تغذیه کودی کاهو یکی مراحل مهم کاشت کاهو است که بر افزایش عملکرد و کیفیت محصولات تأثیر مهمی دارد. کاهو یکی از محصولات بسیار مهم و پرمصرف در تغذیه انسان است. به عنوان یک منبع غنی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان‌ها شناخته می‌شود. برای دستیابی به برداشت بهتر و افزایش کیفیت محصولات، تغذیه مناسب و به موقع کاهوها ضروری است. اصول تغذیه کاهو شامل ارائه مواد غذایی زیادی است. از جمله نیتروژن، فسفر، پتاسیم، کلسیم و سایر عناصر غذایی است که نقش مهمی در رشد و توسعه گیاهان دارند. نقص یا افت ناگهانی در تأمین این مواد غذایی می‌تواند به کاهش عملکرد و کیفیت محصولات منجر شود.

شرایط محیط و آب و هوای مورد نیاز برای تغذیه کودی کاهو

کاشت کاهوهای دیررس و مقاوم به گرما تا اواخر فروردین ممکن است و از محصول آن می‌توان در بازه زمانی از اواخر خرداد تا اوایل تیرماه بهره‌مند شد. این گیاه با میانگین حرارت ماهانه ۱۲ تا ۱۵ درجه سانتیگراد به خوبی رشد می‌کند. آبیاری مناسب برای پرورش کاهو امری حیاتی است و از خشکی کامل در مزرعه باید پرهیز شود. در شرایط آب و هوایی مطلوب، دمای محیط پرورش در بازه‌های ۱۶ تا ۲۵درجه سانتیگراد در روز و ۱۰ تا ۲۰ درجه سانتیگراد در شب نگهداری شود. این شرایط موجب رشد بهتر و عملکرد بالاتر گیاهان کاهو خواهد شد.

راهنمای بهترین عملکرد و کیفیت محصول

کاهو می‌تواند از طریق ریشه‌ها یا برگ‌ها مواد مغذی مورد نیاز خود را جذب کند. تغذیه ریشه‌ای رایج‌ترین روش تغذیه کودی کاهو است. در این روش، کود به خاک اضافه می‌شود و توسط ریشه‌ها جذب می‌شود. تغذیه برگ‌ای نیز روش دیگری است که در آن، کود به صورت محلول روی برگ‌ها اسپری می‌شود. کاهو در مراحل مختلف رشد خود به عناصر غذایی مختلفی نیاز دارد. در مراحل اولیه رشد، نیتروژن برای رشد برگ‌ها ضروری است. در مراحل بعدی رشد، فسفر و پتاسیم برای تولید گل و میوه ضروری است. میزان تغذیه کودی کاهو به عوامل مختلفی مانند نوع خاک، کود، شرایط آب و هوایی و سن گیاه بستگی دارد.

گوگرد گرانوله چیست؟

کود گرانوله یک نوع کود جامد است که در شکل گرانوله تولید می‌شود. این نوع کود، مخلوطی از عناصر غذایی اصلی مورد نیاز گیاهان است. مانند نیتروژن (N)، فسفر (P)، و پتاسیم (K) به همراه مواد تشکیل دهنده و مواد کمکی است. گرانوله‌ها معمولاً در تغذیه کودی کاهو در زمان کاشت به خاک افزوده می‌شوند. مصرف آسان و جذب حداکثری عناصر از مزایای مصرف این کود است کود های گرانوله زیادی با کیفیت های متفاوت تولید می شود بایستی در خرید این نوع کود ها دقت لازم را داشته باشید.

بهترین کود برای کاهو قبل از کاشت (کمپوست – ورمی کمپوست)

استفاده از کود مناسب در زمان کاشت گیاهان، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. سعی کنید کود مناسب با گیاه خود را در تغذیه کودی کاهو  استفاده کنید. بین کمپوست و ورمی‌کمپوست، هرکدام مزایا و نقاط قوت خود را دارند.

