسته ی اول کودهای شیمیایی هستند که در مقایسه با بقیه ی کودها حجم کمتری دارند. این کودها در نوع پودری و مایع تولید می شوند. نوع مایع آن همان کود مایع برای گیاهان آپارتمانی است. درون این کودهای مایع برای گیاهان آپارتمانی و کودهای پودری مواد مغذی زیادی وجود دارد. قبلا در organic-agri به عناصر پرمصرف اشاره کردیم. منظور از عناصر پرمصرف همان ازت، فسفر، پتاسیم، منیزیم و کلسیم است. عناصر کم مصرف هم آهن، روی، منگنز، مس و بور هستند.

کود آهن یکی از کودهایی است که هم به صورت مایع و هم پودری وجود دارد. رایج ترین نوع این کود مایع برای گیاهان آپارتمانی کود کلات آهن است. آهن از عناصری است که در رشد گیاه اهمیت بسیار بالایی دارد. در مقابل کودهای شیمیایی، کودهای ارگانیک قرار می گیرند. برخلاف کودهای شیمیایی، در کودهای ارگانیک کمتر از کودهای مایع برای گیاهان آپارتمانی حضور می بینیم. یعنی بیشتر به صورت پودری تولید می شوند. کودهای حیوانی، کمپوست، ورمی کمپوست و خاکبرگ از انواع این کودها هستند.

کودهای بیولوژیک یا کودهای زیستی چه نوع کودهایی هستند؟

این نوع از کودها توسط میکروب های مفید تولید می شوند. کودهای بیولوژیک به جذب بهتر مواد غذایی توسط گیاه کمک می کنند. مثلا یکی از انواع این کودها، کود مایع برای گیاهان آپارتمانی بیوزر است. این کود نتیجه ی فعالیت یک سری باکتری است. این کود مزایای زیادی دارد. از جمله مزایای آن کاهش آلودگی خاک است. همچنین این نوع کود مایع برای گیاهان آپارتمانی، گیاه را از طریق جذب مواد مغذی تقویت می کند. این نوع کود، مصرف کودهای ازته و فسفره را هم کاهش می دهد.

کود هیومیک اسید یکی دیگر از انواع کود مایع برای گیاهان آپارتمانی است. این کود بقایای تجزیه شده ی مواد آلی است. این کود به صورت پودر و گرانول هم تولید می شود. این کود مایع برای گیاهان آپارتمانی شوری خاک را کاهش می دهد. هم چنین جذب مواد غذایی را بالا می برد. همینطور باعث افزایش رشد ریشه و حفظ آب در اطراف ریشه می شود. این یعنی طول دوره های آبیاری افزایش پیدا می کند. این ها از مزایای دیگر استفاده از کود مایع برای گیاهان آپارتمانی بودند.

آیا کود مایع برای گیاهان آپارتمانی می تواند باعث مسمومیت شود؟

کود مایع برای گیاهان آپارتمانی به رشد و سلامت گیاه کمک زیادی می کند. اما برای انسان ها و حیوانات می تواند خطر داشته باشد. این در صورتی است که کود مایع برای گیاهان آپارتمانی وارد بدن انسان شود. منظور خورده شدن آن است یا استنشاق آن هم می تواند مسمومیت ایجاد کند. استفاده کردن کود مایع برای گیاهان غیر خوراکی کاملا بی خطر است. هرچند بازهم نسبت به محل نگهداری آن ها باید دقت به خرج دهیم. اما در استفاده از کود مایع برای گیاهان آپارتمانی خوراکی باید دقت خیلی بیشتری به خرج دهیم.

در سال ۲۰۱۴ در آمریکا حدود ۱۵۰۰ مورد مسمومیت توسط کود مایع برای گیاهان آپارتمانی گزارش شده است. متاسفانه اغلب این مسمومیت ها مربوط به کودکان زیر پنج سال است. به همین علت باید در انبارداری این نوع کود مایع برای گیاهان آپارتمانی دقت خیلی زیادی به خرج داد. اگر دچار حساسیت شدید حتما با اورژانس تماس حاصل فرمایید. در تماس خود نوع کود مایع برای گیاهان آپارتمانی ای که با آن تماس داشته اید را گزارش دهید. همینطور نوع ورود آن به بدن خودتان را هم اعلام کنید. همین طور مقدار کودی که وارد بدنتان شده و زمان اتفاق را هم بگویید.

آیا استفاده از کودهای مایع به طور کلی بهتر است یا نه؟

به طور کلی کود مایع برای گیاهان آپارتمانی مزیت های زیادی دارد. سهولت در مصرف و مواد مغذی زیاد موجود در آن از این مزیت ها است. البته در استفاده از این کودها باید دقت زیادی به خرج داد. زمان استفاده از این کودها بسیار مهم است. هم چنین مقدار مصرفی نیز اهمیت زیادی دارد. زمان غلط و مقدار غلط می تواند آسیب زیادی به گیاه بزند. نکته ی دیگر این است که باید مراقب مسمومیت ناشی از این کودها باشیم. اگر این کودها به هر نوعی وارد بدن انسان شوند می توانند باعث مسمومیت شوند. بهسازان کشت امیدوار است این مقاله برای شما مفید باشد.

سوالات متداول در مورد گیاهان آپارتمانی

۱- آیا کودهای مناسب برای گیاهان آپارتمانی می توانند باعث مسمومیت شوند؟

بله. در مصرف آن ها باید احتیاط زیادی به خرج داد.

۲- مواد مغذی موجود در کود ها چه موادی هستند؟

ازت، فسفر، پتاسیم، منیزیم و کلسیم از مواد مغذی موجود در کود های آپارتمانی هستند.

۳- چند نوع کود برای گیاهان آپارتمانی داریم؟

کود شیمیایی، ارگانیک و زیستی انواع کودهای موجود در بازار برای گیاهان آپارتمانی هستند.

موضوعبررسی ۳ مدل کود مایع برای گیاهان آپارتمانی + شرایط استفاده
تاریخ۹/۹/۱۴۰۲
نویسندهپرنیان طباطبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.