برنامه تغذیه هویج

برنامه غذایی هویج به صورت درست می‌ تواند به شما کمک کند که تناژ محصول خود را افزایش دهید. با برآورده کردن نیازهای غذایی گیاه در هر مرحله رشد، می توانید از برداشت بهتر هویج اطمینان حاصل کنید. بهترین برنامه غذایی هویج برای افزایش تناژ باعث افزایش عملکرد محصول، کیفیت بهتر و مقاومت در برابر بیماری ‌می ‌شود. در این برنامه غذایی هویج، مهم است که نیازهای گیاه به مواد غذایی را به درستی تامین کنید. این شامل اعمال کود های مخصوص به هویج، مدیریت آبیاری، کنترل آفات، بیماری‌ و تعیین زمان مناسب برداشت می ‌شود. ما تلاش کرده ایم تا بهترین برنامه غذایی هویج برای افزایش تناژ را به شما ارائه دهیم.

مراحل کوددهی هویج به صورت جامع و قدم به قدم

مراحل کوددهی هویج و برنامه غذایی هویج مهم هستند تا بهره‌ وری محصول و کیفیت آن را به حداکثر برسانند. ابتدا باید خاک مزرعه خود را تحلیل کنید تا نیاز های گیاه به مواد غذایی را به درستی شناسایی کنید. این تحلیل شامل میزان نیتروژن، فسفر، پتاسیم و دیگر مواد معدنی است. براساس نتایج تحلیل خاک، انتخاب کود مناسب برای هویج مهم است. بر اساس نیاز گیاه تعیین کنید که چه مقدار از هر نوع کود باید به هویج‌ ها داده شود. دقت در تعیین مقادیر اهمیت دارد تا از زیادی یا کم بودن کود اجتناب کنید. شما می توانید با یک مشاوره کشاورزی خوب بهترین برنامه غذایی هویج برای افزایش تناژ را تهیه کنید.

کاشت هویج - برنامه غذایی هویج

کوددهی هویج باید در زمان مناسب انجام شود. اطمینان حاصل کنید که کود ها به صورت یکنواخت در سراسر مزرعه توزیع ‌شوند. استفاده از ماشین ‌های کوددهی برای توزیع کود منظم در مزرعه اهمیت دارد. بلافاصله بعد از کوددهی، آبیاری مزرعه را انجام دهید این مورد در برنامه غذایی هویج تاثیر بسزایی دارد. اینگونه کود جذب خاک می شود و به گیاهان تغذیه لازم را می رساند. در طول فصل رشد، عملکرد هویج های خود را نظارت کنید. اگر نیاز به اصلاح در مقدار یا زمان بندی کوددهی دارید، آن را انجام دهید. در ادامه کود های مناسب برای هر مرحله ای را خواهیم گفت. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر و همچنین تهیه این کود ها به organic-agri مراجعه کنید.

کود هایی که برای قبل از کاشت هویج مناسب است!

کود گرانوله آلی، ورمی کمپوست و گوگرد کود هایی هستند که برای قبل از کاشت گیاه مناسب هستند. این سه کود به عنوان منابع مهم مواد آلی برای خاک عمل می‌ کنند. مواد آلی بهبود ساختار خاک را تسهیل می‌ کنند و باعث افزایش حاصلخیزی خاک می‌ شوند. این کود ها به عنوان منابع مواد معدنی نیز عمل می ‌کنند. ورمی کمپوست به خاک فسفر، پتاسیم، و مواد معدنی دیگر را اضافه می ‌کند که برای برنامه غذایی هویج ضروری هستند. پس حتما این سه کود را برنامه غذایی هویج های خود قرار دهید.

گوگرد به عنوان یک ماده اصلاح کننده pH عمل می‌ کند. اگر خاک شما اسیدی باشد، گوگرد می ‌تواند pH را در حالت تعادل قرار دهد. همچنین این در ادامه باعث رشد بهتر هویج می شود. کود گرانوله و ورمی کمپوست به حفظ رطوبت خاک کمک می کند و از تبخیر زیاد آب جلوگیری می کند. این امر به خصوص در مناطق با شرایط آبیاری محدود مفید است. کود گوگرد همچنین برای اصلاح خاک استفاده می شود. می توان گفت از پر استفاده ترین کود ها در کشاورزی است. در اینجا هم که برای برنامه غذایی هویج بسیار مناسب است.

