بهترین کود برای انگور 

انگور یکی از پرطرفدار ترین و خوشمزه ترین میوه ها است. از این میوه می توان محصولات بسیار زیادی تولید کرد. در نتیجه نحوه کوددهی انگور و مراقب از درخت آن بسیار مهم است. کود برای انگور باید با دقت بسیار بالایی انتخاب شود تا بهترین نتیجه را به ما بدهد. در این مقاله ما سعی داریم تا بهترین کود ها برای انگور را به شما معرفی کنیم. در هر مرحله پس معرفی کود ها نحوه و مقدار مصرف مناسب را به شما خواهیم گفت. باید توجه داشته باشید که اگر نیاز به برنامه کودی دقیق و بهتر برای کوددهی انگور نیاز دارید می توانید با کارشناسان سایت بهسازان کشت در ارتباط باشید.

اگر بخواهیم به طور کلی بهترین کود برای انگور را انتخاب کنیم باید معیار هایی را در نظر بگیریم. معیار هایی که باید نظر بگیرید عبارتند از آنالیز خاک آنالیز برگ و موارد دیگر که اشاره خواهیم کرد. 

 عناصر میکرو مغذی از عناصری هستند که برای افزایش باردهی انگور نقش بسیار زیادی ایفا می کنند. پس باید توجه داشته باشید که کود برای انگور های شما دارای تمام عناصر مغذی مورد نیاز باشند. البته فراموش نکنید که بهترین کود برای انگور نسبت به نیاز گیاه و انتظارات شما تعیین می شود.

بهترین کود برای نهال انگور 

نهال و درخت انگور ریشه دوانی بسیار زیادی در خاک دارند. ریشه های بلند این گیاه به انگور ها اجازه می دهد تا بتوانند بیشترین استفاده را از عناصر مغذی خاک ببرند. از این رو ساختار ریشه ای عمیق نهال انگور نیاز گیاه را برای کوددهی کم می کند. اما فراموش نکنید که اگر می خواهید در کمترین زمان گیاه شما باردهی داشته باشد باید از کود برای انگور استفاده کنید. نهال انگور به طور تقریبی پس از چهارسال بهترین میوه را می دهد اما برای سریع کردن این روند و همینطور داشتن انگور های شیرین و خوشمزه باید از کود های مختلفی استفاده کنیم.

هیومیک اسید

کود هیومیک اسید به تنهایی می تواند آهن، نیتروژن و اکسیژن گیاه را تامین کند. همچنین استفاده از این کود برای انگور به رشد و توسعه بهتر نهال انگور کمک می کند. کود هیومیک اسید برای انگور به کاهش هزینه های تولید نیز کمک کرده و باعث تنظیم ph  خاک هم می شود. اگر به شکل درست و مناسب این کود مخصوص انگور را مورد استفاده قرار دهید باعث رشد پربار تر و همچنین سالم تر گیاه می شوید. اگر به دنبال نحوه درست مصرف و بهترین زمان مصرف کود هیومیک اسید برای انگور هستید به دقت مطلب زیر را بخوانید و مورد بررسی قرار دهید.

زمان مصرف هیومیک اسید

از آنجایی که کود هیومیک اسید به عنوان اصلاح کننده برا بهبود ساختار خاک شناخته می شود می توانیم در زمان های مختلفی از این کود برای انگور استفاده کنیم. اگر می خواهید ظرفیت خاک را برای نگهداری آب افزایش دهید در مرحله پیش از کاشت از این کود استفاده کنید. به کار بردن کود هیومیک در این زمان نیز سبب افزایش دسترسی گیاه به مواد مغذی می شود. اگر به دنبال تحریک کردن رشد ریشه و همچنین تقویت نهال انگور هستید باید در مراحل اول رشد رویشی کوددهی انگور را انجام دهید.

زمان دیگری که می توانید از هیومیک اسید برای درخت انگور استفاده کنید قبل از گلدهی است. کود برای انگور در این زمان گرده افشانی را بهبود بخشیده و باعث تقویت افزایش گلدهی می شود. همینطور جذب مواد مغذی را بهتر می کند. تمام این ها در کنار هم باعث افزایش تشکیل میوه می شود. زمانی که برداشت میوه انجام می شود درختان وارد فاز خواب می شوند. این وقت، وقت بسیار مناسبی برای استفاده از هیومیک اسید است اگر می خواهید مواد مغذی خاک تامین شود همچنین فعالیت باکتری های مفید خاک را افزایش دهید از  این کود برای انگور در این زمان استفاده کنید.

فول مکس بمب 

کود فول مکس بمب سه عنصر مهم که مورد نیاز اکثر گیاهان است را در خود دارد. این عناصر شامل فسفر، پتاسیم و نیتروژن است و کود فول مکس بمب به عنوان یک کود NPK شناخته می شود. وظیفه عنصر نیتروژن در گیاهان تشکیل برگ های تازه و جدید و جوانه زنی بیشتر است. بقیه عنصر های کود فول مکس برای انگور نیز مقاومت گیاه را بالا برده و جذب مواد مغذی را افزایش می دهد. کود فول مکس بمب با دارا بودن عنصر فولیک اسید و هیومیک اسید عناصر مفید محبوس شده در خاک را آزاد کرده و باعث رشد بهتر گیاهان می شود. برای استفاده از کود فول مکس بمب در بهترین زمان با ما همراه شوید.

