کود برای افزایش باردهی از پر اهمیت ترین مسائل باغداران و کشاورزان است. اهمیت این موضوع به دلیل جلوگیری از ضرر و داشتن یک محصول پر بار ضروری است. با خرید کود با کیفیت و استفاده در زمان مناسب افزایش باردهی در نهایت افزایش بهره وری را می توانید هر ساله تجرب کنید. دقت کنید که در کوددهی میزان و زمان کود بسیار اهمیت دارد. میزان کود و زمان مصرف کود برای افزایش باردهی در این مقاله بررسی می شود. می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر برای افزایش باردهی  محصول از مشاوران organic-agri کمک بخواهید.

پیشگیری از سال آوری

برای پیشگیری از سال آوری ابتدا باید بدانید که سال آوری یعنی چه. سال آوری به معنی این است که در یک سال باردهی زیادی را شاهد باشیم. اما در سال بعد باردهی محصول به شدت افت کرده و کاهش یابد. در این حال حالت ما به آن سال آوری می گوییم. نامنظمی و مرتب نبودن باردهی سال آوری گویند. اکنون می خواهیم به علت های این موضوع و چگونگی این اتفاق بپردازیم.

علت سال آوری

علت اصلی سال آوری، کاهش منابع غذایی درخت در سال پربار است. در سال پربار، درخت برای تولید میوه های زیاد، مقدار زیادی از مواد غذایی خود را مصرف می کند. این کاهش منابع غذایی، باعث کاهش تولید جوانه های زایشی در سال بعد می شود.

راه های کاهش سال آوری

با انجام اقدامات زیر می توان تا حدودی از بروز سال آوری جلوگیری کرد:

کود مناسب افزایش تبدیل گل به میوه

یکی از مشکلات مهم در باغات میوه، عدم تبدیل گل به میوه است. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی، از جمله عدم تامین احتیاجات کودی درختان، عوامل محیطی و آفات و بیماری ها، ایجاد شود.

علت اصلی عدم تبدیل گل به میوه

علت اصلی عدم تبدیل گل به میوه، عدم تامین احتیاجات کودی درختان در مرحله تبدیل گل به میوه است.

راه حل افزایش تبدیل گل به میوه:

استفاده از برنامه کودی مناسب در مرحله تبدیل گل به میوه، بهترین راه برای افزایش این ضریب است. حتما ار فروت ست شوک که یکی از کامل ترین کودهای فروت ست موجود در بازار فروت ست شوک هست که با تکنولوژی نانو تولید شده و کیفیت بالایی دارد این کود برای افزایش باردهی بسیار مناسب است.

زمان استفاده از برنامه کودی:

بهترین زمان استفاده از برنامه کودی در درختان میوه از پس از برداشت میوه تا بعد از تبدیل گل به میوه، است. کم کم گلبرگ ها شروع به ریزش می کنند. استفاده از یک برنامه غذایی خوب در این زمان تعداد میوه های روی بوته را افزایش می دهد.

کود فروت ست، کودی است که حاوی عناصر غذایی مورد نیاز درختان میوه است. به ویژه عناصری مانند ازت، روی، فسفرف کلسیم و بور است. این عناصر نقش مهمی در افزایش تبدیل گل به میوه دارند. فروت ست برای جلوگیری از ناباروری گیاهان و افزایش سرعت فتوسنتز و فعالیت آنزیم ها موثر است. فروت ست یک کود برای افزایش باردهی است.

آمینو اسیدها، ترکیبات آلی هستند که نقش مهمی در رشد و نمو گیاهان دارند. آنها با تحریک رشد ریشه ها، افزایش جذب مواد غذایی می توانند به افزایش تولید محصول کمک کنند. آمینو اسیدها می توانند مقاومت گیاه در برابر تنش های غیرزیستی، مانند خشکی، شوری و دمای بالا، را افزایش دهند. در برنامه کود برای افزایش کود دهی می توانید از امینو اسید استفاده کنید.

مراحل کود دهی درختان میوه برای افزایش بار

کوددهی یکی از مهمترین عوامل موثر در افزایش باردهی درختان میوه است. کوددهی مناسب باعث تامین مواد غذایی مورد نیاز درختان می شود. به آنها کمک می کند تا رشد و نمو بهتری داشته باشند و محصول بیشتری تولید کنند. کود برای افزایش باردهی از مهم ترین مسائل یک کشاورز و باغدار است. کود های زیادی برای افزایش باردهی موجود است.