کود کاهو - تغذیه کودی کاهو

کمپوست:

 • افزایش حاصلخیزی خاک و بهبود ساختار آن.
 • ارائه تغذیه تعادلی با عناصر غذایی متنوع.
 • حاوی مواد آلی که به عنوان منبع کربن برای میکروب‌های خاکی عمل می‌کند.

.

به علت زمان نیاز به تجزیه و تحلیل توسط میکروب‌ها، ممکن است زمان زیادی ببرد. برای کوتاه کردن این زمان از مشاوره رایگان کشاورزی بهسازان کشت استفاده کنید.

ورمی‌کمپوست:

 • حاوی مواد آلی و هورمون ها با کیفیت بالا به دلیل فعالیت کرم‌های کمپوستی.
 • افزایش ساختار خاک و تهویه بهتر.

.

تأثیرات سریع‌تری نسبت به کمپوست دارد و بهترین کود آلی  برای گیاهان است. میزان عناصر

 هر کدام از این کودها ویژگی‌ها و مزایا خود را دارند. توصیه می کنیم با دریافت مشاوره کشاورزی برنامه تغذیه کودی کاهو متناسب با خاک و هوا خود را دریافت کنید.

کود مناسب ریشه زایی یک هفته بعد از کاشت نشاء(کود مخصوص ریشه زایی شوک – هیومیک اسید )

کود مناسب برای تقویت ریشه‌زایی یک هفته بعد از کاشت نشاء در تغذیه کودی کاهو آغاز شود. شامل ترکیبی از کودهای مخصوص ریشه زایی شوک، هیومیک اسید و عناصر غذایی مورد نیاز باشد. این ترکیب می‌تواند به ریشه‌ها کمک کند تا بهترین شکل رشد کنند و گیاه سریع به محیط جدید پا بگذارد. وجود این کودها در تغذیه کودی کاهو الزامی است.

کود مخصوص ریشه زایی شوک:

 • حاوی عناصر غذایی فسفر پتاسیم و هورمون های ریشه زا  که برای ریشه‌ها مهم هستند.
 • تقویت سیستم ریشه‌ای در مقابل استرس‌های محیطی.

هیومیک اسید:

 • افزایش جذب عناصر غذایی توسط گیاه.
 • بهبود ساختار خاک و افزایش محتوای آلی در خاک.

با این ترکیبات، می‌توانید به رشد و توسعه سیستم ریشه گیاهان خود کمک کنید. حتی می‌توانید با مشاوره رایگان کشاورزی از organic-agri کودهای مناسب گیاه خود را دریابید.

کود دهی کاهو ابتدای فصل رشد

در ابتدای فصل رشد کاهو، تغذیه کودی کاهو مهم است تا گیاهان بهترین شروع را داشته باشند. همچنین به سرعت رشد کنند. در این مرحله از تغذیه کودی کاهو به مقدار زیادی نیتروژن نیاز دارد. علت اینکار این است که به گسترش برگها و تشکیل رشته‌های ریشه بپردازد. همچنین، فسفر و پتاسیم نیز از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

یک فرمول کودی مناسب در ابتدای فصل رشد می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • نیتروژن (N): برای تشکیل برگها و رشد سریع.
 • فسفر (P): برای تقویت ریشه‌ها و گلدهی.
 • پتاسیم (K): برای تقویت مقاومت در برابر بیماری‌ها و بهبود کیفیت میوه.
 • عناصر کمیاب مانند روی، مس، منگنز و غیره: جهت تأمین عناصر معدنی ضروری دیگر.

مقدار و نسبت این عناصر بستگی به خاک و نیازهای گیاه دارد. همچنین، می‌توانید از کودهای مخصوص کاهو یا کودهای عمومی با نسبت N-P-K متناسب استفاده کنید. پیشنهاد می‌شود قبل از استفاده از هر نوع کود، تست خاک انجام دهید. سپس با کمک نتایج تست، نیازهای گیاهان خود را بهترین‌گونه مدیریت کنید.

