کود کمپوست

میزان و نحوه مصرف کود کمپوست در کشاورزی

میزان مصرف کود کمپوست

علاوه بر کیفیت، میزان و نحوه مصرف کود کمپوست و ورمی کمپوست بر رشد رویشی و افزایش عملکرد محصولات کشاورزی موثر است.

نحوه مصرف کود کمپوست

نحوه مصرف کود بیوکمپوست  و ورمی کمپوست در میزان اثر گذاری آن بسیار مهم است برخی از کشاورزان به دلیل اینکه کمپوست را به روش صحیح استفاده نمی‌کنند. نتیجه مثبتی  بر عملکرد و کیفیت محصول مشاهده نمی‌کنند. حتی در برخی موارد، مصرف غیر اصولی کود کمپوست باعث ایجاد خسارت خصوصاً در باغات می‌گردد.

بهترین شیوه مصرف کود کمپوست در باغات

کود کمپوست برای اینکه بهترین تاثیر را بر عملکرد و کیفیت محصول داشته باشد باید نزدیک ریشه قرار بگیرد. کود کمپوست معمولاً به دو روش چالکود و کانال کود در درختان میوه استفاده می شود.

مصرف کود کمپوست به روش چالکود

در این روش بسته به سن درخت دو تا شش چاله در زیر سایه انداز گیاه حفر کنید. توجه داشته باشید که چاله‌ها بایستی در یک سوم انتهایی سایه انداز گیاه حفر شوند. عمق چاله‌های حفر شده در درختان  زیر 5 سال حداقل 10 و حداکثر 30 سانتی متر  و در درختان بالای 5 سال نیز حداقل 20 و  حداکثر 40سانتی‌متر  باشد. در سیستم غرقابی چاله های حفر شده باید دقیقاً در مسیر آب آبیاری قرار داشته باشند و در سیستم قطره‌ای نیز در زیر قطره چکانها قرار بگیرند.

نحوه مصرف کود کمپوست

مصرف کود کمپوست به روش کانل کود

در این  روش کانالی به عمق 10 تا 30 سانتی متر بسته به سن درخت حفر کنید و  میزان کمپوست توصیه شده را در داخل آن بریزید. همانند چالکود کانال کود هم باید در قسمت یک سوم انتهایی سایه انداز گیاه ایجاد شود. کانای های ایجاد شده بایستی در مسیر آب آبیاری قرار گرفته باشند تا همراه با آب آبیاری کود کمپوست جذب ریشه گیاه شود. توجه داشته باشید که عمق کانال باید با توجه به عمق نفوذ ریشه ایجاد شود به طوری که در هنگام حفر کانال نبایستی به ریشه ها آسیب جدی وارد شود.

نحوه مصرف کود کمپوست در زراعت

نحوه مصرف کود کمپوست در مزارع با توجه به نوع کشت متفاوت بوده در محصولاتی که به صورت ردیفی و با دستگاه کشت می‌شوند با کودپاش دامی در سطح زمین به طور یکنواخت پخش می‌شود. کود کمپوست برای اینکه بهترین اثر را در مزارع داشته باشد بایستی بلافاصله پس از اینکه با کودپاش دامی در سطح خاک پاشیده شد توسط دیسک با خاک  مخلوط شود تا در عمق چند سانتیمتری خاک قرار گیرد. با این کار رطوبت کود کمپوست تا زمان اولین آبیاری حفظ خواهد شد. در صورتی که کود کمپوست در سطح خاک قرار گیرد بلافصله رطوبت خود را از دست می‌دهد. میکرو ارگانیسم های مفید در کود کمپوست برای زنده ماندن نیاز به محیطی مرطوب دارند. محصولاتی که به صورت جوی پشته کشت می‌شوند برای اینکه بتوانیم بیشترین عملکرد را داشته باشید بهتر است کود کمپوست را در کف جوی قرار دهید تا بهترین شرایط برای رشد ریشه فراهم شود.

میزان مصرف کود کمپوست در کشاورزی

میزان مصرف کود کمپوست به عوامل مختلفی از قبیل کیفیت زمین، آنالیز خاک و نوع گیاه کشت شده بستگی دارد.

میزان مصرف کمپوست در زراعت

بخش زیادی از کودهای کمپوست تولید شده در ایران در بخش زراعت مصرف می شود. امروزه به دلیل اثرات مخرب کودهای شیمیایی بر خاک، کود کمپوست می‌تواند جایگزین مناسبی برای تغذیه گیاه باشد. در زمین های زراعی در هر هکتار 10 تا 20 تن کود کمپوست نیاز است این میزان بسته به حاصلخیزی خاکف نوع گیاه و همچنین بافت خاک متفاوت است.

میزان مصرف کمپوست در باغات

کود کمپوست برای انواع درختان گرمسیری و سردسیری مناسب بوده و اغلب باغداران به اثرگذاری این نوع کودها پی برده اند. میزان مصرف کود کمپوست بر اساس سن درخت متفاوت می‌باشد، به ازای هر سن درخت دو تا سه کیلو گرم به صورت چالکود یا کانال کود توصیه می شود. برای مثال اگر درخت شما 5 سال سن دارد 5 تا 15 کیلوگرم کود کمپوست نیاز دارد.

میزان مصرف کود کمپوست در زمان کاشت نهال

در زمان کاشت نهال می‎توانید کمپوست را با خاک مخلوط کنید و در زیر ریشه گیاه قرار دهید. برای تهیه بستر خاک در زمان کاشت به ازای هر متر مکعب خاک 50 کیلوگرم کود کمپوست استفاده کنید تا بستر مناسبی برای رشد ریشه فراهم شود این کار باعث توسعه ریشه در خاک و افزایش ذخیره رطوبت می شود.

میزان مصرف کمپوست در گیاهان زینتی

در  زمان کاشت گیاه زینتی در گلدان یک سوم کمپوست را با دو سوم خاک مخلوط کنید و استفاده کنید. کود کمپوست مواد غذایی مورد نیاز گیاه را تامین می کند. برای زهکشی بهتر لازم از خاک سبک استفاده کنید تا گیاه دچار مشکل نشود. کمپوست را در زمان رشد رویشی گیاه زینتی هم می توانید استفاده کنید و با ازای هر گلدان متوسط 10 تا  20 گرم کود کمپوست هر 20 روز یکبار نیاز است. در صورتی که گیاه زینتی در فضاز باز کشت شده باشد برای هر متر مربع 1 تا 2 کیلوگرم کود کمپوست نیاز است و این میزان را هر یک ماه یکبار تکرار کنید تا گیاه شما رشد مناسبی داشته باشد.

جهت اطلاع از فروش قیمت کود کمپوست و همچنین اطلاع از نحوه فروش محصولات شرکت بهسازان با مدیر فروش شرکت در ارتباط باشید.

تلفن تماس:  09179166018

مشاوره:       09173523871

ایمیل:organicbeh@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.