مراحل کوددهی درختان میوه برای افزایش بار به شرح زیر است:

۱. آزمایش خاک

اولین مرحله برای کوددهی درختان میوه، آزمایش خاک است. آزمایش خاک به شما کمک می کند تا میزان مواد غذایی موجود در خاک را تعیین کنید. با دانستن میزان مواد غذایی موجود در خاک، می توانید کود برای افزایش باردهی مناسبی را انتخاب کنید.

۲. انتخاب کود مناسب

پس از آزمایش خاک، باید کود مناسب را انتخاب کنید. کود مناسب باید حاوی عناصر غذایی مورد نیاز درخت باشد.

۳. میزان کوددهی

میزان کوددهی نیز باید به درستی تعیین شود. استفاده بیش از حد کود می تواند باعث آسیب به درخت و کاهش کیفیت میوه ها شود.

۴. تعیین زمان کوددهی

زمان کوددهی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. زمان مناسب کوددهی برای درختان میوه، معمولاً در مراحل مختلف رشد گیاه صورت می گیرد. مانند مرحله رشد رویشی، مرحله گلدهی و مرحله میوه دهی است. کود برای افزایش باردهی را از کارشناسان بپرسید.

۵. روش کوددهی

روش کوددهی نیز باید به درستی انجام شود. روش کوددهی به نوع کود و شرایط محیطی بستگی دارد. به طور کلی، کوددهی درختان میوه می تواند به صورت محلول پاشی، کوددهی خاکی یا کوددهی ریشه ای انجام شود.

 

کشت - کود برای افزایش باردهی

قبل از تشکیل میوه

کوددهی قبل از تشکیل میوه، یکی از مهمترین مراحل کوددهی درختان میوه است. در این مرحله، درخت برای تشکیل میوه و باردهی، به مواد غذایی زیادی نیاز دارد. کوددهی مناسب در این مرحله، می تواند به افزایش باردهی و بهبود کیفیت میوه ها کمک کند. استفاده از کود ده ایکس شوک  در اب استارت درختان میوه و ابتدای فصل رشد در گیاهان زراعی گزینه مناسبی برای افزایش باردهی می باشد.

کود فول مکس، کودی است که حاوی عناصر غذایی ماکرو و میکرو  مورد نیاز درختان میوه، عناصری مانند ازت، فسفر و پتاسیم است. این عناصر نقش مهمی در رشد و نمو درختان میوه، تشکیل میوه و باردهی دارند. این کود حاوی ۲۰ درصد پتاس و فسفر می باشد.

 • بهبود کیفیت خاک: کود فول مکس با بهبود ساختار خاک، باعث افزایش ظرفیت نگهداری آب و مواد غذایی در خاک می شود.
 • مقاوم سازی محصول در برابر دما: کود فول مکس با تقویت سیستم ریشه ای گیاه، باعث افزایش مقاومت گیاه می شود. مقاوم سازی در برابر استرس های دمایی، مانند سرما و گرما می شود.
 • رهایی عناصر تثبیت شده در خاک های قلیایی: کود فول مکس با ایجاد شرایط مناسب، باعث رها سازی عناصر غذایی تثبیت شده در خاک های قلیایی می شود. مانند آهن، روی و منگنز می شود.
 • قیمت مناسب: کود فول مکس با توجه به کیفیت بالای خود، قیمت مناسبی دارد.
 • تولید محصول ارگانیک: کود فول مکس با تامین مواد غذایی مورد نیاز گیاه، باعث تولید محصول سالم و با کیفیت می شود.
 • مناسب انواع محصولات: کود فول مکس برای انواع محصولات کشاورزی، از جمله درختان میوه، سبزیجات و غلات، مناسب است.
 • جذب از طریق اندام هوایی و ریشه: کود فول مکس هم از طریق اندام هوایی و هم از طریق ریشه، توسط گیاه جذب می شود.
 • افزایش میزان فتوسنتز: کود فول مکس با تامین مواد غذایی باعث افزایش میزان فتوسنتز در گیاه و تولید انرژی بیشتر می شود.
 • تامین عناصر غذایی ماکرو و میکرو: کود فول مکس حاوی عناصر غذایی ماکرو و میکرو مورد نیاز گیاهان است.
 • کمک به بهبود خاک شور و قلیایی:کود فول مکس با بهبود ساختار خاک، باعث کاهش شوری و قلیاییت خاک می شود.
 • حفظ تعادل عناصر غذایی در گیاه:کود فول مکس با تامین عناصر غذایی مورد نیاز گیاه، باعث حفظ تعادل عناصر غذایی در گیاه می شود.
 • افزایش کیفیت محصول با بهبود طعم و رنگ:کود فول مکس با تامین مواد غذایی مورد نیاز گیاه، باعث بهبود طعم و رنگ میوه می شود.