کود گرانوله آلی همچنین باعث می شود تا ظرفیت خاک برای نگه داشتن رطوبت بیشتر در خود افزایش یابد. این کود را حتما در برنامه غذایی هویج خود بگذارید. به دلیل اینکه به غیر از مزایای قبلی، باعث تقویت و گسترش ریشه هویج می شود. همچنین به دلیل بالا بردن ظرفیت نگهداری رطوبت در خاک باعث کاهش مصرف آب می شود. کود ورمی کمپوست هم که از بی ضرر ترین کود ها است. ورمی کمپوست و کود های آلی معمولاً مقاومت گیاهان را به بیماری ‌ها و آفات افزایش می دهند. از این رو این دو کود برای قبل از کاشت هویج بسیار مناسب هستند.

فسفیت پتاسیم شوک ۲۰ لیتری

۳،۳۳۰،۰۰۰ تومان
 • برند محصول : شوک
 • کشور تولید کننده : آمریکا
 • میزان و حجم بسته بندی: ۲۰ لیتری
 • کمپانی مادر: Pan American
 • روش مصرف: به صورت محلول پاشی و آبیاری
 • عملکرد اصلی : درمان بیماری‌های قارچی، افزایش مقاومت گیاه.
 • ویژگی های مهم : استفاده آسان، کیفیت و خلوص بالا.
 • ترکیبات محصول: فسفر، آمینو اسید، پتاسیم

کود جلبک دریایی مایع شوک ۲۰ لیتری

۳،۵۱۰،۰۰۰ تومان
 • برند محصول : شوک
 • کشور تولید کننده : آمریکا
 • میزان و حجم بسته بندی: ۲۰ لیتری
 • کمپانی مادر: پن امریکن
 • روش مصرف: به صورت آبیاری و محلول پاشی
 • ویژگی های اصلی : غلظت و درصد خلوص بسیار بالا، کیفیت عالی.
 • نحوه عملکرد: افزایش قدرت جوانه زنی، بهبود عطر، طعم و کیفیت محصول.
 • ترکیبات محصول: ۸۵ درصد عصاره جلبک دریایی آسکوفیلوم نودوسوم همینطور عناصر ان پی کا و ریز مغذی.

کود شوک ۱۰ x بیست لیتری اصل امریکایی

۴،۱۸۰،۰۰۰ تومان

نوع : کود مایع کامل

 بسته بندی: قوطی یک لیتری گالن‌های ۵  و ۲۰ لیتری

زمان مصرف: در طول فصل رشد تا قبل از بزداشت

محصول کشور  : آمریکا

شرکت تولید کننده  : پان آمریکن

نوع عملکرد: افزایش رشد رویشی و افزایش تناژ

ویژگی اصلی: خلوص بالای ماده موثره

کود شوک ده ایکس ۵ لیتری

۱،۵۸۰،۰۰۰ تومان
برند: شوک کشور تولید کننده: آمریکا شرکت تولید کننده: Pan American بسته بندی: گالن پنج لیتری نحوه مصرف: محلول پاشی و کود آبیاری ویژگی: تامین ده عنصر ضروری گیاه ، جذب و اثر گذاری سریع عملکرد: رشد سریع بوته،افزایش سایز میوه و افزایش  تناژ ترکیبات: عناصر ماکرو، عناصر میکرو، جلبک دریایی، هیومیک اسیدو....

کود های مناسب برای پس از سبز شدن هویج

کود های مختلفی برای مراحل رشد متفاوت هویج وجود دارد. برای هویج که یک گیاه جذب ‌کننده فسفر است، کودهای حاوی فسفر می ‌توانند مفید باشند. اما باید توجه داشته باشید که میزان مصرف هر نوع کود باید با تجزیه و تحلیل خاک تعیین شود. پیشنهاد کارشناسان بهسازان کشت دو کود فسفر بالا ۸۰٪ و کود اوره است. کود فسفر بالا ۸۰٪ برای تامین نیاز فسفر هویج باید در برنامه غذایی هویج قرار گیرد. اما حتماً باید دقت کنید که مصرف این کود باید با توجه به نیاز واقعی گیاهان صورت گیرد. کود فسفر ۸۰ ٪ نیز دارای مزایایی از جمله تقویت گیاه در برابر بیماری است. مطمئن باشید با استفاده از این کود قدرت جذب گیاه بالا می رود.

