کود کمپوست

معرفی ۲ مدل کود مرغی (کمپوست و معمولی) و خرید کود مرغی کمپوست

معرفی 2 مدل کود مرغی - خرید کود مرغی کمپوست

خرید کود مرغی کمپوست یکی از مسائلی است که در کشاورزی امروز مطرح است. علت این موضوع آلودگی ناشی از استفاده ی کودهای شیمیایی در محیط است. کود مرغی و کود کمپوست از جایگزین های جدید کود شیمیایی هستند که حاوی مواد مغذی کافی می باشد. به همین منظور خرید کود مرغی کمپوست می تواند در بهبود کیفیت محصولات کشاورزی بسیار موثر باشد. خرید کود مرغی کمپوست باعث می شود ما کودی حاوی فسفر، کلسیم، پتاسیم و عناصر ریزمغذی در اختیار داشته باشیم. در ادامه راجب انواع کود کمپوست و کود مرغی و مزایای خرید کود مرغی کمپوست بیشتر صحبت خواهیم کرد. بهسازان کشت امیدوار است این مقاله برای شما مفید باشد.

فهرست تصاویر

کود ۱ کود مرغی

کود ۲ خشک کردن کود

کود ۳ کود خانگی

کود مرغی چیست و از چه عناصری تشکیل شده است؟

کود مرغی یا گوانو در واقع رسوبات فسفاته ی تشکیل شده از مدفوع پرندگان، فک ها و خفاش ها است. کود کمپوست و کود مرغی محصولاتی بسیار ارزشمندی هستند. واضح است که خرید کود مرغی کمپوست می تواند در بهبود کیفیت محصولات کشاورزی کمک شایانی بکند. کود مرغی از آمونیاک، اسید اوریک، فسفریک، اسید اگزالیک و کربنیک تشکیل شده است. قیمت پایین و کیفیت بالای این نوع کودها در خرید کود مرغی کمپوست بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. آزمایشات نشان داده اند که استفاده از کود دامی نتایج حیرت انگیزی دارند. مثلا باعث کاهش میزان PH خاک و افزایش هدایت الکتریکی می شوند. بهترین فصل برای استفاده از این نوع کود تابستان و زمستان است که زمین شخم می‌خورد.

عناصر کود مرغی چیست و چه اهمیتی در خرید کود مرغی کمپوست دارند؟

امروزه استفاده از کودهای نیتروژنه اهمیت بسیاری پیدا کرده است چون از عناصر بسیار مهم در رشد گیاهان نیتروژن است. یک مزیت که خرید کود مرغی کمپوست را مهم می کند، سرشار بودن آن از ازت و نیتروژن است. یکی از راه های افزایش بهره وری خاک، ترکیب کودهای آلی و شیمیایی است که باعث جذب مواد ریزمغذی می‌شود. از این رو خرید کود مرغی کمپوست می تواند گزینه ی بسیار مناسبی باشد. در فصل پاییز ازت موجود در کود هدر می رود. بنابراین بهتر است در این فصل سمت خرید کود مرغی کمپوست نرویم. هم چنین فصل بهار هم فصل مناسبی نیست. در بهسازان کشت اهمیت کود مرغی را بررسی می کنیم.

کود ۱ کود مرغی

کود کمپوست خانگی - خرید کود مرغی کمپوست
کود کمپوست خانگی – خرید کود مرغی کمپوست – بهسازان کشت

انواع روش های تهیه ی کود مرغی و مواد مغذی موجود در هرکدام

کود های مرغی با توجه به روش تهیه و مواد مغذی موجود در هر کدام طبقه بندی می شوند. به طور کلی چهار روش برای تهیه ی کود مرغی وجود دارد که در خرید کود مرغی کمپوست موثر است. همچنین مواد مغذی متنوعی در هر روش ایجاد می شود. در جدول زیر به طور خلاصه می توانید مواد مغذی موجود در هرکدام را مشاهده کنید. پس از آن توضیحات تکمیلی برای هر مورد آورده شده است. امیدواریم که این توضیحات در خرید کود مرغی کمپوست یا کودهای دیگر برای شما مفید باشد. در ادامه organic-agri مواد مغذی را به شما معرفی می کند.

