کود رشد

بررسی تاثیر انواع کود افزایش رشد درخت (۲ نوع شیمیایی و ارگانیک)

انواع کود - کود افزايش رشد درخت

کود افزایش رشد درخت یکی از محصولاتی است که امروزه در کشاورزی بسیار مورد نیاز است. برخی از درختان رشد سریعی دارند اما برخی دیگر به کود رشد نیاز دارند. البته رشد گیاهان وابسته به عوامل مختلفی است. یکی از موارد مهم آن کود افزایش رشد درخت است. درختان میوه معمولا نیاز بیشتر به کود افزایش رشد درخت دارند. به همین باغداران بیشتر به سمت خرید کود افزایش رشد درخت می روند. کود رشد محصولی بسیار مهم برای باغداران است. وب سایت بهسازان کشت در ادامه شما را با تاثیر کود بر رشد درختان آشنا می کند.

فهرست تصاویر

کود ۱ کود افزایش رشد درخت

کود ۲کود شیمیایی و ارگانیک

کود ۳فصل کوددهی

تاثیر کود افزایش رشد درخت بر روی درختان میوه

درختان هم مانند انسان ها به مواد غذایی برای رشد نیاز دارند. مثلا کمبود نیتروژن، پتاسیم و فسفر موجب توقف رشد درخت می شود. از این رو استفاده نکردن از کود رشد می تواند خسارت زیادی وارد کند. البته باید یک برنامه ی منظم برای استفاده از کود افزایش رشد درخت داشته باشیم. البته باید توجه داشت که استفاده ی بیش از حد از کود افزایش رشد درخت هم خطرناک است. این کار باعث رشد درخت نخواهد شد. بلکه برعکس، باعث از بین رفتن بافت سالم آن می شود.

در استفاده از کود باید به چند مورد توجه داشت. اول نوع کود مهم است. این که کود ارگانیک یا شیمیایی یا حیوانی باشد تاثیر به سزایی دارد. پس از آن باید به شیوه ی کود دهی توجه کرد. مثلا فصل کوددهی عامل بسیار مهمی است. اگر به درستی رعایت نشود می تواند به درخت آسیب برساند. مواد تشکیل دهنده ی هر کود هم عامل مهمی به حساب می آیند. در ادامه تک تک این موارد را بررسی خواهیم کرد.

بهترین کود افزایش رشد درخت برای درختان میوه چیست؟

استفاده از کود افزایش رشد درخت مناسب موضوعی بسیار مهم است. اما کدام کود مناسب تر است؟ احتمالا اولین گزینه ای که به ذهن می رسد کود طبیعی است. کودهای ارگانیک از مواد طبیعی تشکیل می شوند. به عنوان مثال از بقایای گیاهان، فضولات دامی و حیوانی تشکیل می شوند. این گونه منابع طبیعی پایه ی کربنی دارند. آن ها می توانند تا ۳۵ درصد بر رشد درخت تاثیر بگذارند. بر روی بسته بندی کود افزایش رشد درخت ارگانیک سه حرف NKP به چشم میخورد. این سه حرف به معنای نیتروژن، پتاسیم و فسفر هستند. هر کدام از این عناصر نقش مهمی در رشد درخت دارند.

کود ۱ کود افزایش رشد درخت

کود درخت - کود افزایش رشد درخت
کود درخت – کود افزایش رشد درخت – بهسازان کشت

Organic-agri در مورد عناصر پتاسیم، فسفر و نیتروژن توضیحات کامل تری ارائه می دهد. عنصر نیتروژن تاثیر زیادی بر سرعت رشد درخت دارد. استفاده از این عنصر باعث پربرگ شدن و سبزتر شدن درخت می شود. پس شاید بهترین کود افزایش رشد درخت کودی است که نیتروژن فراوان دارد. وظیفه ی عنصر فسفر، تقویت ریشه و کمک به گل دهی گیاه است. در عین حال کمک می کند از مواد دیگر کود افزایش رشد درخت هم بهره وری شود. کمبود این عنصر باعث ضعف ریشه ها می شود. ضعف ریشه ها هم باعث توقف عملیات میوه دهی و گل دهی می شود. عنصر پتاسیم هم سلامت کلی درخت را حفظ می کند.