تاثیر کود شوک در افزایش تناژ کاهو

کود شوک، یا همان کود حاوی بیش از ده عنصر غذایی که می‌تواند به طور مستقیم روی تناژ کاهو تأثیر بگذارد. کود شوک ده ایکس یک کود کامل با ذرات بسیار ریز است که که به سرعت جذب گیاه شده و در درون اوند ها به سرعت انتقال پیدا می کند

 • تحریک رشد ریشه: کود ده ایکس شوک به ریشه‌ها  تحرک بیشتری میدهند، که این امر منجر به تشکیل ریشه‌های قوی‌تر و سلامتی بیشتر گیاه می‌شود.
 • افزایش تعداد ریشه‌ها: فسفر و هیومیک موجود در کود شوک تعداد ریشه‌های موجود در گیاهان را افزایش می دهند. این بهبود در تامین آب و عناصر غذایی برای گیاه منجر به رشد بهتر آن شود.
 • افزایش سرعت رشد: تقویت رشد ریشه ممکن است به تعادل بهتری در رشد بخش‌های هوایی گیاه بیانجامد. از جمله ساقه‌ها و برگها، منجر شود و سرعت رشد کلی گیاه را افزایش دهد. برای بهترین نتیجه، استفاده از کودهای مخصوص برای تغذیع کودی کاهو بهترین راهکار است. البته دقت کنید که کاهش یا افزایش میزان کود برای گیاهتان خودسرانه و بدون آگاهی نباشد.
تناژ - تغذیه کودی کاهو

بهترین تغذیه کودی کاهو در زمان شروع پیچ دهی

تغذیه اصولی و استفاده از کود های مناسب در مرحله شروع پیچ دهی باعث افزایش کیفیت و طعم کاهو می شود. نیاز به تغذیه کودی مناسب دارد تا بهبود عملکرد ریشه‌ها و رشد سریع‌تر آنها را تضمین کند. در این مرحله، گیاهان نیاز به مواد غذایی خاصی دارند. از میان آنها می‌توان به نیتروژن (N)، فسفر (P)، پتاسیم (K)، و مواد غذایی دیگر اشاره کرد.

بهترین تغذیه کودی زمان شروع پیچ دهی شامل موارد زیر باشد:

نیتروژن (N): برای تقویت رشد سریع برگها و ایجاد گیاه سبزتر.

فسفر (P): تامین انرژی گیاه و افزایش کیفیت.

پتاسیم (K): برای تقویت مقاومت گیاه در مقابل بیماری‌ها و بهبود کیفیت محصول.

میکروعناصر (آهن، منگنز، روی و مس): جهت تأمین عناصر کمیاب مورد نیاز گیاه.

مواد آلی (هیومیک اسید و کمپوست): برای بهبود ساختار خاک و افزایش قابلیت جذب آب و عناصر غذایی. هیومیک اسید را در تغذیه کودی کاهو قرار دهید.

استفاده از کودهای مخصوص گیاهان خاص، مانند کودهای مخصوص سبزیجات، می‌تواند نتایج بهتری در تغذیه کودی کاهو داشته باشد.

تغذیه کودی بیست روز قبل از برداشت

بیست روز قبل از برداشت محصول، تغذیه کودی می‌تواند به کیفیت و عملکرد محصول شما تأثیر بگذارد. در این مرحله، گیاهان نیاز به تغذیه متعادل و مناسب دارند. زیرا مقدار انرژی و مواد مغذی لازم برای تشکیل میوه‌ها و بهبود کیفیت آنها فراهم شود. ترکیبی از عناصر غذایی اصلی و مواد آلی می‌تواند در این مرحله مفید باشد:

پتاسیم (K): برای افزایش کیفیت میوه، بهبود رنگ و طعم.

فسفر (P): برای تقویت تشکیل میوه و افزایش قدرت برداشت.

آزوت (N): به میزان متعادل تا محصول سبز و جوانه‌زنی بیشتر.

