ورمی کمپوست

کود ورمی کمپوست خارجی چیست + ۲ تفاوت آن با کود کمپوست

کود ورمی کمپوست - کود ورمی کمپوست خارجی

کود ورمی کمپوست خارجی نوعی از کود کمپوست است. در مقاله های قبلی اشاره کرده بودیم که کود کمپوست چیست. کود کمپوست در واقع کودی است که از تجزیه به وجود می آید. این تجزیه به کمک موجودات زنده صورت می گیرد. کود ورمی کمپوست کودی است که از تجزیه به کمک کرم ها به دست می آید. کمپوست توسط باکتری ها و قارچ ها تولید می شود. اما کود ورمی کمپوست خارجی الزاما توسط کرم ها ایجاد می شود. کود ورمی کمپوست موضوع امروز مقاله ی بهسازان کشت است.

فهرست تصاویر

کود ۱کود ورمی کمپوست

کود ۲گیاهان زینتی

کود ۳ آفت ها

کود ورمی کمپوست چیست و چگونه تولید می شود؟

کود ورمی کمپوست خارجی یک نوع از کودهای آلی است. این کود توسط گونه ای از کرم های خاکی درست می شود. این کود اثرات بسیار مفیدی روی رشد گیاه دارد. علت این موضوع وجود ویتامین ها و مواد مغذی زیاد در این نوع کود است. هورمون های رشد هم در این نوع کود یافت می شود. کود ورمی کمپوست فاقد هرگونه ی بوی نامطبوع است. این کود هیچگونه آلودگی میکروبی هم ندارد. کود ورمی کمپوست خارجی همچنین ظرفیت نگه داری آب بالایی دارد.

کود ورمی کمپوست خارجی مواد مغذی زیادی دارد. از جمله حاوی نیترات و پتاسیم محلول و فسفر قابل انتقال است. همچنین حاوی کلسیم قابل تبادل و منیزیم است. اتفاقی که در تولید این کود می افتد در واقع حاصل گوارش مواد در بدن کرم خاکی است. کرم ها مواد آلی موجود در خاک را می خورند. سپس این مواد آلی به صورت مایعی چسبناک از بدن آن ها خارج می شود. همین مواد چسبناک در واقع کود ورمی کمپوست هستند.  

کود ۱کود ورمی کمپوست

کود- کود ورمی کمپوست خارجی
کود- کود ورمی کمپوست خارجی – بهسازان کشت

مزایای استفاده از کود ورمی کمپوست خارجی برای گیاهان چیست؟

قبل از هر چیز باید یادآوری کنیم که این نوع کود یک کود ارگانیک است. کودهای ارگانیک به طور کلی بهتر از کودهای شیمیایی هستند. اما به جز آن مزیت های دیگری هم در کار است. مثلا کود ورمی کمپوست خارجی یک کود بدون بو است. همچنین همانطور که قبلا گفته شد این کود حاوی مواد مغذی بسیار زیادی است. این کود باعث افزایش ظرفیت نگهداری آب در خاک می شود. همین موضوع کیفیت خاک را بالا می برد. کود ورمی کمپوست خارجی باعث نرم شدن خاک می شود. این یعنی خاک فضای بهتری برای رشد ریشه است.

کود ورمی کمپوست خارجی حاوی میکروارگانیسم های بسیاری است. منظور از میکروارگانیسم ها باکتری و قارچ هایی است که به خاک کمک می کنند. این کودها چرخش مواد مغذی را در کنکور افزایش می دهد. این باعث حاصلخیزتر شدن خاک می شود. کود ورمی کمپوست خارجی باعث می شود خاک در مقابل بیماری ها مقاوم شود. این کود کاملا سالم و طبیعی است. استفاده از این کود هیچ ضرری برای محیط زیست یا موجودات زنده ندارد. استفاده از این کود برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای هم مفید است.