تمام  موارد به بهتر رشد کردن هویج پس از کاشت کمک می کند. همچنین کود اوره به دلیل داشتن نیتروژن در ترکیبات خود برای رشد و برنامه غذایی هویج بسیار مناسب است. این کود باعث تولید پروتئین در گیاه می شود و رشد هویج را سریع می کند. این کود به شکل کریستال های کوچک، ظریف و سفید هستند. استفاده از کود اوره در برنامه غذایی هویج به تقویت گیاه شما کمک می کند. باید توجه داشته باشید این دو کود را بهتر است پس از سبز شدن هویج مورد استفاده قرار دهید. با رعایت این نکات و استفاده از این کود ها در برنامه غذایی هویج خود می توانید رشد سالم و سریعی را برای گیاه خود رقم بزنید.

بهترین کود ها برای رشد سریع و سالم گیاهان هویج

کود سه بیست پلنت فید ترکیب متنوعی از عناصر غذایی از قبیل ازت، فسفر، پتاسیم، مواد معدنی و اسید های آمینه است. وجود این ترکیبات در برنامه غذایی هویج به گیاهان کمک می ‌کنند تا بهترین رشد را تجربه کنند. همچنین این کود به دلیل وجود فسفر در آن باعث افزایش سرعت و کمک به فتوسنتز گیاه می شود. این کود را می توان در مراحل مختلف رشد هویج مورد استفاده قرار داد. از این رو امکان دارد در مشاوره کشاورزی به شما این کود را برای افزایش سرعت رشد گیاه پیشنهاد کنند.

هویج - برنامه غذایی هویج

کود ده ایکس شوک هم باعث تقویت رشد و جلوگیری از بیماری ها و آفات گیاهان می شود. از این رو چالش های رشد هویج را کمتر و در نتیجه رشد هویج را تسریع می بخشد. اگر به تازگی وارد حوزه کاشت گیاهان شده اید این کود ها می تواند برای برنامه غذایی هویج مناسب باشند. اما همیشه قبل از استفاده این کود ها با یک متخصص صحبت کنید. مقدار استفاده هر کدام از این کود ا بسته به نوع و میزان خاک شما ممکن است متفاوت باشد.

کود ده ایکس شوک بهترین کود تقویتی در برنامه غذایی هویج

می توان گفت کود ده ایکس شوک و فول مکس بمب از بهترین کود های تقویتی برای کوددهی هویج است. دلایل این گفته را قدم به قدم بررسی خواهیم کرد. اول از همه کود ده ایکس شوک جزو دسته کود های معدنی به حساب می آید. کود های معدنی معمولا میزان نیتروژن، فسفر و پتاسیم سطح خاک را افزایش می دهند. این ها ترکیباتی هستند که حتما باید در برنامه کودی هویج باشند. هر کدام از این ترکیبات وظیفه ای بر دوش دارند. برای مثال عنصر فسفر باعث توسعه ریشه های هویج در خاک و مقاوت بیشتر گیاه در برابر بیماری می شود. با این توضیحات حتما از کود ده ایکس شوک در برنامه غذایی هویج استفاده کنید.

کود ده ایکس شوک کودی آمریکایی و فول مکس بمب به صورت مایع در این فروشگاه اینتر نتی عرضه می گردد. می توان گفت این کود به جز اینکه برای برنامه غذایی هویج مناسب است مزایای هم دیگری دارد. شما می توانید این کود را برای انواع محصولات باغی و زراعی استفاده کنید. کود شوک به دلیل داشتن عناصر فسفر و پتاسیم و آهن تاثیر بسزایی در تقویت گیاهان دارد. از آنجایی که کود شوک یک کود ارگانیک و کامل است نیاز های مختلف گیاهان و هویج را می تواند برطرف کند.