کلسیم (Ca): برای پیشگیری از مشکلات مربوط به تسمه گشایی (برونش).

مواد آلی (کمپوست یا هیومیک اسید): جهت بهبود ساختار خاک و جذب بهتر عناصر غذایی.

تنظیم نسبت مناسب بین این عناصر مهم است. همچنین، در نظر داشته باشید که استفاده از کودهای مخصوص مرحله پایانی گیاه (کودهای مخصوص میوه‌ها و سبزیجات) مهم است. به عنوان تغذیه کودی بیست روز قبل از برداشت، نتایج بهتری را به‌همراه خواهد داشت.

جدول برنامه تغذیه کاهو

مرحله رشدی

کود پیشنهادی

نحوه مصرف

ملاحظات

قبل کاشت

ورمی کمپوست – کمپوست

۵ تا ۲۰ تن

 

قبل کاشت

کود گرانوله

طبق توصیه تولید کننده

 

بعد از کاشت نشاء

هیومیک اسید

۳ – ۲ کیلوگرم بر هکتار محلول پاشی

 

ده روز بعد از کاشت نشا

سه بیست

۱۰ کیلو در هکتار

 

مرحله چند برگی شدن

فسفر بالا

همراه آبیاری

 

 شروع مرحله پیچ دهی

فول مکس

محلول پاشی

 

بیست روز قبل از برداشت

ده ایکس +پتاس بالا

 

طبق توصیه کارشناس

روش تغذیه ریشه و برگ ها

برای تغذیه ریشه‌ای کاهو، کود را به صورت محلول در آب حل کرده و سپس آن را به خاک اضافه کنید. برای تهیه محلول کود، دستورالعمل‌های روی بسته‌بندی کود را به دقت دنبال کنید. برای تغذیه برگ های کاهو، کود را به صورت محلول در آب حل و سپس روی برگ ‌ها اسپری کنید. برای تهیه محلول کود، دستورالعمل ‌های روی بسته‌بندی کود را به دقت دنبال کنید. باید بدانید در تغذیه کودی کاهو کوددهی بیش از اندازه موجب سوختگی گیاه می شود.

کود مناسب کاهو - تغذیه کودی کاهو

بهترین کود برای رشد سریع بوته کاهو (فول مکس بمب_ ده ایکس شوک+ سه بیست زاگرس)

برای رشد سریع بوته کاهو این سه کود را در تغذیه کودی کاهو قرار دهید. این ترکیب ممکن است شامل مواد غذایی مختلفی با تأثیرات متفاوت بر رشد گیاه باشد. در ادامه توضیحاتی درباره هر یک از این کودها اشاره شده می کنیم:

فول مکس بمب:

به عنوان یک کود ترکیبی با تمرکز بالا از عناصر غذایی اصلی نظیر نیتروژن، فسفر و پتاسیم استفاده می‌شود.

مناسب برای استفاده در دوره‌های مختلف رشد گیاهان.

ده ایکس شوک:

معمولاً حاوی عناصر غذایی ماکرو به همراه عناصر میکرو و مواد افزودنی است.

طراحی شده برای تقویت سیستم ریشه، رشد سریع، و مقاومت به استرس‌های محیطی.

نکات:

هر گیاه و شرایط خاک ممکن است نیازهای مختلفی داشته باشد. بنابراین، تست خاک و مشاوره با کارشناسان کشاورزی محلی توصیه می‌شود.

زمان مصرف کود فسفر بالا (فسفر ۹۰ درصد بمب)

زمان مصرف کودها بسته به نیازهای گیاهان و شرایط محیطی متفاوت است. کودهای حاوی فسفر، مانند "فسفر ۹۰ درصد بمب"، معمولاً در مراحل خاصی از دوره رشد گیاهان مصرف می‌شوند. کود فسفر بالا از نیازمندی ها در تغذیه کودی کاهو می باشد. این مراحل عبارتند از:

شروع رشد: مصرف کودهای حاوی فسفر می‌تواند در مرحله شروع رشد گیاهان کمک کند. این فاز معمولاً شامل ایجاد ریشه‌ها و تشکیل گیاهچه‌ها است.

