کود فسفر بالا

۲ علامت کمبود فسفر در گیاهان + چه زمانی کود فسفر بالا بخریم؟

علائم کمبود فسفر - خواص کود فسفر بالا

خواص کود فسفر بالا بسیار زیاد و قابل توجه هستند. فسفر از موادی است که گیاهان به آن نیاز زیادی دارند. این ماده را در کود فسفر بالا می توان به راحتی پیدا کرد. اما باید این کار را با دقت بالایی انجام داد. چون اگر به میزان کافی از خواص کود فسفر بالا استفاده نشود ضرر های زیادی دارد. این کود یکی از مهم ترین کودهای مصرفی کشاورزان محسوب می شود. چون عنصر فسفر به علاوه عناصر نیتروژن و پتاسیم بسیار مهم هستند. عنصر فسفر جزو عناصر ماکرو مغذی است. به همین گیاه در طول رشد و میوه دهی خود به کود فسفر بالا نیاز زیادی دارد. بهسازان کشت شما را با این کود بیشتر آشنا می کند.

جدول تصاویر

کود ۱کود فسفر بالا ۱

کود ۲انواع کود فسفر بالا ۲

کود ۳زمان استفاده از کود فسفر بالا ۳

خواص کود فسفر بالا در رشد گیاهان و میوه دهی

فسفر در ماده ی ژنتیکی گیاه نقش دارد. یعنی در ساخت پروتئین های گیاهی و هورمون نقش ایفا می کند. این ماده در تولید مولکول انرژی بخش گیاه نقش دارد. خواص کود فسفر بالا باعث می شود گیاه در مقابل دمای بسیار بالا یا بسیار پایین مقاوم شود. فسفر در تمام عملیات های بیولوژیکی و بیوشیمیایی دخیل است. بدون خواص کود فسفر بالا عملا انجام فرایند ها غیر ممکن است. فسفر در معطر کردن محصول گیاهان نقش دارد. این عنصر جلوی جذب عناصر سنگین و مضر را می گیرد. این باعث می شود عناصری مثل کلسیم بهتر جذب شود.

از دیگر خواص کود فسفر بالا می توان به بالا بردن استحکام گیاه اشاره کرد. استحکام برگ و ساقه و ریشه های گیاه تحت تاثیر فسفر قرار دارد. این باعث می شود میوه ی گیاه هم کیفیت بیشتری داشته باشد. از خواص کود فسفر بالا می توان تحریک ریشه به رشد بیشتر را نیز نام برد. کمبود عنصر فسفر باعث ضخیم شدن ریشه می شود. هم چنین طول ریشه را کاهش می دهد. این دو مورد باعث می شود ریشه نتواند به خوبی تغذیه شود.

کود ۱کود فسفر بالا

کود فسفر بالا - خواص کود فسفر بالا
کود فسفر بالا – خواص کود فسفر بالا – بهسازان کشت

ویژگی ها و خواص کود فسفر بالا در رشد و نمو گیاهان

فسفر تاثیر بالایی در رشد گیاهان دارد. از رو مهم است که به ویژگی ها و خواص کود فسفر بالا توجه داشته باشیم. کود فسفر بالا سبب بلوغ گیاه می شود. این یعنی رشد گیاه، تحریک بذر و حتی جوانه زنی در گیاه اتفاق می افتد. فسفر قدرت شاخه ها را افزایش می دهد. این قدرت باعث می شود گیاه از حالت ترد و شکننده بودن خارج شود. ما می توانیم کیفیت محصولات را با خرید و توجه به خواص کود فسفر بالا بهتر کنیم. از دیگر خواص کود فسفر بالا دفع کردن آفت ها و بیماری ها است. به خصوص بیماری هایی که از کمبود فسفر ایجاد می شوند. این کود برای همه ی درختان و گیاهان مناسب است.

