کود شوک

۲ دسته از گیاهانی که کود آهن مناسب آن ها نیست

نیاز گیاهان مختلف - کود آهن

کود آهن یکی از انواع کود های دارای مواد مغذی است. این کود برای بسیاری از گیاهان مناسب و مورد نیاز است. اما در بعضی موارد ممکن است باعث خراب شدن گیاهان سالم شود. این در صورتی است که گیاه به مواد کود آهن حساس باشد یا مقداری بیش از حد استفاده شود. از این رو ما پیشنهاد می کنیم که بقیه انواع کود مانند کود شوک را برای استفاده بررسی کنید. کود آهن با داشتن مواد مغذی زیادی که دارد برای اکثر گیاهان نیاز است. اما ممکن است مقدار بیش از اندازه کود برای برخی گیاهان خطرناک باشد. پس قبل از خرید کود هایی از قبیل کود شوک را هم برای گیاه خود بررسی کنید.

فهرست تصاویر

انواع گیاه ۱ گیاهان رونده و بوته ای

انواع گیاه ۲ درختان تزیٔینی و میوه

انواع گیاه ۳ کود و شرایط خاک

نشانه های نیاز داشتن گیاه به کود آهن چیست؟

در حالت کلی گیاه ما در سه حالت به کود آهن نیاز خواهد داشت:

 1. به شرطی که محیط کشت مناسب نبوده باشد و مقدار کافی آهن به گیاه شما نرسیده باشد.
 2. به اندازه کافی برای گیاه کود آهن تهیه نکرده باشید.
 3. به طور کلی گیاهی وابسته و نیازمند کود آهن باشد.

الان باید بفهمیم که آیا گیاه ما جزو این سه دسته هستند یا خیر. اگر نشانه های زیر را تشخیص دادید پس نیازمند کود آهن هستید. در غیر این صورت به این نوع کود نیاز ندارید. باید بقیه کود ها را که شامل کود شوک می شود را مورد بررسی قرار دهید.

 • علامت اول زرد یا سفید شدن برگ های گل و گیاه شما است.
 • علامت دوم قهوه ای شدن کنار برگ ها است. در این مورد همیشه باید هوشیار و آماده باشید و به محض تشخیص دادن نیاز گیاه خود را رفع کنید.
 • پوسیده شدن و از بین رفتن برگ های جدید مورد دیگری که باید در بررسی به آن بپردازید. این مورد شرایط ویژه ای است و ای نوع گیاهان به مقادیر بالایی آهن نیاز دارد.
 • مورد آخری که باید به آن بپردازید پژمردگی گیاه و بی حال شدن و رنگ پریدگی است.

گیاهانی هستند که به صورت حتمی نیاز به این کود دارند. شما در نگهداری این نوع گیاهان حتما باید از این مدل استفاده کنید. اگر به این نوع گیاهان آهن کافی نرسد گل شما دچار مشکلات بالا می شود. شماری از گیاهان بومی استرالیا، آزالیا، کاملیا، گاردنیا، رز، مرکبات و چمنزار ها گیاهانی هستند که نیازمند کود آهن هستند. انواع دیگری از گل و گیاه هم نیازمند حتمی کود آهن هستند. می توانید با جستجو در سایت بهسازان کشت آنها را به صورت کامل مشاهده کنید.

گیاهان رونده - کود آهن

گیاهان رونده – کود آهن – بهسازان کشت

انواع گیاه ۱ گیاهان رونده و بوته ای

بهتر است برای چه گیاهانی کود آهن استفاده نشود؟

ما نمی توانیم به طور دقیق بگوییم کود آهم برای چه گیاهانی مضر است. اما می توانیم بررسی کنیم که کدام گیاهان نسبت به عناصر آهن حساس هستند. همینطور ببینیم که چه مقدار بهترین اندازه کود آهن برای انواع گیاهان است. از این نظر که کود آهن مقدار زیادی میکرو مغذی در خود دارد برای همه گیاهان خوب است. اما همانطور که اشاره کردیم باید حساسیت های گیاه را قبل از خرید برای گیاه خود بررسی کنیم. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتردر رابطه با نگهداری گیاهان می توانید از مطالب سایت organic-agri بهره ببرید.

افزایش دادن ph برای گیاهانی که با شرایط اسیدی راحت هستند باعث حساسیت می شود. گیاهانی مانند پتوس و یاسمن جزو گیاهان خزنده و رونده هستند. این گیاهان به خاطر سیستم شبکه ای مانندی که دارند فلزات سنگین برای ریشه آنها آسیب زاست. اگر حتی کمی بیشتر از اندازه به این دسته گیاهان کود آهن دهید به سوی فلزی شدن خواهند رفت. در نتیجه برای جلوگیری از این اتفاق از این کود استفاده نکنید. دسته بعدی که به کود آهن حساس هستند گیاهان بوته ای هستند. گیاهان بوته ای مانند سیب، هلو، زردآلو و آربروئتوم به فلزات سنگین هستند. باید در مقدار استفاده کود آهن برای این گیاهان دقت زیادی به خرج دهید.

 

چگونه شرایط خاک و ph آن را تشخیص دهیم؟

همانطور که شاید بدانید اسیدی بودن خاک بر اساس اعداد اندازه گیری می شوند. می توان نیاز خاک خود را به کود آهن بفهمیم. این اعداد از بازه ۰ تا ۱۴ است. اگر ph خاک بین عدد ۰ تا ۷ باشد خاک شما خاصیت قلیایی دارد. اگر بین ۷ تا ۱۴ باشد خاصیت اسیدی دارد. هر چه خاک شما اسیدی تر باشد جذب کود آهن راحت تر می شود. از این رو باید پی اچ خاک خود را بدانید. اولین راه برای فهمیدن این مشخصه استفاده از کاغذ تورسنل یا بردن خاک خود به یک آزمایشگاه است.