گلدهی و میوه‌دهی: در دوران گلدهی و میوه‌دهی، گیاهان نیاز به فسفر بیشتری دارند. فسفر به تشکیل گل‌ها، میوه‌ها و تقویت رشد عمومی گیاه کمک می‌کند.

تشکیل بذر: در فاز تشکیل بذر، نیاز به فسفر بیشتر می‌شود. علت این است تا برای تشکیل بذرها و تقویت فرآیند تولید مثل گیاهان اقدام کند. با دریافت مشاوره این کود مخصوص کاهو را در تغذیه کودی کاهو برنامه ریزی کنید.

نکات مهم:

همواره دستورالعمل تولید کننده کود را مطالعه کرده و مقادیر توصیه شده را رعایت کنید.

تست خاک از اهمیت بالایی برخوردار است تا نیازهای ویژه خاک و گیاهان شما را بشناسید.

توصیه می‌شود تغذیه کودی را با توجه به مراحل مختلف رشد گیاهان و نیازهای آنان هماهنگ کنید.

نقش پتاسیم در کاهو

پتاسیم (K) یکی از عناصر مغذی اصلی است که در تغذیه گیاهان، از جمله کاهو، نقش مهمی دارد. نقش پتاسیم در رشد و توسعه گیاهان چندان محدود به یک جنبه خاص نمی‌شود. بلکه در انجام تعداد زیادی وظایف مختلف مشارکت دارد. کودهایی همچون پتاسیم نقش به سزایی در تغذیه کودی کاهو دارند. در کاهو نیز، پتاسیم باعث انجام فعالیت‌های زیر می‌شود:

بنابراین، استفاده از کودهای حاوی پتاسیم در تغذیه کودی کاهو حتمی است. به ویژه در دوره‌های حساس نظیر گلدهی و میوه‌دهی، می‌تواند به بهبود عملکرد گیاهان کاهو و کیفیت محصول کمک کند. وجود پتاسیم را در توصیه کودی کاهو جدی بگیرید.

کمبود کلسیم در کاهو (کلسیم ۳۴ درصد)

کمبود کلسیم در گیاهان می‌تواند به مشکلاتی مانند ریشه‌گریزی، سوختگی لبه برگ‌ها (نکروز لبه برگ)، و ضعف ساقه‌ها منجر شود. برای رفع کمبود کلسیم در کاهو و جلوگیری از این مشکلات، می‌توانید اقداماتی انجام دهید:

استفاده از کود حاوی کلسیم: استفاده از کودهای حاوی کلسیم می‌تواند به تقویت ساختار سلولی گیاه و جلوگیری از کمبود کلسیم کمک کند.

اصلاح pH خاک: اگر pH خاک اسیدی باشد، افزایش pH به میزان مناسب می‌تواند به جذب بهتر کلسیم کمک کند. از کلسیم کربنات یا کلسیم سولفات برای اصلاح pH خاک استفاده کنید.

آبیاری مناسب: کنترل مناسبی بر روی آبیاری اهمیت دارد. افزایش میزان آبیاری ممکن است باعث جذب بهتر کلسیم در خاک شود.

استفاده از کودهای آلی: کودهای آلی ممکن است به توازن مواد غذایی در خاک کمک کرده و جلوی کمبود کلسیم را بگیرند.

توجه به مدیریت تهویه خاک: تهویه خاک مهم است. مطمئن شوید که خاک به خوبی هوا گیری می‌کند تا موجب جذب بهتر کلسیم شود.

اصلاح تراکم خاک: تراکم خاک می‌تواند جذب کلسیم را مختلف کند. از فرآیندهای اصلاح تراکم خاک مانند گردآوری خاک و استفاده از مواد آلی کمک بگیرید.

