کود شوک

۳ کود مورد نیاز برای رشد و سرسبز ماندن کاج مطبق!

سرسبزی و کاشت کاج مطبق - کود کاج مطبق

کود کاج مطبق یکی از مهم ترین عناصر برای رشد و زیبا جلوه کردن آن است. به این خاطر که در رشد و سرسبزی گیاه نقش بسزایی دارد. اگر کاج مطبق را از نزدیک دیده باشید می دانید که جزو درختچه های لوکس آپارتمانی به حساب می آید. درادامه به این موضوع می پردازیم که کدام کود برای رشد کردن و سالم ماندن کاج مطبق بهتر است. از این رو مزایا کود شوک را ذکر می کنیم. اگر از کود مناسب استفاده نکنید رشد و زیبایی دلخواه خود را در گیاه مشاهده نخواهید کرد. به دلیل اهمیت این موضوع انواع کود کاج مطبق مانند کود شوک را بررسی می کنیم.

فهرست تصاویر

کاج مطبق ۱ درخنتچه های کاج مطبق

کاج مطبق ۲ کود های مناسب

کاج مطبق ۳  بیماری های کاج مطبق

خصوصیاتی که برای خرید کود کاج مطبق باید به آن توجه کنید

این گیاه به تغذیه کودی منظم و دقیق و صحیح نیاز دارد تا سلامت بماند. اهمیت به این موضوع رشد ریشه و برگ ها را بهبود می دهد. کودی که انتخاب میکنید نباید رطوبت زیادی داشته باشد. شما باید سعی کنید کودی تهیه کنید که کمترین میزان رطوبت را داشته باشد. همچنین کود کاج مطبق باید بتواند رطوبت را در خود حفظ کند. ماسه های که مصرف می کنید باید بسیار نفوذ پذیر باشد و در اصطلاحات عامیانه شل باشد. خاک گیاه باید سبک باشد و مانند گل نباشد. به مقدار کم اسیدی باشد و حتما قابل زهکشی مناسب باشد. می توانید از کود هایی مانند کود شوک کاج مطبق استفاده کنید تا از سلامت خاک اطمینان بیشتری داشته باشید.

کاج مطبق - کود کاج مطبق

کاج مطبق – کود کاج مطبق – بهسازان کشت

کاج مطبق ۱ درخنتچه های کاج مطبق

انواع کود کاج مطبق چیست و ویژگی آن ها کدامند؟

 • کود مولتی کمپلکس شوک یکی کود های مورد نیاز کاج مطبق است. از مزایایی که می شود به آن اشاره کرد زیاد بودن مواد ریز مغذی این کود کاج مطبق است. همینطور عناصری شامل پتاسیم و ازت و و هورمون هایی که باعث افزایش سرعت رشد کاج مطبق می شود. نوع این کود کاج مطبق مایع است و اکثرا یک لیتر حجم دارد. همچنین به عنوان یک کود تقویتی شناخته می شود. برای خرید این کود کاج مطبق به روی بهسازان کشت کلیک کنید.
 • یکی دیگر از انواع کود کاج مطبق کود آهن نام دارد. این کود به دلیل وجود داشتن عنصر آهن در آن از نیاز های مهم کاج مطبقبه شمار می رود. این کود باید بر اساس قد و اندازه و تناسب سن کاج مطبق تهیه شود. این کود کاج مطبق به خاطر بهره مندی از آهن در سلامت و رشد مناسب گیاه بسیار موثر می باشد. با استفاده از این کود سرسبزی و سرزندگی را به درخچه خود هدیه می دهید. انواع کود آهن کود کلات آهن ۳.۸ که پودر مانند است و یا کود آهن مایع شوک پیشنهاد می شود. برای دیدن ویژگی های بیشتر به organic-agri بروید.
 • اسیدی بودن کود و خاک در جذب عنصر آهن تاثیر بسزایی دارد. از انواع کود کاج مطبق که به بهتر شدن خاک کمک می کند کود اسید هیومیک مایع است. با استفاده از کود اسید هیومیک مایع کاج مطبق تمامی عناصر و مواد مغذی مورد نیاز را جذب می کند. این نوع کود کاج مطبق عبور آب از خاک را آسان می کند و باعث زهکشی بهتر می شود. از ثاثیرات این کود می توان به سست و شل کردن خاک اشاره کرد. سست و شل شدن خاک عامل عبور آب مورد نیاز و اکسیژن کافی به رشد و گیاه می شود.