چه زمان و چگونه از کود اوره برای رشد بهتر هویج استفاده کنیم؟

کود اوره را می توان در زمان و مراحل مختلفی در برنامه غذایی هویج جای داد. اما میزان تاثیرگذاری آن بر رشد گیاه متفاوت است. در حالت کلی در منابعی مانند organic-agri گفته شده که حدود ۵۰ روز بعد از نشا مناسب ترین زمان است. در این زمان شما می توانید مقدار ۷۰ کیلوگرم کود اوره را در هر یک هکتار استفاده کنید. اما ما در اینجا زمان های مختلف برای استفاده از کود اوره در برنامه غذایی هویج را ذکر می کنیم. شما بعد از بررسی زمان های مختلف حتما با یک کارشناس کشاورزی مشورت کنید. اینگونه شما در انتخاب زمان و مقدار مناسب برای استفاده کود اوره در برنامه غذایی هویج مطمئن خواهید شد.

می ‌توانید کود اوره را قبل از کاشت بذر های هویج به خاک اضافه کنید. این کمک می‌ کند تا نیتروژن گیاهان از ابتدای رشد به خوبی تأمین شود. زمان بعدی مراحل رشد اولیه گیاه است که می توانید این کود را در برنامه غذایی هویج قرار دهید. در مراحل اولیه رشد گیاهان هویج، مصرف نیتروژن بسیار زیاد است. بنابراین، افزودن کود اوره در این مراحل می‌ تواند به رشد سریع تر و سالم ‌تر گیاهان کمک کند. مصرف کود اوره در طول فاز رشد فعال گیاهان هویج در برنامه غذایی هویج نیز می تواند مفید باشد. به خصوص زمانی که سیستم ریشه‌ ها و برگ‌ ها به توسعه حداکثری خود می ‌رسند.

تاثیرگذار ترین کود ها برای زمان تشکیل غده و شروع درشت شدن هویج

الان باید از کود هایی در برنامه غذایی هویج استفاده کنید که باعث رشد بهتر و درشت شدن هویج ها بشوند. کود هیومیک اسید و کود میکرو میکس زاگرس از آن کود هایی هستند که برای این زمان بسیار مناسبند. کود هیومیک اسید از ترکیباتی برخوردار است که در تنظیم فرایند های رشدی گیاهان تاثیر بسیاری دارد. شما با استفاده از این کود به بهبود ساختار خاک کمک بسیاری می کنید. این باعث می شود که ویژگی های فیزیکی و شیمیایی خاک بهبود یابند. با گذاشتن کود هیومیک اسید در برنامه غذایی هویج به جذب عناصر غذایی توسط گیاه کمک می کنید.

تاثیرگذار ترین کود دیگر که می توانید در برنامه غذایی هویج از آن بهره ببرید کود میکرو میکس زاگرس است. کود میکرو میکس زاگرس به تثبیت عناصر غذایی و مواد معدنی در خاک کمک می کند. این ویژگی بسیار مهمی است که به اثر بخشی دیگر کود ها و عناصر غذایی در خاک کمک می کند. با استفاده از این کود در برنامه غذایی هویج از هدر رفتن مواد معدنی خاک جلوگیری می کنید. از عوامل دیگری که مشاوران کشاورزی بهسازان کشت این کود را پیشنهاد می دهند افزایش مقاومت گیاه است.

کود میکرو میکس زاگرس  شامل عناصر ریز مغذی، آهن و روی و دیگر عناصر هستند. این کود می تواند تا حد زیادی نیاز گیاهان را تامین کند. با عناصری که این کود در خود دارد بسیار کود مناسبی برای شروع درشت شدن هویج است. کود هیومیک اسید مایع هم کود مایع و تیره است که اصولا از  پسماند های گیاهی و حیوانی تهیه می شود. از دیگر ویژگی های این کود می توان به زیاد کردن نفوذ پذیری خاک نیز اشاره کرد. تمام این ویژگی ها باعث داشتن مناسب ترین برنامه غذایی هویج می شود.

رسیدگی به مزرعه هویج - برنامه غذایی هویج

افزایش کلسیم و پتاسیم به تقویت ساختارهای گیاهی و در نهایت به درشت شدن بهتر هویج‌ ها منجر می شود. اما مقدار کود ها و نسبت آنها باید بر اساس تحلیل خاک و نیازهای گیاهان تعیین شود. از این رو همیشه به دستورالعمل تولید کننده کود توجه کرده و مقادیر مناسب را استفاده کنید. دو کود کلسیم ۳۴ درصد  و پتاس بالا از مقادیر زیادی عناصر مختلف برخوردار و برای برنامه غذایی هویج خوب هستند. کود کلسیم به ساختار هویج و استحکام سلول های آن کمک می کند. در ادامه باعث می شود که هویج درشت تر و وزن بیشتری داشته باشد.