روش تهیهمواد مغذی
کود در بستر جوجه های گوشتیازت، آمونیاک، کراتین و اسید اوریک
کود در بستر نیمچه مرغ های تخم گذارپروتئین و انرزی کمتر از کود تهیه شده در بستر جوجه های گوشتی
کود در بستر مرغ های مادر تخم گذارکلسیم، پروتئین و فسفر و الیاف خام کمتر
کود در سیستم فضولات قفسپروتئین و مواد مغذی در بالاترین حد

کود در بستر جوجه های گوشتی، بهترین کود در انواع کودهای مرغی است. اما کود در بستر نیمچه مرغ های تخم گذار ار ارزش کمتری برخوردار هستند. منظور از نیمچه مرغ های تخم گذار، جوجه های ۱ تا ۱۲۰ روزه هستند. در مورد کود در بستر مرغ تخم گذار شرایط بهتری وجود دارد که در خرید کود مرغی کمپوست موثر است. در این شرایط نسبت بستر به فضولات کمتر است و کیفیت کمی بهتر می شود. بهترین نوع کود مرغی، کود در سیستم فضولات قفس است. چون در این روش بستری برای مرغ وجود ندارد. بنابراین جداکردن فضولات بسیار راحت تر است. از این رو ارزش غذایی بالاتری ایجاد می شود.

روش های جمع آوری و فرآوری برای خرید کود مرغی کمپوست

الف) روش خشک کردن:

در این روش، پس از جمع آوری کود آن را خشک می کنیم. این از تفاوت های اصلی این نوع کود با کمپوست است که در خرید کود مرغی کمپوست تاثیر می گذارد. این کار باعث کاهش حجم در کود اولیه می شود و از وجود انواع حشرات و لارو جلوگیری می کند. خشک کردن به دو روش طبیعی و مکانیکی صورت می گیرد. در ادامه به سازان کشت این مطلب را برای شما توضیح می دهد:

روش خشک کردن طبیعی: در این روش، کود با کمک نور خورشید خشک و حجم آن کاهش پیدا می کند.

روش خشک کردن مکانیکی: در این روش با استفاده از وسایل مکانیکی کود خشک می شود. در نهایت، کود به بلوک ها یا دپوهای مرغی تبدیل می شود.

کود ۲ خشک کردن کود

کود مرغی - خرید کود مرغی کمپوست
کود مرغی – خرید کود مرغی کمپوست – بهسازان کشت

ب) روش دپو کردن:

در این روش فضولات جمع آوری شده و در فضایی بسته مثل چاله (ارتفاع یک تا دو متر) می ریزیم. سپس روی آن آب ریخته و بعد روی آن را با پلاستیک می پوشانیم. این کار چند هفته طول می کشد. در طی این مدت باید چندبار خاک زیر و رو شود تا بر اثر واکنش های شیمیایی کود تشکیل شود. این کار به صورت هوازی و غیر هوازی انجام می شود. نکته ی مهم دیگر که بعدا در خرید کود مرغی کمپوست اهمیت پیدا خواهد کرد دما است. در این روش، دمای لازم در عمق نیم متری کود باید بین ۴۵ تا ۶۰ درجه سانتی گراد باشد.

ج) روش سیلو کردن:

در این روش، فضولات مرغی با ضایعات جمع آوری شده ی مزارع دپو شده و در سیلو نگهداری می شوند. اگر رطوبت ۴۰ تا ۶۵ درصد باشد با کاهش میزان PH، میزان اسید اوریک و لاکتیک افزایش پیدا خواهد کرد.