زمان مصرف فول مکس بمب 

همانطور که گفتیم کود فول مکس بمب کود بسیار کاملی است  و می تواند نیاز های بسیار زیادی از گیاه را تامین کند. اما باید حتما توجه داشته باشید که زمان درستی کود فول مکس بمب را مورد استفاده قرار دهید. استفاده این کود برای انگور در ابتدای مرحله رشد افزایش سرعت رشد و افزایش سطح برگ را به همراه دارد. همچنین برای حفظ تعادل عناصر غذایی در گیاه می توانید در طول رشد گیاه یعنی به طور تقریبی تا ۲۰ روز قبل از برداشت استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که اگر به دنبال یک برنامه دقیق و متناسب با گیاهان خود هستید با کارشناسان organic-agri در ارتباط باشید.

کود برای افزایش خوشه انگور

یکی از مهم ترین زمان ها در تاکستان های انگور مرحله تشکیل میوه و خوشه دهی انگور است و اهمیت بسیار زیادی برای کشاورزان دارد. همه کشاورزان دوست دارند که محصول های نهایی دارای کیفیت بسیار بالایی باشند و به قولی بازار پسند باشند. برای این نتیجه باید دقت در انتخاب کود برای انگور به خرج دهید. از کود هایی که تاثیر بسزایی در افزایش تعداد خوشه های انگور دارد کود فروت ست است. کود فروت ست باعث برقراری تعادل هورمون های رشد شده و همچنین به تقویت جوانه های زایشی می پردازد. این کود برای انگور علاوه بر بهبود بخشیدن به گرده افشانی نیز به جلوگیری ریزش شکوفه ها کمک می کند.

اگر بخواهیم به طور کلی بهترین کود برای انگور را انتخاب کنیم باید معیار هایی را در نظر بگیریم. معیار هایی که باید نظر بگیرید عبارتند از آنالیز خاک آنالیز برگ و موارد دیگر که اشاره خواهیم کرد. 

تاثیر مصرف کود فروت ست در انگور

به صورت کلی به مزایای کود فروت ست برای انگور پرداختیم در اینجا تصمیم داریم دقیق تر تاثیر مصرف این کود برای انگور را شرح دهیم. همچنین پاسخ سوال چرا باید از کود فروت ست برای انگور استفاده کنیم؟ را نیز خواهیم داد. از مهم ترین ترکیبات کود فروت ست می توان به عناصر نیتروژن، پتاسیم، کلسیم و آهن روی اشاره کرد. در تاکستان های انگور مرحله اب داریم به نام مرحله فروت ست. در این زمان بارور شدن تخمدان های گل و سپس مشاهده میوه های انگور را در پیش داریم. اصولا این مرحله بعد از گرده افشانی و لقاح کل ها اتفاق می افتد. زمانی که این مرحله اتفاق می افتد گرده ها باعث بارور شدن تخمک های درون گل ها می شوند.

سپس تخمدان هایی که بارور شده اند شروع به رشد کردن می کنند و پس از آن تبدیل به انگور می شوند. می توان گفت این مرحله بسیار مهمی در روند رشد انگور هاست و حتما باید مورد توجه قرار گیرد. با تاثیر ترکیبات کود فروت ست بر انگور ها همواره جوانه زنی و رشد گرده را به همراه داریم. با مصرف این کود برای انگور نیاز انگور ها را برای افزایش تعداد خوشه رفع می کنید. در آخر کوددهی انگور با این کود چه برای انگور های بدون دانه و چه برای انگور های دانه دار افزایش کیفیت میوه ها را به دنبال دارد. همینطور اگر طبق دستور مصرفی که در ادامه خواهیم گفت کود فروت ست را برای انگور استفاده کنید افزایش تناژ چشمگیر انگور ها را خواهید دید.

زمان مصرف کود فروت ست

در بازه زمانی ماه های اردیبهشت تا خرداد خوشه های انگور در مرحله گل انگیزی هستند. در این زمان گیاه برای تشکیل جوانه های گل و باز شدن برگ ها نیاز به مواد مغذی دارند. پس یکی از بهترین زمان ها که کوددهی انکور با فروت ست ماه های اردیبهشت تا خرداد قبل از مرحله گلدهی است. اگر میخواد از کود فروت ست به شکل سم پاشی استفاده کنید ماه ای اسفند تا اردیبهشت را مد نظر قرار دهید. زمانی که انتظار مشاهده رویش اولین برگ های انگور را داریم. باید توجه داشته باشید که نزدیک به ۶۰ درصد تاثیر این کود برای انگور قبل از تشکیل شدن گل ها و در فصل بهار است. نکته بسیار مهم دیگر این است که استفاده از این کود در زمان نامناسب و با مقدار نادرست می تواند آسیب زیادی برای گیاهان ما در پی داشته باشد. پس اگر شما فردی هستید که تجربه زیادی در استفاده از کود ها و همچنین پرورش انگور ندارید برای راهنمایی دقیق و بهتر با مهندس بیگی در ارتباط باشید:  ۰۹۱۷۳۵۲۳۸۷۱