دیگر کودی که برای برنامه غذایی هویج نام بردیم کود پتاس بالا است. این کود به مقاومت هویج در مقابل تنش ‌های محیطی کمک می کند. تمام این ها در کنار هم باعث افزایش وزن و درشت تر شدن هویج می شود.

باید توجه داشته باشید که این کود ویژگی های دیگری نیز دارد که در این مقاله نمی گنجد. اما اگر به اطلاعات بیشتری نیاز دارید به سایت organic-agri سر بزنید. در اینجا پیشنهاد ما این است که این کود ها را در برنامه غذایی هویج حتما به کار ببرید. در ادامه ما یک جدول برنامه غذایی هویج برای شما تهیه کرده ایم.

تاثیرگذار ترین کود ها برای زمان تشکیل غده و شروع درشت شدن هویج

نوع کود

زمان مصرف

تاثیر کود

کود گرانوله آلی

قبل از کاشت هویج

بهبود ساختار خاک، افزایش حاصلخیزی خاک

کود ورمی کمپوست برای برنامه غذایی هویج

قبل از کاشت هویج

بهبود ساختار خاک، افزایش حاصلخیزی خاک

کود گوگرد

قبل از کاشت هویج

بهبود ساختار خاک، افزایش حاصلخیزی خاک

کود فسفر بالا ۸۰ درصد

پس از سبز شدن هویج

رشد بهتر ریشه و تامین فسفر مورد نیاز گیاه و مناسب برای برنامه غذایی هویج

کود اوره

پس از سبز شدن هویج

بهبود سرعت رشد هویج

کود سه بیست پلنت فید

طبق دستورالعمل تولید کننده

افزایش سرعت رشد هویج

کود ده ایکس شوک یا فول مکس بمب یک کود کامل تقویتی هویج

طبق دستورالعمل تولید کننده

افزایش سرعت رشد هویج و تقویت ریشه و خاک

کود هیومیک اسید ۸۰ درصد

تشکیل غده و شروع درشت شدن هویج

کمک به درشت ‌تر شدن ریشه

کود میکرو میکس زاگرس

تشکیل غده و شروع درشت شدن  هویج

کمک به  افزایش سطح برگ و درشت ‌تر شدن ریشه

کود کلسیم ۳۴ درصد مناسب برای برنامه غذایی هویج

طبق دستورالعمل تولید کننده

تاثیرگذاری زیاد در درشت شدن  ریشه هویج

کود پتاس بالا ۷۰ درصد

طبق دستورالعمل تولید کننده

تاثیرگذاری زیاد در درشت شدن هویج

جدولی که در بالا آورده شده فقط به عنوان یک راهنما برای استفاده از کود های مختلف در برنامه غذایی هویج است. هر کدام از ویژگی ها را بررسی کنید و نسبت به نیاز گیاه خود آن ها را مورداستفاده قرار دهید. می توان گفت تعدادی از این کود ها، کود مخصوص هویج  هستند. اگر نیاز به اطلاعات و راهنمایی  دقیق تر دارید از کارشناسان و متخصصان کشاورزی کمک بگیرید. در این صورت با خیال راحت تری نسبت به انتخاب و استفاده کود خواهید داشت.

اصلی ترین دلایل ترک خوردن هویج و راه های جلوگیری از آن چیست؟

ترک خوردن هویج به دلایل مختلفی ممکن است اتفاق بیفتد. اگر توجه کافی به نگهداری از گیاه و هویج خود نداشته باشید این اتفاق خواهد افتاد. برای جلوگیری از این اتفاق شما حتما باید برنامه غذایی هویج مناسب و همچنین آبیاری مناسب داشته باشید. از مهم ترین دلایلی که باعث این مشکل می شود آبیاری نامناسب است. شما باید به طور منظم و کافی آبیاری گیاه هویج خود را انجام دهید. آبیاری بیش از حد یا آبیاری نامناسب و کم می تواند باعث این مشکل می شود. توجه داشته باشید که خاک همواره باید مرطوب باشد چون هویج ها به آب زیادی نیاز دارند.