فواید کود ورمی کمپوست خارجی برای گیاهان آپارتمانی زینتی   

کود ورمی کمپوست خارجی باعث گلدهی بیشتر گیاهان آپارتمانی می شود. همچنین باعث افزایش دوره ی گل دهی و دوام گل ها می شود. این کود باعث حفظ رنگ و عطر گل در زمان عرضه به بازار می شود. هم چنین باعث افزایش اسانس های موجود در گل می شود. مواد موثر در گل هم با استفاده از این کود زیاد می شوند. کود ورمی کمپوست خارجی محیطی فوق العاده برای رشد ریشه فراهم می کند. این موضوع مانع زرد شدن برگ ها و ریزش آن ها می شود.  

کود ورمی کمپوست خارجی باعث بهبود جوانه زنی بذرها می شود. علت این موضوع اصلاح بافت و ساختمان خاک است. همینطور فراهم بودن اکسیژن هم در این موضوع موثر است. کود ورمی کمپوست خارجی به بهبود زهکشی خاک و حفظ رطوبت خاک کمک می کند. این کود کیفیت و دوام گل های شاخه بریده را هم افزایش می دهد. همینطور این کود برای افزایش دوام ریشه در قلمه زنی هم موثر است. Organic-agri در ادامه شما را با این کود بیشتر آشنا می کند.

کود ۲گیاهان زینتی

گیاهان تزییتی - کود ورمی کمپوست خارجی
گیاهان تزییتی – کود ورمی کمپوست خارجی – بهسازان کشت

کود ورمی کمپوست خارجی چگونه می تواند به درختان میوه کمک کند؟

کود ورمی کمپوست خارجی برای درختان میوه فواید خیلی زیادی دارد. این کود باعث تسریع رشد ریشه ی درختان میوه می شود. همینطور مواد مغذی مورد نیاز میوه را فراهم می کند. این کود باعث رسیدن همزمان میوه ها می شود. بهتر شدن طعم میوه هم از اثرات این کود است. کود ورمی کمپوست خارجی قدرت درخت را افزایش می دهد. در واقع یعنی شاخه های درخت را ضخیم تر می کند. این موضوع خودش باعث افزایش تعداد محصول می شود.

کود ورمی کمپوست خارجی باعث کاهش استرس سرمایی درخت می شود. این کود محصول را یکسان می کند. به این صورت که سایز و رنگ آن را یکسان می کند. این امر کمک به فروش بهتر محصولات می کند. همچنین زمان انبارداری را هم افزایش می دهد. البته این زمان انبارداری با حفظ کیفیت محصول زیاد می شود. مقدار استفاده از کود ورمی کمپوست به موارد زیادی بستگی دارد. از این موارد می توان نوع درخت و نوع خاک را نام برد. مقدار مواد مغذی موجود در خاک هم مهم است. بهسازان کشت به شما در تصمیم گیری برای این مورد کمک می کند.

کود ورمی کمپوست خارجی چگونه به دفع آفات کمک می کند؟

کود ورمی کمپوست خارجی باعث مقاومت خاک در مقابل بندپایان می شود. این کود غنی از ترکیبات فنلی است. این ترکیبات برای حشرات سمی است. چون طعم بدی دارد و سیستم هضم حشرات را مختل می کند. اگر ریشه ی گیاه بتواند این ترکیبات را جذب کند در مقابل حشرات مقاوم می شود. انواع گیاهان در معرض حمله ی حشرات هستند. مثلا گوجه فرنگی و خیار می توانند تحت آسیب حشرات زیادی باشند. کود ورمی کمپوست خارجی از حمله ی آفات زیر به گیاه جلوگیری می کند:

کرم سفید و شته ی روی کلم

کنه ی عنکبوتی روی بادمجان و لوبیای بوته ای

اثرات عنکبود دو لکه ای روی خیار و گوجه فرنگی

سوسک های خالدار راه راه که به خیار آسیب می زنند

کرم شاخ توتون که برای گوجه فرنگی مضر است

سوسک های کوکسینیلید

جاسیدها

کود ۳ آفت ها

آفت ها - کود رومی کمپوست خارجی
آفت ها – کود رومی کمپوست خارجی – بهسازان کشت

آیا کود ورمی کمپوست خارجی می تواند نماتد گیاهی را کنترل کند؟

نماتد ها در واقع گونه ای از کرم ها هستند. این کرم ها الزاما برای گیاه مفید نیستند و می توانند به آن آسیب وارد کنند. آن دسته از این نماتد ها که برای خاک مضر هستند می توانند با کود ورمی کمپوست خارجی متوقف شوند. استفاده از کود ورمی کمپوست، قاتلان این نوع نماتدها را زیاد می کند. مثال این قاتلان تریکودرما و پسودوموناس و باکتری کیتینولینیک است. در مقابل، کود ورمی کمپوست باعث افزایش تعداد بندپایان مفید خاک می شود.

Organic-agri بندپایان مفید را به شما معرفی می کند. بندپایان مفید خاک می توانند انگل ها را بخورند. یکی از این بندپایان مفید کنه کلمبولا است. کود ورمی کمپوست خارجی قارچ های مفید را هم افزایش می دهد. این قارچ های مفید می توانند کیست ها را نابود کنند. همینطور جمعیت ریزوباکتری ها را افزایش می دهند. ریزو باکتری ها می توانند آنزیم های سمی برای کشتن باکتری ها تولید کنند. به طور کلی کود ورمی کمپوست حملات انگلی انجام می دهد. این موضوع مثلا نماتدهای روی گوجه فرنگی و توت فرنگی را کاهش می دهد.

تفاوت کود کمپوست و کود کمپوست ورمی در چیست؟

قبلا گفتیم که کمپوست توسط ریزاندامگانی مانند قارچ ها و باکتری ها تولید می شود. اما در تولید کود ورمی کمپوست خارجی کرم های خاکی دخیل هستند. البته این به این معنا نیست که در کودهای ورمی ریزاندامگان وجود ندارند. این میکروب های و باکتری ها درون بدن خود کرم ها وجود دارند. پس از خروج کود ورمی کمپوست خارجی از بدن کرم ها این باکتری ها هم وارد خاک می شوند. در ادامه organic-agri تفاوت های این دو نوع کود را بیشتر توضیح می دهد.  

 برای تولید کود کمپوست روش های زیادی استفاده می شود. مثلا سوزاندن یا توده کردن آن ها برای تجزیه شدن توسط ریزاندامها انجام می شود. اما در تولید کود ورمی کمپوست خارجی هدف استفاده کردن از کرم های خاکی است. این کار کیفیت کود را بالاتر می برد. همینطور آلودگی ناشی از تولید کود خیلی کمتر می شود. این کار در طبیعت هم به صورت طبیعی انجام می شود. اما در صنعت،  انسان از توانایی این کرم ها به صورت خودخواسته بهره می برد. از نظر علمی هر دوی این کودها مفید هستند. اما کود ورمی کمپوست خارجی تاثیر به مراتب بیشتری دارد. به همین علت این کودها قیمت بالاتری دارند.

پس به این نتیجه رسیدیم که کود ورمی کمپوست خارجی می تواند به گیاهان کمک زیادی بکند. گیاهان همواره در معرض آفت ها و آسیب های زیادی هستند. کود ورمی کمپوست خارجی می تواند تعداد قابل توجهی از این آفت ها را دفع کند. این کود فواید بسیار زیاد دیگری هم دارد. مثلا می تواند به رشد ریشه کمک کند. یا این که در کیفیت میوه و محصول تاثیر بگذارد. بهسازان کشت امیدوار است این مقاله به شما کمک کرده باشد.

کود ورمی کمپوست چیست؟

کودی است که به کمک کرم های خاکی تهیه می شود.

آیا کود ورمی کمپوست بهتر از کود کمپوست است؟

بله. آلودگی کمتر و مواد مغذی بیشتری دارد.

هزینه ی کود ورمی کمپوست چگونه است؟

کمی گران تر از کود کمپوست است. اما ارزش آن قیمت را جبران می کند.

موضوعکود ورمی کمپوست خارجی چیست + ۲ تفاوت آن با کود کمپوست
تاریخ۷/۹/۱۴۰۲
نویسندهپرنیان طباطبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.