زمان کاشت کاهو چه موقع است؟

زمان کاشت کاهو به عوامل مختلفی مانند نوع کاهو، منطقه جغرافیایی، شرایط آب و هوایی و هدف از کاشت بستگی دارد. به صورت عمومی، کاهو را می‌توان در اوایل بهار یا اواخر تابستان کاشت. کاهوهای پیچ دار و رومی را معمولاً در اوایل بهار می‌کارند، زیرا در هوای سرد و خنک رشد بهتری دارند. کاهوهای برگشتی و برگی را می‌توان در اواخر تابستان کاشت، زیرا در هوای گرم و آفتابی نیز رشد خوبی دارند. در مناطق سردسیر، کاهو را باید در اواخر بهار یا اوایل تابستان کاشت تا از سرمای زمستان در امان باشد. در مناطق گرمسیر، کاهو را می‌توان در تمام طول سال کاشت. نسبت به زمان کاشت، تغییراتی در تغذیه کودی کاهو ایجاد می شود.

چند نکته مهم برای کاشت کاهو

خاک را قبل از کاشت کاهو به خوبی شخم بزنید تا نرم و حاصلخیز شود. بذرهای کاهو را در عمق ۱-۲ سانتی ‌متری خاک بکارید. پس از کاشت، خاک را آبیاری کنید. کاهو را به طور منظم آبیاری کنید تا خاک همیشه مرطوب باشد. کاهو را از آفات و بیماری‌ها محافظت کنید. با رعایت این نکات می‌توانید کاهوهایی سالم و با کیفیت برداشت کنید. میزان کود را تغذیه کودی کاهو جدی بگیرید، ممکن است به محصول و خاک شما آسیب وارد شود.

کاهو و کود آن - تغذیه کودی کاهو

چگونگی صرفه جویی در هزینه کوددهی کاهو

برای تولید محصولی با کیفیت و عملکرد بالا، تغذیه کودی مناسب ضروری است. با این حال، کوددهی کاهو می‌تواند هزینه ‌بر باشد. در اینجا چند نکته برای صرفه‌جویی در هزینه کوددهی کاهو آورده شده است:

از کودهای کمپوست یا مواد آلی استفاده کنید. کودهای کمپوست و مواد آلی مانند کود گاوی یا کود مرغی، مواد مغذی مورد نیاز کاهو را تأمین می‌کنند. در عین حال، نسبت به کودهای شیمیایی ارزان‌تر هستند.

کوددهی را به صورت منظم انجام دهید. کوددهی منظم به کاهو کمک می‌کند تا به طور مداوم مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کند. این کار در کمبود مواد مغذی جلوگیری می‌شود.

از کودهای مناسب برای کاهو استفاده کنید. کاهو به مقادیر زیادی نیتروژن و پتاسیم نیاز دارد. بنابراین، قبل از کوددهی، حتماً نوع کاهو خود را شناسایی کنید و سپس کود مناسب آن را انتخاب کنید.

نتیجه گیری برای تغذیه کودی کاهو

در برنامه تغذیه کودی کاهو تمام عناصر غذایی مهم و حائز اهمیت هستند. اگر به دنبال کود برای افزایش باردهی هستید، کودهای ذکر شده را استفاده کنید. تمام موارد بالا برای داشتن یک خاک سالم، برداشت زیاد و محصول مورد پسند و نظر بازار هستند. دقت کنید که استفاده نکردن کودهای مناسب برای محصولاتتان باعث ضرر زیاد می شود. استفاده از بهترین کودهای تقویتی نیز همچون کود شوک در صرفه جویی و هزینه کمتر تاثیرگذار است. در بهسازان کشت ما به شما کمک می کنیم که بهترین تغذیه کودی کاهو را برای خود انتخاب کنید. این انتخاب حاصل از بررسی آب و هوا، خاک و میزان بودجه شما است. پس به راحتی مشاوره محصول خود را به ما بسپارید.