کود ده ایکس شوک، کودی است که حاوی عناصر غذایی مورد نیاز درختان میوه است. این عناصر نقش مهمی در تشکیل میوه و باردهی دارند.

کود مایع شوک، یک کود کامل ارگانیک است که برای تقویت انواع محصولات کشاورزی قابل استفاده است. این کود حاوی همه عناصر غذایی مورد نیاز گیاهان، از جمله عناصر ماکرو و میکرو است. کود مایع شوک با افزایش ماده آلی خاک، باعث افزایش حاصلخیزی خاک و بهبود ساختار آن می شود. همچنین، این کود باعث افزایش ظرفیت نگهداری خاک در برابر آب و مواد غذایی می شود.

کود مایع شوک با افزایش جذب عناصر غذایی از طریق ریشه، باعث رشد و نمو بهتر گیاهان می شود. همچنین، این کود باعث افزایش جوانه زنی بذر، بهبود کیفیت میوه و دانه می شود. کود ده ایکس شوک در افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش های محیطی موثر است.

کود مایع شوک به دلیل وجود عناصر نیتروژن و آهن، در افزایش فتوسنتز و تولید انرژی در گیاهان تاثیر دارد. همچنین، این کود باعث افزایش غلظت شیره گیاهی و افزایش ضخامت دیواره سلول های گیاهی می شود. این امر باعث افزایش سیستم ایمنی گیاه و افزایش مقاومت آن می شود. این مقاوم سازی در برابر تنش های محیطی، مانند سرما و گرما می باشد.

ترکیب کود فول مکس +ده ایکش شوک، می تواند اثرات مثبتی بر افزایش باردهی درختان میوه داشته باشد. این ترکیب، می تواند به تامین مواد غذایی مورد نیاز درختان میوه در مرحله قبل از تشکیل میوه کمک کند. همچنین باعث افزایش تعداد میوه ها، افزایش اندازه میوه ها و بهبود کیفیت میوه ها شود.

زمان فندقی شدن میوه

کوددهی با کودهای حاوی کلسیم، در اواسط بهار تا اوایل تابستان مهم است. این برهه زمانی میوه ها در حال تشکیل و فندقی شدن هستند، بسیار مهم است. افزایش تعداد سلول‌ها در مرحله فندقی یا ارزنی شدن میوه‌ها، ظرفیت بزرگ شدن میوه را ایجاد می‌کند. بنابراین، باید کاری کنیم که تعداد تقسیمات سلولی گیاه در این مرحله افزایش یابد. با افزایش تعداد سلول‌ها، ظرفیت افزایش درشتی میوه نیز افزایش می‌یابد. کود حاوی کلسیم، با افزایش جذب و حرکت کلسیم در گیاه، باعث می‌شود تا میوه‌ها بزرگتر شوند. طعم و رنگ بهتری داشته باشند و کمتر ریزش کنند. همچنین موجب می شود تا کمتر شکاف بخورند و ماندگاری بیشتری داشته باشند. از دیگر خاصیت های کود حاوی کلسیم به در برابر بیماری‌ها مقاوم‌ شدن اشاره کرد.

کود دهی - کود برای افزایش باردهی

زمان درشت شدن میوه

درشت شدن میوه، نتیجه رشد و نمو سلول‌های آن است. این فرآیند، معمولاً از مرحله فندقی شدن میوه آغاز می‌شود و تا زمان برداشت ادامه دارد.

عوامل موثر در درشت شدن میوه

عناصر غذایی: پتاسیم، یکی از عناصر مهم در درشت شدن میوه است. این عنصر، در انتقال آب و مواد غذایی به سلول‌های میوه نقش دارد و باعث افزایش رشد آنها می‌شود.

