کود شوک

۴ موردی که تاثیر بسزایی در افزایش بهروری زمین کشاورزی دارد

زمین کشاورزی و نیروی انسانی -افزایش بهروری زمین

افزایش بهروری زمین های کشاورزی موضوع مهمی است که اخیرا توجه زیادی به آن می شود. اگر می خواهید بهروری زمین های کشاورزی خوب باشد باید مراقبتی خوبی از آن بکنید. از این رو به انواع کود مانند کود شوک نیازمندید. اول از همه باید مفهموم بهروری را درک کنید. بهروری به معنای گرفتن بیشترین سود با بهره گرفتن از نیروی کاری، تجهیزات و غیره است. این بهروری باید در راستای بیشتر شدن رفاه جامعه باشد. به همین خاطر باید از تجهیزات و مواد مناسبی مانند کود های مختلف مثل کود شوک استفاده کرد. برای تامین عناصر غذایی خود به سایت بهسازان کشت سر بزنید. در ادامه تا جای ممکن به راه های افزایش بهروری زمین کشاورزی می پردازیم.

فهرست تصاویر

بهروری در کشاورزی ۱ زمین های کشاورزی

بهروری در کشاورزی ۲ نیروی انسانی و تجهیزات

بهروری در کشاورزی ۳ آبیاری و سم پاشی

بهروری در کشاورزی به چه معناست و چرا اهمیت دارد؟

با نگاهی اجمالی در می یابیم که ایران از زمین ها و منابع زیادی بهره مند است. پس می توان گفت افزایش بهروری زمین های کشاورزی موضوع قابل اهمیتی در ایران است. به طور خلاصه بهروری استفاده از منابع و امکانات به صورت محدود است برای رسیدن به اهداف بزرگ است. در زمینه کشاورزی امکاناتی مانند نوع کود مثلا کود شوک استفاده کردن. این منابع در بعضی موارد کیفی و در بعضی موارد کمی هستند. برای افزایش بهروری زمین می توان روی موارد کیفی تمرکز کرد. موارد کیفی به معنای تمرکز روی بالا بردن کیفیت محصولات برای افزایش بهروری زمین است. مفهوم کیفی بودن بهروری هم به معنای تمرکز روی سود بیشتر از محصولات است.

در این جا مسیٔله این است که کیفی بودن بهتر است یا کمی بودن. خب در این باره باید بگوییم این دو باید در تعادل باشند تا افزایش بهروری زمین ما زیاد شود. اگر فقط به کمی بودن کار توجه کنیم کیفیت به شدت پایین می آید. به همین خاطرنمی توانید افزایش بهروری زمین خود را مشاهده کنید. به عبارتی ما نباید کیفیت و مقدار محصول خود را فدای کاهش دادن هزینه ها بکنیم. باید کار را به شکلی پیش ببریم که در حین حال هم هزینه پایین باشد هم کیفیت محصول خوب باشد. اگر بتوانیم به این صورت عمل کنیم افزایش بهروری زمین خواهیم داشت و سود بیشتری کسب خواهیم کرد. مقالات بیشتری در سایت organic-agri بخوانید.

زمین های کشاورزی - افزایش بهروری زمین

زمین های کشاورزی – افزایش بهروری زمین – بهسازان کشت

بهروری در کشاورزی ۱ زمین های کشاورزی

مشکلاتی که ممکن است در روند افزایش بهروری زمین پیش آید کدامند؟

در این مورد باید بگوییم متاسفانه کشور ما کمبود هایی در حوزه کشاورزی دارد. سهم حدود ۱۲ الی ۱۵ درصدی زمین کشاورزی در کل مساحت ایران باعث این مشکلات است. این مشکلات و کمبود ها را ما باید با افزایش بهروری زمین های خود کم رنگ کنیم. اما قبل از آن بیایید ببینیم این محدودیت ها چه هستند. بعد از بررسی این موارد می بینیم که چه کاری از دست ما بر می آید. همینطور راه حل های کم رنگ کردن این محدودیت ها چیست.