علائم کمبود فسفر و نیاز به خواص کود فسفر بالا

همانطور که قبلا در organic-agri گفتیم، فسفر برای گیاه عنصر بسیار مهمی است. بنابراین کمبود آن می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند. مصرف کود باید پیوسته باشد تا خواص کود فسفر بالا به خوبی جذب شود. متاسفانه چند عنصر دیگر هم علائم کمبود مشابه فسفر دارند. به همین علت تشخیص کمبود آن کار ساده ای نیست. در ادامه علائم کمبود فسفر در گیاهان را بررسی کرده ایم. امیدواریم بتواند شما را در استفاده از خواص کود فسفر بالا راهنمایی کند.

توجه به علائم رشد و نمو گیاه بسیار مهم است. اولین علائم هم در برگ ها نمایان می شود. برگ های ناقص و کوتاه می توانند نشانه ای از کمبود فسفر باشند. تغییر رنگ در برگ ها هم بسیار مهم است. اگر رنگ برگ ها تبدیل به سبز تیره یا قهوه ای شود باید مراقب کمبود فسفر باشیم. کاهش کیفیت میوه هم می تواند نشان از نیاز به خواص کود فسفر بالا باشد. منظور از این موضوع کاهش سایز میوه و باردهی کم درخت است.

انوع مختلف کود های حاوی فسفر بالا برای گیاه

کودهای فسفر بالا به دو نوع مایع و جامد تولید می شوند. برخی از آن ها رواج بیشتری دارند. اما برخی دیگر به علت سخت بودن فرایند تولید کمتر در بازار موجود هستند. در ادامه چند مدل از کودهای رایج تر را در بهسازان کشت بررسی می کنیم. کود های سوپر فسفات ساده اولین دسته از کودها هستند. در خواص کود فسفر بالا که به نام سوپر فسفات می شناسیم ۸.۸ درصد فسفات وجود دارد. این کودها در تمام حوزه های کشاورزی قابل استفاده هستند. از خواص کود فسفر بالا در این دسته می توان به وجود کلسیم و گوگرد هم اشاره کرد.

کودهای مونوآمونیوم فسفاتی ۲۰ درصد فسفر دارند. این کودها همچنین گوگرد، نیتروژن و کلسیم دارند. این کودها برای خاک های اسیدی مناسب نیستند. کودهای دی آمونیوم فسفات هم ۲۰ درصد فسفر دارند. هم چنین شامل نیتروژن و گوگرد هستند. بهترین زمان استفاده از کودها موقع پنجه زنی است. کودهای آمونیوم پلی فسفات ۱۵ درصد فسفر دارند. این کودها پس از حل شدن در آب قابل استفاده هستند. اکثر کودهای دارای فسفات محدودیت استفاده ندارند. فقط باید به زمان استفاده ی آن ها توجه کرد.

کود ۲انواع کود فسفر بالا

انواع کود - خواص کود فسفربالا
انواع کود – خواص کود فسفربالا – بهسازان کشت

گیاهانی که می توانند از خواص کود فسفر بالا استفاده کنند کدامند؟

همانطور که گفته شد، فسفر عنصری لازم برای همه ی گیاهان است. اما مقدار مورد نیاز آن برای هر گیاه متفاوت است. در ادامه organic-agri گیاهانی را که بیشتر به خواص کود فسفر بالا نیاز دارند معرفی می کند. حبوبات مختلف، درختان میوه و کاهو از جمله این گیاهان هستند. همچنین هیدارنژیا، آلوئه ورا، لیمو، سولانوم و نعنا به فسفر نیاز زیادی دارند. گیاهان بگونیاو برملیاد و آمارنتوس هم از همین دسته هستند. بروگمانسیا یا درخت عنکبوت هم می تواند از خواص کود فسفر بالا استفاده ی زیادی بکند.