کود مرغی کمپوست چیست و خرید کود مرغی کمپوست

کمپوست یک فرآیند طبیعی تجزیه یا پوسیدگی مواد آلی است که در شرایطی کنترل شده اتفاق می افتد. در این فرآیند مواد آلی خام مانند بقایای زراعی، پسماندهای شهری و ضایعات صنعتی به ترکیباتی پوسیده تبدیل می شوند. در خرید کود مرغی کمپوست باید توجه داشت که کمپوست در واقع حاصل از چرخه ی طبیعی پوسیدگی است. کمپوست ها با توجه به ماهیت فرآیند تجزیه به دو روش تقسیم می شوند. روش های تجزیه به دو صورت زیر هستند که در خرید کود مرغی کمپوست موثر خواهند بود. organic-agri این موارد را برای شما توضیح می دهد.

الف) بی هوازی: این روش در شرایطی انجام می شود که اکسیژن وجود نداشته باشد یا بسیار محدود باشد. در این روش میکروارگانیسم های بی هوازی از ترکیبات واسطه ای مثل متان، اسید های آلی و غیره استفاده می‌کنند. ترکیباتی که در این شرایط تولید می شوند سمی تر هستند و بوی نامطبوعی دارند. این ممکن است در تصمیم گیری برای خرید کود مرغی کمپوست تاثیر بگذارد. همچنین زمان تولید این نوع کود بیشتر است و توانایی حذف بذر علف های هرز و پاتوژن ها را ندارد. این موضوع شاید تصمیم ما را هنگام خرید کود مرغی کمپوست مشکوک کند.

ب) هوازی: این روش در صورت وجود میزان کافی اکسیژن اتفاق می افتد. این روش مدت زمان کمتری نسبت به روش غیرهوازی دارد. در این فرآیند بسیاری از میکرو ارگانیسم های مضر انسانی و گیاهی و بذر علف های هرز از بین می‌رود. این باعث می شود کود حاصل از روش گزینه ی بسیار مناسبی در خرید کود مرغی کمپوست باشد. . وب سایت بهسازان کشت می تواند شما را در خرید کود مرغی کمپوست راهنمایی کند. با ما همراه باشید.

در نهایت مزایای خرید کود مرغی کمپوست نسبت به کودهای مرغی معمولی

در خرید کود مرغی کمپوست مزایای بسیاری وجود دارد که در ادامه organic-agry آن ها را بررسی می کند. خرید کود مرغی کمپوست مناسب به معنای خرید کودی با مواد مغذی بهتر و بیشتر است. خرید کود مرغی کمپوست باعث افزایش نگهداری رطوبت خاک می شود. همچنین به دلیل بازگرداندن بقایای گیاهی به خاک مفید است. در خرید کود مرغی کمپوست باید به کیفیت آن توجه زیادی کرد. یکی از مزایای خرید کود مرغی کمپوست تنظیم PH خاک و کاهش نیاز به کودهای تجاری است. اگر تمایل به خرید کود مرغی کمپوست نداشته باشید، می توانید از روش های خانگی تهیه ی کود هم استفاده کنید

کود ۳ کود خانگی

کود برای درختان - خرید کود مرغی کمپوست
کود برای درختان – خرید کود مرغی کمپوست – بهسازان کشت

سوالات متداول در ارتباط با کود مرغی و مزایای آن

  • برای خرید کود مرغی کمپوست به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در خرید کود مرغی کمپوست باید به شیوه ی تهیه ی آن و قیمت محصول توجه داشته باشیم.

  • مزیت خرید کود مرغی کمپوست نسبت به کود مرغی معمولی چیست؟

کود مرغی کمپوست با روش های طبیعی و در اثر پوسیدگی ایجاد می شود و آلودگی کمتری ایجاد می شود.

  • آیا کودهای مرغی دیگر هم مزیتی نسبت به کودهای شیمیایی دارند؟
  • بله. باعث ایجاد آلودگی کمتر می شوند.
موضوعمعرفی ۲ مدل کود مرغی (کمپوست و معمولی) و خرید کود مرغی کمپوست
تاریخ۱/۹/۱۴۰۲
نویسندهپرنیان طباطبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.