انواع مختلف کود افزایش رشد درخت ارگانیک کدام است؟

کود ارگانیک بهترین کود افزایش رشد درخت است. پودر خون اولین نوع از انواع کود افزایش رشد درخت ارگانیک است. این کود بیشترین مقدار نیتروژن را دارا است. کود کنجاله سویا هم منبع مغذی ای از نیتروژن است. علاوه بر آن، این کود مقدار قابل توجهی ازت هم دارد. اما میزان فسفر و کلسیم در این کود کم است. کود ماسه سبز پتاسیم زیادی دارد. به همین علت برای میوه دهی استفاده می شود. این کود به تهویه ی خاک هم کمک می کند.

استفاده از کودهای افزایش رشد درخت ارگانیک مزایای بسیاری دارد. کود های افزایش رشد درخت ارگانیک، سالم ترین کودها هستند. هم چنین آن ها مقرون به صرفه ترین کودها نیز هستند. این کودها مواد آلی موجود در خاک را افزایش می دهند. این کار باعث افزایش حاصل خیزی خاک می شود. کودهای افزایش رشد درخت ارگانیک استفاده های زیادی دارند. مثلا هم در محصولات کشاورزی و هم باغی می توان از آن ها استفاده کرد. به طور کلی کودهای ارگانیک و حیوانی بهترین نوع کود به حساب می آیند.

کود افزایش رشد درخت شیمیایی چه تاثیر بر رشد درخت دارد؟

کود افزایش رشد درخت شیمیایی دسته ای دیگر از کود است. این نوع کودها هم به نوبه ی خود تاثیرگذاری بالایی دارند. کود افزایش رشد درخت شیمیایی جذب سریع تری نسبت به کود افزایش رشد درخت ارگانیک دارد. اما متاسفانه کود افزایش رشد درخت شیمیایی از طریق آبشویی سریعا دفع می شود. به همین علت متخصصین می گویند دوام کودهای افزایش رشد شیمیایی کمتر از کود ارگانیک است. این مسئله باعث می شود از حجم بیشتری از کود استفاده کنند.

بهسازان کشت شما را با خواص دیگری از کود افزایش رشد درخت شیمیایی آشنا می کند. کودهای افزایش رشد درخت شیمیایی به کمک مواد معدنی فرآوری می شوند. در کود افزایش رشد درخت شیمیایی از نمک های شیمیایی هم استفاده می شود. اما استفاده ی بیش از حد از این کودها باعث خرابی ریشه ی درخت می شود. هم چنین استفاده ی بیش از حد این نوع کود می تواند سلامت میوه را تهدید کند. همچنین این نوع کودها فاقد مواد آلی هستند.

کود ۲کود شیمیایی و ارگانیک

کود ارگانیک و شیمیایی - کود افزایش رشد درخت
کود ارگانیک و شیمیایی – کود افزایش رشد درخت – بهسازان کشت

انواع کود افزایش رشد درخت شیمیایی برای درختان میوه

در ادامه organic-agri شما را با انواع کود افزایش رشد درخت شیمیایی آشنا می کند. کودهای نیتروژنه اولین نوع از این کودها هستند. این کود می تواند به فتوسنتز بهتر برگ های سبز کمک زیادی بکند. این کود ها باعث آزاد سازی گوگرد و نیتروژن در خاک می شوند. این اتفاق به دلیل وجود اوره و آمونیوم نیترات است. نکته ی مهم این است که از این کودها در خاک های اسیدی نباید استفاده کرد. هم چنین کود دهی پس از رشد شکوفه ها هم مناسب نیست.

دسته ی بعدی کود آهن است. این کود باعث ایجاد کلروفیل و سبزینه در ساقه ی درخت می شود. بهترین زمان استفاده از آن اواسط بهار و اوایل تابستان است. کودهای کلسیم دار دسته ی بعدی کود افزایش رشد درخت شیمیایی هستند. این کودها به افزایش میوه دهی و رشد سریع درختان کمک می کنند. کمبود کلسیم منجر به از بین رفتن بافت میوه و پوک شدن میوه می شود. این قبیل کودها به اصلاح خاک هم کمک زیادی می کنند.