آب و هوا: شرایط آب و هوایی، مانند دما، رطوبت و نور، نیز در درشت شدن میوه موثر هستند. شرایط مناسب آب و هوایی، باعث افزایش رشد و نمو گیاه و در نتیجه، درشت شدن میوه می‌شود.

کوددهی: کوددهی مناسب، می‌تواند به افزایش درشت شدن میوه کمک کند. کودهای حاوی پتاسیم، از جمله کود پتاسیم ۷۰ درصد شوک ، می‌توانند در این زمینه موثر باشند.

بهترین زمان برای کوددهی برای درشت شدن میوه، مرحله فندقی شدن میوه است. در این مرحله، سلول‌های میوه در حال تقسیم و رشد هستند. کود پتاسیم ۸۰ درصد، می‌تواند به افزایش تقسیم و رشد سلول‌ها و در نتیجه، درشت شدن میوه کمک کند.

مقدار مصرف کود پتاسیم ۷۰ درصد برای درشت شدن میوه، به عوامل مختلفی، از جمله نوع گیاه، سن گیاه و شرایط آب و هوایی بستگی دارد.

زمان مصرف کود ده ایکس شوک

بهترین زمان برای مصرف کود شوک ده ایکس برای افزایش بار درختان میوه، مرحله گلدهی و تشکیل میوه تا مرحله درشت شدن میوه است. در این مرحله، درختان میوه به عناصر غذایی بیشتری نیاز دارند. کود شوک ده ایکس می‌تواند نیازهای غذایی آنها را تامین کند. یکی از روش‌های موثر برای افزایش مقاومت گیاه و تقویت سیستم ایمنی آن، استفاده از کود شوک ده ایکس است. این کود حاوی عناصر غذایی ضروری برای گیاه، از جمله نیتروژن، فسفر، پتاسیم و سایر عناصر است.

 

این عناصر، باعث افزایش مقاومت گیاه در برابر آفات و بیماری‌ها می‌شوند. همچنین، کود ده ایکس با افزایش تولید ترکیبات فنلی، ترپنوئیدی و فلاونوئیدی در گیاه، باعث تقویت سیستم دفاعی آن می‌شود. علاوه بر این، کود شوک ده ایکس با بهبود جذب نور خورشید توسط گیاه، باعث رشد بهتر آن می‌شود. در نتیجه، گیاهی که سیستم دفاعی قوی دارد، در برابر آفات مقاوم‌تر است و بهره اقتصادی برای کشاورز دارد. اگر زمان بندی درستی انجام دهید می توانید از این کود برای افزایش باردهی استفاده کنید.

تاثیر کود شوک ده ایکس در افزایش بار درختان میوه

یکی از اثرات مهم کود شوک ده ایکس، افزایش بار درختان میوه است. این کود، با افزایش رشد و نمو گیاه، باعث افزایش تعداد گل و میوه روی درخت می‌شود. همچنین، این کود، باعث افزایش اندازه و کیفیت میوه ‌ها می‌شود. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از کود شوک ده ایکس، می‌تواند باعث افزایش بار درختان میوه شود. این افزایش حداقل به میزان  ۳۰ درصد به دست آمده است. افزایش بار، در درختان میوه مختلف، متفاوت است. به طور کلی، درختانی که در شرایط نامناسب رشد می‌کنند، بیشترین پاسخ را به کود شوک ده ایکس نشان می‌دهند. ده ایکس شوک یک معجزه برای کود برای افزایش باردهی می باشد.

کاشتن - کود برای افزایش باردهی

تاثیر عناصرغذایی در افزایش باردهی

تغذیه پس از برداشت میوه در باغات

این برنامه، به بازیابی انرژی گیاه و افزایش باردهی آن در سال بعد کمک می‌کند. تغذیه پس از برداشت درختان میوه، به دو مرحله تقسیم می‌شود: مرحله اول: رفع تنش و استرس‌ها و تغذیه. مرحله دوم: افزایش مقاومت گیاه.

مرحله اول

در این مرحله، هدف، رفع تنش و استرس‌های ناشی از برداشت میوه است. در این مرحله، از کودهای حاوی عناصر غذایی نیتروژن، فسفر، پتاسیم بهره می برند. همچنین از آهن، کلات آهن، کلسیم بور، نیترات کلسیم و اصلاح کننده‌های خاک استفاده می‌شود.