حتما تغذیه کودی هویج مناسب داشته باشید و یک برنامه غذایی هویج خوب تهیه کنید.  توجه داشته باشید که برنامه شما عناصر غذایی اصلی مثل نیتروژن، فسفر، و پتاسیم داشته باشد. تحلیل خاک را انجام دهید و بر اساس نیاز گیاهان میزان آن را تعیین کنید. پیشنهاد می شود از کود هایی که نام بردیم استفاده کنید. دیگر دلیل اصلی بروز مشکل  ترک خوردن هویج تغییرات دمای ناگهانی است. شما باید از تغییرات دمایی ناگهانی در مراحل حساس رشد گیاهان، مثل زمان کاشت و زمان جوانه‌ زنی جلوگیری کنید.

بیماری ها و آفت های مختلف نیز می توانند عامل بروز ترک خوردن هویج شود. شما باید با استفاده از یک برنامه غذایی هویج این مشکلات را کنترل کنید. همچنین با داشتن یک برنامه کودی و غذایی مناسب برای هویج به طور کلی از مشکلات جلوگیری کنید. نور زیاد خورشید هم نیز می تواند ترک خوردن هویج را رقم بزند. پس شما باید در مراقبت گیاهان بسیار دقت به خرج دهید. با رعایت این نکات احتمالا از ترک خوردن هویج جلوگیری خواهد شد.

کمبود عناصر غذایی از جمله کلسیم در ترک خوردن ریشه هویج نیز تاثیر مستقیم دارد تامین به موقع عناصر غذایی از جمله کلسیم در اوایل فصل رشد تاثیر زیادی روی افزایش کیفیت محصول و صاف بودن ریشه هویج دارد جهت خرید انواع کود های باکیفیت با کارشناشان ما تماس بگیرید.

راهنمایی برای انتخاب زمان مناسب استفاده کود کلسیم در برنامه غذایی هویج

زمان مصرف کود کلسیم در برنامه غذایی هویج به مراحل مختلف رشد گیاه و نیازهای گیاه بستگی دارد. در کل، کود کلسیم برای تقویت گیاه و درشت شدن هویج مورد استفاده قرار می ‌گیرد. در زیر، چند نکته مهم در مورد زمان مصرف کود کلسیم برای هویج آورده شده است:

 • معمولاً کود کلسیم در زمان کاشت هویج به عنوان یک بخش از کود های پایه مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این کودها معمولاً حاوی نسبت مناسبی از عناصر غذایی از جمله کلسیم هستند. استفاده این کود در برنامه غذایی هویج باعث درشت شدن هویج می شود.
 • در دوره رشد هویج و زمانی که گیاهان دچار تنش ‌های محیطی می ‌شوند، استفاده از کلسیم مفید است. در کل استفاده از کلسیم از شروع تا پایان فصل رشد می تواند مفید باشد.
 • کود کلسیم می ‌تواند به عنوان یک وسیله پیشگیری در برابر مشکلات احتمالی برای هویج نیز مورد استفاده قرار گیرد. تعدادی از مشکلاتی که برای هویج به وجود می آید می تواند ناشی از کمبود کلسیم باشد.
 • حتما قبل از قرار دادن این کود در برنامه غذایی هویج خاک خود را بررسی کنید. ممکن استفاده این کود در صورتی که نیاز به آن نباشد مشکل زا باشد. در کل قبل از هر کاری برای مطمئن شدن مشاوره کشاورزی از متخصصان بگیرید.
نگهداری و مراقبت از مزرعه هویج - برنامه غذایی هویج

نتیجه گیری و نکات نهایی برای انتخاب مناسب برنامه غذایی هویج

برای تهیه بهترین برنامه غذایی هویج، نیاز به توازن مناسب از کودها داریم. از کودهای اصلی مورد نیاز می ‌توان به کود های نیتروژن دار برای رشد سریع هویج اشاره کرد. همچنین کود های دارای فسفر برای تقویت ریشه و پتاسیم برای تقویت مقاومت در برابر بیماری ‌ها نیاز هستند. کود های اثربخشی مانند کلسیم و منیزیم نیز می ‌توانند به سلامتی و رشد بهتر گیاه کمک کنند. از طریق تنظیم میزان و نسبت صحیح این کودها، می‌توان محصول هویج را به حداکثر رساند. همینطور با این برنامه غذایی هویج می توان رشدی سریع، سالم و بدون مشکل را رقم زد.