بهترین کود افزایش رشد درخت حیوانی برای درختان میوه

این کودها از مواد بستری و ادرار یا مدفوع حیوانات به دست می آید. کود افزایش رشد درخت حیوانی یک منبع مواد آلی برای درخت به حساب می آید. نیتروژن موجود در این نوع کود افزایش رشد درخت به آرامی آزاد می شود. کیفیت کود حیوانی به موارد زیادی بستگی دارد. از جمله این موارد می توان به نوع حیوان و نوع تغذیه ی آن اشاره کرد. هم چنین کیفیت مواد بستری و میزان تخم علف های هرز هم موثر هستند.

کود حیوانی مرغی یکی از بهترین کودهای حیوانی است. پس از آن هم کود گاوی و کود گوسفندی از دسته ی کودهای بسیار مفید هستند. کودهای گاوی دارای ازت بیشتری هستند. این موضوع بر افزایش رشد درخت و گلدهی آن تاثیر دارد. کود های حیوانی قابلیت بالایی در نگهداری آب دارند. به همین علت تاثیر بیشتری روی نفوذ آب در خاک دارند. استفاده کردن از کود افزایش رشد درخت حیوانی باعث جلوگیری از فرسایش خاک می شود. هم چنین در افزایش میزان هوادهی خاک تاثیر به سزایی دارد.

نحوه ی استفاده از کود افزایش رشد درخت در فصول مختلف سال

در مورد این موضوع organic-agri شما را راهنمایی خواهد کرد. نحوه ی کود دهی در فصول مختلف سال موضوع بسیار مهمی است. اصلی ترین مرحله ی استفاده از کود افزایش رشد درخت، فصل بهار است. این فصل به مرحله ی استارتر شناخته می شود. استفاده از کود اوره نیترات در فصل بهار می تواند روی میوه دهی بسیار تاثیر گذار باشد. بهترین کودها در فصل تابستان، کودهای متعادل کننده هستند. این کوهای حاوی نسبت مساوی پتاسیم و فسفر هستند. در فصل پاییز بهتر است از کود هیومیک اسید استفاده کرد. این کودها جذب نور خورشید را بالا می برند.

کود ۳فصل کوددهی

فصل کوددهی - کود افزایش رشد درخت
فصل کوددهی – کود افزایش رشد درخت – بهسازان کشت

نتیجه گیری در مورد کود افزایش رشد درخت

کلام آخر این که برای باردهی بیشتر باید به چند نکته توجه داشت. کود دهی و نوع کود و زمان کود دهی از جمله این نکات هستند. با توجه به شرایط درخت باید بین کود شیمیایی و ارگانیک انتخاب کنیم. باید ببینیم درخت ما به کدام یک از مواد آلی و معدنی نیاز بیشتری دارد. پس از آن توجه به زمان کود دهی هم مهم است. اگر کود در زمان مناسب استفاده نشود می تواند تاثیر صفر درصدی داشته باشد. اما کود مناسب در زمان مناسب می تواند باردهی را بسیار زیاد کند. امیدواریم مقاله ی بهسازان کشت برای شما مفید بوده باشد.

سوالات متداول در مورد کود افزایش رشد درخت

کود های ارگانیک حاوی چه مواد آلی هستند؟

کود های ارگانیک حاوی درصد های مختلف نیتروژن، پتاسیم و فسفر هستند.

چند نوع کود از لحاظ زمان کود دهی داریم؟

کودها از نظر زمان کوددهی به دو دسته ی تابستانه بهاره و زمستانه پاییزه تقسیم می شوند.

مزیت کود حیوانی نسبت به کود شیمیایی چیست؟

کود حیوانی آب را بیشتر در خود نگه می دارد.

عنوان مقالهبررسی تاثیر انواع کود افزایش رشد درخت( ۲ نوع شیمیایی و ارگانیک)
تاریخ۴/۹/۱۴۰۲
نویسندهپرنیان طباطبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.