راه دوم که می توانید برای تشخیص پی اچ در خانه به کار ببرید استفاده از سرکه است. ابتدا از خاک خود نمونه برداری کنید. سعی کنید از سطح خاک نمونه برداری نکنید و بیشتر از عمق خاک نمونه بردارید. اگر چوب و آشغال در نمونه شما بود آنها را جدا کنید. در این مرحله وقتی تمام نکات را رعایت کردید به سمت کار اصلی بروید. نمونه خاک خود را با مقداری آب مخلوط کنید تا به صورت گل بشود. به مخلوط خود سرکه اضافه کنید. اگر سرکه در دسترس نداشتید می توانید از جوش شیرین استفاده کنید. کمی صبر کنید اگر مخلوط شما شروع به جوشیدن کرد به معنای اسیدی بودن خاک است.

خاک شما اگر اسیدی باشد با جوش شیرین که قلیایی است واکنش می دهد. در نتیجه شما مطلع می شوید که خاک اسیدی دارید. در اینجا باید توجه کنید اگر مخلوط شما واکنشی نشان نداد به معنای قلیایی بودن نیست. به این معناست که شما باید آزمایشی دیگر بر روی خاک خود انجام دهید. اینگونه مطلع می شوید که آیا خاک شما به کود آهن نیاز دارد یا خیر. نکته قابل توجه این است که در حالت کلی اکثر خاک ها کم اسیدی هستند.

درختان تزیینی - کود آهن

درختان تزیینی – کود آهن – بهسازان کشت

انواع گیاه ۲ درختان تزیٔینی و میوه

بهترین مقدار کود آهن برای انواع گیاه چقدر است؟

مقدار استفاده کود آهن برای هر درخت و گیاه متفاوت است. بسته به نوع گیاه، شرایط خاک و شرایط محیطی میزان کود آهن فرق دارد. ما در اینجا میزان مناسب را به طور کلی برای چند درخت بیان می کنیم. اما برای بررسی دقیق گیاه خود و مطمیٔن شدن از میزانی که باید استفاده کنید از مشاوران متخصص کمک بگیرید. برای این مورد میتوانید از بهسازان کشت کمک بگیرید. همچنین توجه کردن به میزان استفاده کود آهن بسیار مهم است. اگر توجه نداشته باشید گیاه شما دچار آسیب می شود.

 • درختان میوه دار: کود آهن باید برای درختان میوه به نسبت شرایط خاک تنظیم شود. می توانید به درختانی مانند درخت آلبالو و شلیل حدود ۲ کیلوگرم در سال کود آهن بدهید. این درختان میوه مسلما به کود های بیشتری برای نگهداری نیاز دارند. پس اگر از کود آهن بگذریم باید انواع دیگری از کود را هم استفاده کنید. همانطور که می دانید درختان میوه شرایط سختی برای سالم ماندن دارند. از این رو حتما از organic-agri کمک بگیرید.
 • درختانی که تزیینی هستند: کاج، سرو و سیبری از انواع درختان تزیینی هستند. این نوع درختان حتما به کود آهن نیاز دارند. مقداری که در سال برای این درختان نیاز است تقریبا نیم کیلوگرم معادل ۱ تا ۱.۵ پوند است. اما توجه خود را به این موضوع که مصرف بیش از حد کود آهن موجب بروز آسیب است جلب کنید. در هر صورت اگر شما بیش از مقدار نیاز گیاهان خود به آنها موادی بدهید مشکل ایجاد میز شود. پس مقدار استفاده خود را با کمک متخصصان کنترل کنید.

در آخر آیا کود آهن مفید است یا مضر؟

همانطور که در تمام مقاله اشاره کردیم. این کود مواد میکرو مغذی ای که دارد و از نیتروژن های مهم برای رشد گیاه است. در حالت کلی کود آهن بسیار مفید است. اما ممکن است گیاهانی نسبت به عناصر آهن حساس باشند. پس مقدار زیادی نباید برای گیاهان حسای مانند گیاهان بوته ای و رونده استفاده شود.  در این موارد میزان زیاد کود می تواند باعث زرد سوختگی و خشک شدن برگ های گیاهتان شود. اما از طرفی کمبود کود آهن هم  برای برخی گیاهان باعث آسیب می شود. مشکلاتی مانند پوسیده شدن و از بین رفتن برگ های جدید است. در کل تمام اینها به میزان کود دهی و شرایط خاکی و محیطی بسته است.

کود مناسب - کود آهن

کود مناسب – کود آهن – بهسازان کشت

انواع گیاه ۳ کود و شرایط خاک

سوالات پر تکراری که در این رابطه پیش خواهد آمد

 1. کود آهن برای چه گیاهانی نباید استفاده شود؟

نمی توان مطلقا گفت برای چه گیاهانی اما گیاهان بوته ای، رونده و اسیدی به این نوع کود حساس اند.

 1. میزان استفاده از کود آهن به چه چیز هایی بستگی دارد؟
 • شرایط خاک
 • شرایط محیطی
 • اندازه گیاه
 • نوع گیاه
 1. راه حل برای مطمیٔن شدن طبیعی بودن کود و میزان استفاده مناسب چیست؟
 • مشاوره با متخصصان و افراد با تجربه در حوزه باغبانی
 • سر زدن به سایت بهسازان کشت
موضوع:کود آهن برای چه گیاهانی نباید استفاده شود؟
تاریخ:۱۴۰۲/۵/۳۱
نویسنده:کیانا کیشی
از کجا کود طبیعی تهیه کنیم؟organic-agri

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.