 • توجه نداشتن به پایدار بودن محصول های کشاورزی در ایران و خارج از ایران. این مورد از نظر ثابت نبودن بازار محصولات کشاورزی در داخل و خارج ایران گفته شده.
 • وجود نداشتن هیچ گونه زیر ساخت قوی و همینطور استاندارد در حمل و انتاقالات محصولات کشاورزی
 • توجه نکردن به داشتن الگوی مناسب برای کشت با توجه کردن به شرایط آب آن منطقه برای افزایش بهروری زمین
 • نداشتن اصول مدیریتی مناسب برای استفاده از منابع کشاورزی مثل استفاده از تجهیزات قدیمی به جای تجهیزات نو و جدید

می توان گفت این مشکل ها در آخر باعث می شود منابع ما هدر رود. این هدر رفت جلوی افزایش بهروری زمین ما را می گیرد. پس تا اینجا اهمیت، مزایا و مشکلات بهره وری را دریافتیم. حالا باید قابلیت ها و توانایی های خود را برای رشد دادن و افزایش بهروری زمین کشاورزی شناسایی کنید. بعد از شناسایی قابلیت های خود باید بر اساس دانش مدرن برای اهداف خود تلاش کنید. شما با بهره گیری این موضوعات می توانید برای کاهش هزینه ها، تولید محصول بیشتر و با کیفیت برنامه بریزید. برای تهیه منابعی مانند انواع کود به بهسازان کشت سر بزنید.

عواملی که باید برای افزایش بهروری زمین کشاورزی به آن توجه شود

اگر در نظر دارید به افزایش بهروری زمین کشاورزی بپردازید به نکاتی که در ادامه گفته می شود توجه کنید. از مهم ترین عواملی که می شود به آن اشاره کرد نیروی انسانی است. روش عملکرد نیروی انسانی و نحوه ارتباط شما برای عملکرد نیروی انسانی بسیار مهم است. عوامل محیطی که بر کشاورزی تاثیر دارند یکی دیگر از این عوامل است. روش مدیریت کردن، گذاشتن قوانین، دانش و فناوری به روز و امکانات بقیه عوامل موثر هستند. البته روش مدیریت و عملکرد در بخش های مختلف کشاورزی عامل قابل اهمیت تری است.

راه هایی وجود دارد که افزایش بهروری زمین کشاورزی را راحت تر می کند.  برخی از این راه ها تاثیر مستقیم و بقیه آنها تاثیر غیر مستقیم روی کار ما دارد. کاهش دادن زیست توده اولین راه است. زیست توده به ضایعات کشاورزی گفته می شود. تلاش برای کاهش این ضایعات تاثیر به سزایی در افزایش بهروری زمین دارد. استفاده از روش های جدید آبیاری برای کم کردن هزینه و مصرف آب از دیگر راه ها است. راه های بسیار زیادی وجود دارد که ما در قسمت های بعدی مقاله بیشتر به آنها خواهیم پرداخت.

نیروی کار و تجهیزات - افزایش بهروری زمین

نیروی کار و تجهیزات – افزایش بهروری زمین – بهسازان کشت

بهروری در کشاورزی ۲ نیروی انسانی و تجهیزات

عوامل و راه هایی که تاثیر بهتری روی افزایش بهروری زمین دارند

از بهترین عوامل و راهکار هایی که میتوان به آن اشاره کرد ارزیابی وضعیت زمین تان است. شما باید درک کاملی از وضعیت زمین خود داشته باشید. برای مثال حتما باید خاک خود را بشناسید. هم از نظر میزان مواد مغذی موجود در خاک و هم از نظر ph که در خاک وجود دارد. مورد بعدی مطمیٔن شدن از سلامت و حاصلخیزی خاک است. سلامت خاک تاثیر بسزایی در افزایش بهروری زمین شما دارد. می توانید با کمک گرفتن از مشاور و متخصصان این حوزه سلامت خاک خود را بفهمید. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در این حوزه به سایت بهسازان کشت بروید.

از دیگرراه ها که می توان به آن اشاره کرد تلاش برای ایجاد شور اشتیاق در نیروی کار است. تا حد امکان باید تلاش کنید که نیروی کار جذب کنید و از نقل مکان آنها به شهر جلوگیری کنید. ایجاد انگیزه و اشتیاق در افراد تاثیر چشمگیری در روند افزایش بهروری زمین کشاورزی شما دارد. تلاش کنید که با کاهش هزینه آخر فضایی رقابتی در حوزه کاری خود ایجاد کنید. اگر تمام این عوامل را بتوانید به خوبی کنترل و اجرا کنید افزایش بهروری زمین خود را خواهید دید.