مرحله دوم

در این مرحله، هدف، افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش‌های دمایی و سرمازدگی احتمالی است. در این مرحله، از کودهای حاوی عناصر غذایی کلسیم، بور، ریز مغذی‌ها و فسفر استفاده می‌شود.

تاثیر هیومیک اسید ۹۵ درصد در گیاه

هیومیک اسید ۹۵ درصد، یک ماده آلی طبیعی است که از مواد الی تشکیل می‌شود. برخی از مهمترین تأثیرات هیومیک اسید ۹۵ درصد در گیاه عبارتند از:

تحریک رشد ریشه‌ها: این امر باعث می‌شود که گیاه بتواند مواد مغذی بیشتری از خاک جذب کند و رشد بهتری داشته باشد.

افزایش قدرت جذب مواد مغذی: هیومیک اسید محریک رشد ریشه‌ها می‌شود. همچنین باعث بهبود ساختار خاک می‌شود و حرکت مواد مغذی در خاک را تسهیل می‌کند.

پوک کردن بافت خاک: به این دلیل که هوا و آب به راحتی در خاک جریان داشته باشند. ریشه‌های گیاه بتوانند به راحتی در خاک نفوذ کنند.

جلوگیری از فرسایش خاک: هیومیک اسید موجب می‌شود که خاک متراکم نشود و در برابر جریان آب و باد مقاوم باشد.

کمک به استقرار بهتر گیاه در خاک: هیومیک اسید باعث می‌شود که گیاه بتواند ریشه‌های خود را به خوبی در خاک گسترش دهد.

افزایش کیفیت محصولات باغی: این امر به این دلیل است که هیومیک اسید باعث افزایش رشد و باردهی گیاه می‌شود. همچنین باعث بهبود کیفیت مواد مغذی موجود در محصولات باغی می‌شود.

افزایش مقاومت گیاه در برابر شرایط نامساعد آب و هوایی: این امر به این دلیل است که هیومیک اسید باعث تقویت ریشه‌های گیاه می‌شود. همچنین باعث بهبود کیفیت مواد مغذی موجود در محصولات باغی می‌شود.

کود مناسب افزایش وزن میوه

 

میزان مصرف کود فسفر و پتاسیم برای افزایش وزن میوه، بسته به نوع گیاه و شرایط محیطی، متفاوت است. در حالت کلی، میزان مصرف کود فسفر و پتاسیم برای گیاهان زراعی، باغی و گلخانه ای، معمولاً بین ۵ تا ۱۰ کیلوگرم در هکتار است.

نحوه مصرف کود فسفر و پتاسیم برای افزایش وزن میوه:

کود فسفر و پتاسیم را می توان به صورت آبیاری، محلول‌پاشی و یا کوددهی ریشه‌ای استفاده کرد.

برای استفاده از کود فسفر و پتاسیم به صورت آبیاری، ابتدا باید آن را با آب مخلوط کنید. نسبت مخلوط کردن کود فسفر و پتاسیم با آب، برای محلول پاشی بسته به سن درخت و نوع کود متغییر می  باشد کود فسفر بالا و پتاس بالای شوک به نسبت سه در هزار برای محلول پاشی مناسب است.

محلول کود فسفر و پتاسیم را می توان به صورت کود آبیاری نیز به گیاه داد. برای استفاده از کود فسفر و پتاسیم شوک به صورت تزریق در سیستم ابیاری ابتدا باید آن را با آب مخلوط کنید. و به میزان ۱۰ لیتر در هکتار   استفاده کرد.

مشاوره و نتیجه گیری

در برنامه ریزی کود برای افزایش باردهی دقت کنید. کوچکترین اشتباه، موجب ضرر های بازرگی می شود. برای دریافت مشاوره کشاورزی می توانید از مشاوره رایگان بهسازان کشت بهره ببرید. برای این کار می توانید هم با شما ره تلفن تماس بگیرید. هم می توانید فرم دریافت مشاوره را پر کنید. در هر دو صورت مشاوران ما با شما تماس حاصل کرده و مشاوره را آغاز می کنند. برنامه کوددهی افزایش باردهی را جدی بگیرید و حتما رعایت کنید. با این کار قطعا افزایش باردهی را متوجه می شوید.