کود مناسب - کود کاج مطبق

کود مناسب – کود کاج مطبق – بهسازا کشت

کاج مطبق ۲ کود های مناسب

روش هایی که برای بهتر نگه داشتن کاج مطبق موثر است

 1. اکسیژن و هوای مناسب یکی از نکاتی است که باید در نگهداری کاج مطبقبه آن توجه کنید. این گیاه به اکسیژن بسیاربالایی نیاز دارد. اگر به خاک و کود کاج مطبق هوای تازه و ملایم نرسد باعث آسیب به درختچه ی شما می شود. پس حتما به این مورد توجه کنید تا کاج مطبق شما زیبایی و سرزندگی خود را از دست ندهد. البته توجه داشته باشد که این نوع کاج به دلیل حساس بودن به یخ زدگی نباید در هوای سرد باشد. از کود کاج مطبق مناسب استفاده کنید و ترجیحا درختچه را در گلدان بکارید تا سالم بماند.
 2. نکته مهم بعدی توجه به میزان خشکی و رطوبت خاک و ریشه است. شما اگر از کود کاج مطبق مناسب استفاده کنید اما به آبیاری توجه نکنید زحمات تان کم رنگ می شود. ریشه کاج مطبق نباید کاملا خشک یا نزدیک به خشکی شود. برای مطلع شدن از اینکه ریشه چه موقع نزدیک به خشکی است رطوبت سطح خاک را چک کنید. پس هر موقع متوجه خشکی رطوبت سطح خاک شدید اقدام به آبیاری کنید. همچنین مواظب باشید که خاک و کود کاج مطبق غرق در آب نشود. اینگونه می توانید سلامت ریشه را حفظ کنید.
 3. برای حفظ رطوبت خاک و کود کاج مطبق می توانید از تکنیک جزیره استفاده کنید. به این صورت که زیر گلدانی خود را از آب و سنگریزه پر کنید و الان شما یک جزیره دارید. این رطوبت به بهبود خاک و کود کاج مطبق شما بسیار کمک می کند. همچنین برای حفظ رطوبت گیاه در زمستان می توانید از دستگاه رطوبت ساز استفاده کنید. با بخور دادن هفتگی به گیاه و کود کاج مطبق خود طول عمر درختچه ی شما بالا خواهد رفت.

بیماری و مشکلات کاج مطبق چیست  و چگونه آنها را رفع کنیم

 • این گیاه به نور زیادی نیاز دارد اما نه نور مستقیم بلکه نور فیلتر شده. پس برای بهتر ماندن خاک و کود کاج مطبق گیاه را پشت پنجره مات بگذارید. اگر پنجره های شما مات نیستند مشکلی ندارد پرده های خود را بکشید و گیاه را در آنجا قرار دهید. نور زیاد باعث خشکی نوک برگ ها می شود. در اینجا کاری از دست کود کاج مطبق برای بهبود بر نمی آید. پس حتما کاج خود را در نور و جای مناسب قرار دهید.
 • اگر برگ کاج مطبق شما زرد و قهوه ای رنگ شده است احتمالا انتخاب کود کاج مطبق درست نبوده. این مشکل به عواملی مانند کمبود آهن و بقیه ی مواد غذایی وابسته است. همچنین ممکن است گیاه دچار بیماری شده باشد. برای رفع این مشکل از قارچ کش استفاده کنید و برای تامین مواد غذایی کود کاج مطبق را تعویض کنید. برای اطلاعات بیشتر راجب تهیه کود به سایت بهسازان کشت مراجعه کنید. از بین انواع کود کاج مطبق به سراغ کود آهن بروید از مشاوران کمک بگیرید.
زرد شدن برگ های کاج مطبق - کود کاج مطبق

زرد شدن برگ های کاج مطبق – کود کاج مطبق – بهسازان کشت

کاج مطبق ۳  بیماری های کاج مطبق

 • افتادگی برگ کاج مطبق به موضوع نداشتن زهکشی مناسب بر می گردد. البته وجود کرم خاکی در خاک و کود کاج مطبق و نور نا مناسب هم باعث این مشکل می شود. اگر وقت تعویض گلدان گیاه شما نیز رسیده باشد این مشکل را مشاهده خواهید کرد. تک تک این موارد را بررسی کنید تا به نتیجه برسید. بعد از بررسی کامل تمام این موارد اگر موردی ندیدید به مقالات سایت هایی مانند organic-agri مرجعه کنید. احتمالا مشکل اصلی را با چک کردن این نکات خواهید فهمید.

جمع بندی مطالب و نکاتی که رعایت آنها بهتر است

در آخر نتیجه این است که کاج مطبق درخت بسیار حساسی است. باید در مراقبت آن دقت کامل به خرج دهید. برای مثال رعایت نور مناسب و آبیاری کافی بسیار مهم است. باید به شکلی آبیاری کنید که زهکشی خاک خوب باشد و رطوبت کافی به همه مناطق گلدان برسد. اما قبل از تمام این نکات انتخاب گلدان به اندازه و خاک خوب مهم است. همچنیین کود کاج مطبق باید مطابق با نیاز های درختچه ی زیبای شما باشد. برای خرید و اطلاعات بیشتر می توانید به بهسازان کشت سر بزنید. اگر هم که کاج مطبق شما با مشکل یا بیماری مواجه شد به نکات بالا رجوع کنید. در انتها گیاه خود را مانند فرزند خود بدانید و دوستش بدارید.

سوالاتی که ممکن است برای نگهداری از کاج مطبق پیش آید

 • کود های موثر و خوب برای کاج مطبق کدامند؟
 • کود مولتی کمپلکس شوک
 • کود کاج مطبق آهن
 • کود اسید هیومیک مایع
 • چه مواردی را برای خوب ماندن کاج مطبق باید رعایت کنیم؟
 • نور کافی و مناسب
 • آبیاری و زهکشی درست
 • چک کردن رطوبت خاک و ریشه گیاه
 • مشکلات و بیماری های که ممکن است برای درختچه پیش بیاید چیست؟
 • خشک شدن نوک برگ های سوزنی شکل
 • افتادگی برگ ها
 • تبدیل شدن رنگ برگ ها به زرد یا قهوه ای
موضوع:کود های مورد نیاز برا ی رشد و سرسبز ماندن کاج مطبق
تاریخ:۲۹/۵/۱۴۰۲
نویسنده:کیانا کیشی
۳ تا از بهترین کود کاج مطبق کدام اند؟کود مولتی کمپلس شوک

کود کاج مطبق آهن

کود اسید هیومک مایع

کود کاج مطبق را از کجا میتوان تهیه کرد؟organic-agri

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.