مدیریت مناسب در تمام جهات برای افزایش بهروری زمین

روش مدیریت در تمام حوزه ها و قسمت های کار شما بسیار مهم و ارزشمند است. هر چه توان و مهارت مدیریتی بیشتری داشته باشید کنترل شرایط های مختلف آسان تر می شود. مدیریت کردن مواردی مانند منابع آب، مدیریت عناصر، مدیریت آفات،مدیریت تجهیزات و منابع انسانی از این موارد هستند. در اولین قدم باید به مدیریت منابع انسانی و تجهیزات خود بپردازید. یعنی شما برای افزایش بهروری زمین خود باید از نیروی کار و تجهیزات خود مطمیٔن باشید. اگر تجهیزات کافی و نو و نیروی کار نداشته باشید بهروری زمین شما به شدت پایین می آید.

مدیریت منبع های آبی و عناصر غذایی از دیگر راه های افزایش بهروری زمین است. این که شما از شرایط آبی و عناصر غذایی مطلع باشید و بتوانید به درستی کنترل کنید هم مهم است. این به معناست که شرایط آب و هوایی منطقه زمین خود را شناسایی کنید. این گونه شما از کمبود ها و مزایای زمین خود بهره مند خواهید شد. به همین ترتیب میتوانید تمام نیاز های محل کشت خود را رفع کرده و افزایش بهروری زمین را ببینید. تامین عناصر غذایی مناسب و سالم باید با دقت باشد تا باعث آسیب و ضربه زدن به زمین شما نشود. از این رو  organic-agri می تواند انتخاب شما باشد.

مدیریت  کردن تلفیقی آفات یا IPM بخشی از دیدگاه جامع مدیریت محصول است. به مجموعه از راه هایی که کنترل اقصادی و پایدار کردن وضعیت آفت را آسان کند می گویند. در این روش استفاده از محصولات شیمیایی به حداقل می رسد و در نتیجه خطرات محیط زیستی کاهش می یابد. اگر مدیریت آفات موثر باشد میزان تلفات محصولات شما کاهش می یابد. به همین ترتیب افزایش بهروری زمین را به دنبال خواهد داشت. پس روش های مدیریتی مختلف مانند IPM را بررسی و انتخاب کنید تا پیشرفت به دنبال داشت باشید.

آبیاری و سم پاشی - افزایش بهروری زمین

آبیاری و سم پاشی – افزایش بهروری زمین – بهسازان کشت

بهروری در کشاورزی ۳ آبیاری و سم پاشی

نتیجه پایانی و چکیده مطالب برای افزایش بهروری زمین

در این مطلب به مفهوم افزایش بهروری زمین پرداخیتم. در ادامه از مشکلات و راه پیشرفت در این حوزه گفتیم. به این موضوع اشاره کردیم که مدیریت جامع و درست در افزایش بهروری زمین بسیار موثر است. همینطور راه های بهتر شدن و پیشرفت کردن در بهروری زمین کشاورزی را با هم بررسی کردیم. در آخر دریافتیم که مدیریت کردن منابع انسانی، آبی، غذایی و آفت ها از مهم ترین عوامل است. این مقاله قسمت کوچکی از راه های افزایش بهروری زمین بود که امیدوارم به شما کمک کرده باشد. اما شما باید بدانید که تجربه های  در طی راه شامل نکات خاص و جدید است. بدون تجربه آنها به نکات دست نخواهید یافت.

سوالاتی که در حوزه افزایش بهروری زمین رایج است

 1. سریع ترین راه برای افزایش بهروری زمین کشاوری چیست؟
 • افزایش بهروری زمین کشاورزی یک بازه زمانی بلند مدت و بدون پایان نیاز دارد. شما باید با صبر و حوصله به مرور زمان روی بهروری زمین خود تا جایی که نیاز است کار کنید.
  ۲.مهم ترین عامل تاثیر گذار در افزایش بهروری زمین چیست؟
 • مدیریت درست و مناسب در همه حوزه ها و قسمت های کشاورزی
  ۳.مشکلاتی که ممکن است در افزایش بهروری زمین به آن بر بخوریم کدامند؟
 • پایدار نبودن وضع بازار ایران و خارج از ایران
 • وجود نداشتن زیر ساخت قوی در حوزه حمل و نقل کشاورزی
 • نداشتن الگوی های مناسب کشت برای افزایش بهروری زمین
 • نبودن اصول های مدیریتی درست
موضوع:راه های افزایش تولید و بهروری محصولات کشاورزی
تاریخ:۱۴۰۲/۶/۱
نویسنده:کیانا کیشی
برای خواندن مطالب بیشتر از این مانند به کجا مراجعه کنیم؟قسمت وبلاگ سایت organic-agri
افزایش بهروری زمین کشاورزی چه تاثیری دارد؟با استفاده از منابع و امکانات به صورت محدود به اهداف بزرگ و سود می رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.