برای گیاهان آپارتمانی هم فسفر یک عنصر بسیار مهم محسوب می شود. در اکثر کودها سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم با درصد های مختلف حضور دارند. برای گیاهان آپارتمانی استفاده از کودهایی مناسب تر است که درصد های یکسانی از این سه عنصر را داشته باشند. مثلا سانسوریا از دسته گیاهان آپارتمانی است که به این نوع کود نیاز دارد. برای سانسوریا باید به تعادل این سه عنصر در کود توجه داشته باشیم. گندم هم به خواص کود فسفر بالا واکنش خوبی نشان می دهد. در اوایل دوران رشد گندم این کود باید استفاده شود.

بهترین زمان استفاده از کود فسفر بالا چه زمانی است؟

باید توجه داشته باشیم که فسفر به اندازه به گیاه داده شود. چون فسفر زیاد هم می تواند به گیاه آسیب بزند. به همین علت باید به زمان کوددهی توجه داشت. زمانی که متوجه کمبود فسفر شویم بهترین زمان استفاده از خواص کود فسفر بالا است. یا در ابتدای فصل گلدهی گیاه می توان از خواص کود فسفر بالا استفاده ی زیادی کرد. اگر قصد برداشت بیشر محصول داشته باشیم هم می توانیم از خواص کود فسفر بالا استفاده کنیم. بازهم باید در ابتدای فصل رشد گیاه این کار را بکنیم.

نکته ی مهم این است که استفاده از کود زیاد حالت سمی پیدا می کند. پس باید مراقب استفاده ی به اندازه از خواص کود فسفر بالا باشیم. فسفر زیاد در برگ های گیاه جمع می شود. این باعث سمی شدن گیاه می شود. زیاد بودن فسفر جذب نیتروژن را هم کاهش می دهد. نتیجه ی آن تاخیر در تشکیل اندام های زایشی است. منظور از اندام های زایشی همان گل ها است. Organic-agri امیدوار است زمان مناسب برای استفاده از خواص کود فسفر بالا را متوجه شده باشید.

کود ۳زمان استفاده از کود فسفر بالا

فصل کوددهی - خواص کود فسفر بالا
فصل کوددهی – خواص کود فسفر بالا – بهسازان کشت

نتیجه گیری در مورد کود فسفر بالا و خرید آن

 تا کنون متوجه شدیم که خواص کود فسفر بالا بسیار زیاد هستند. هم چنین استفاده از خواص کود فسفر بالا اهمیت زیادی دارد. برای قیمت این محصول باید به سایت های به روز در قیمت یابی مراجعه کنید. قیمت کود فسفر بالا به علت استفاده ی زیاد آن مناسب است. می توان آن را با قیمت مقرون به صرفه ای پیدا کرد. می توان با توجه به انواع کود محصول مورد نظر را انتخاب کرد. به هر صورت نباید از خرید و توجه به خواص کود فسفر بالا غافل شد. به همین خواص کود فسفر بالا اهمیت زیادی پیدا می کند. بهسازان کشت امیدوار است که این مقاله به شما کمک کرده باشد.

سوالات متداول در ارتباط با مصرف کود فسفر بالا

علائم کمبود فسفر در گیاه چیست؟

تغییر رنگ برگ ها و تغییر در کیفیت میوه می تواند از علائم کمبود فسفر در گیاه باشد. این یعنی به خواص کود فسفر بالا نیاز داریم.

چه زمانی باید از کود فسفر بالا استفاده کرد؟

با توجه به نوع کود و نیاز گیاه ما، این مسئله متفاوت است. خواص کود فسفر بالا در زمان های مختلف جذب متفاوت تری دارد.

فسفر چه تاثیری در رشد گیاه دارد؟

خواص کود فسفر بالا بسیار زیاد است و تاثیرات زیادی دارد. از جمله آن ها می توان رشد ریشه و میوه ها را نام برد.

موضوع۲ علامت کمبود فسفر در گیاهان + چه زمانی کود فسفر بالا بخریم؟
تاریخ۵/۹/۱۴۰۲
نویسندهپرنیان طباطبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.