علت ریزش دانه انگور(کلسیم و بور)

دلیل ریزش دانه ها انگور چیست؟ خب این سوال می تواند بسته به روش نگهداری و پرورش انگور های شما جواب متفاوتی داشته باشد. همانطور که شاید بدانید انگور میوه است که مراحل رشد آن بسیار پیچیده است و باید دقت بسیار زیادی در مراقبت از آن به خرج داد. شاید برای شما ناراحت کننده باشد که ریزش دانه های انگور را مشاهده می کنید اما به طور نسبی در اکثر مواقع و ۵۰ درصد از گل ها میوه می دهند. اما برای کاهش این اتفاق بایستی چند مورد را بررسی کنید. یکی از دلایل ریزش دانه انگور تغییر کردن ناگهانی دما است. دلایل دیگر می توانند شامل کمبود برخی از عناصر غذایی بیمار بودن گیاه، آب رسانی کم و یا حتی سریع بودن روند رشد انگور ها باشد.

اما رایج و اصلی ترین دلیل تغذیه نامناسب خوشه های انگور است. کودی که برای انگور استفاده می کنید و زمان و مقدار آن بسیار مهم است. برای استحکام و جلوگیری از ریزش دانه های انگور از کود کلسیم برای انگور استفاده کنید. کلسیم از عناصر پایه ای است که در گیاهان مانند سیمان عمل می کند و باعث مستحکم تر شدن بافت گیاه و میوه می شود. در نتیجه استفاده از این کود تقویتی برای انگور پیشنهاد می شود. دیگر کودی که تقریبا عملکردی نزدیک به کود قبلی دارد و به جلوگیری از ریزش دانه انگور کمک می کند کود بور است. عنصر بور انتقال عناصر غذایی به طرف دانه ها و برگ ها را افزایش داده و از ریزش دانه ها جلوگیری می کند.  

تاثیر مصرف کلسیم بور در انگور 

همانطور که گفتیم دو عنصر کلسیم و بور نقش بسیاری در جلوگیری از ریزش دانه انگور دارد. در این قسمت به بررسی دقیق تر تاثیر کود کلسیم بور بر تاکستان های انگور می پردازیم. انگور در زمان میوه دهی همه انرژی خود را صرف رشد میوه ها می کنید از همین رو عناصر مهمی که در خود دارد را کم کم از دست می دهد. در نتیجه شما باید از کودی برای انگور استفاده کنید که قدرت گیاه را برای ادامه رشد تامین کنید. بهترین گزینه که پیش روی شما برای این هدف وجود دارد کود کلسیم بور است.

اگر شما با مشکلاتی از قبیل بد شکل شدن برگ ها، کاهش سرعت رشد گیاه، ریزش گل و پایین آمدن مقاومت انگور ها در برابر بیماری های مختلف رو به رو هستید، انگور های شما کمبود کلسیم دارند. برای جلوگیری از تمام این اتفاقات شما باید با مشورت گرفتن از یک متخصص تغذیه گیاه توسط کلسیم بور را شروع کنید. اما قبل از همه این ها توجه داشته باشد که تمام این مشکلات ممکن است در پی رطوبت بالای باغ و تاکستان شما باشد. پس اول به طور کامل باغ و گیاه خود را مورد بررسی قرار دهید و سپس در صورت مشاهده این موارد از کود کلسیم بور استفاده کنید.

بهترین کود برای رشد سریع انگور (ده ایکس شوک-فول مکس بمب)

باید گفت که انتخاب بهترین کود فقط برای رشد سریع انگور انتخاب سیار سختی است و به موارد مختلفی بستگی دارد. برای مثال در منابع زیادی گفته شده که بهترین کود برای انگور و برای رشد سریع تر آن کود کامل با درصد نیتروژن بالا است. اگر به مطالعه دقیق تر دیگر منابع هم بپردازید خواهید دید که توصیه شده برای رشد سریع انگور از کود سه بیست یا هیومیک اسید استفاده گردد. اما اگر همه ی این ها رو کنار بگذاریم میبینیم که سایت های دیگر راز واقعی رشد سریع انگور را فاش نکرده اند و دقیقا بهترین کود هایی که به این هدف استفاده می شوند را معرفی نکردند.

 کارشناسان ما با بررسی دقیق ترکیبات تمام کود ها و همچنین تجربه چندین ساله در مراقبت از گیاهان در اینجا بهترین کود ها برای رشد سریع انگور را به شما معرفی می کند. سپس شما می توانید شاهد سرعت چشمگیر رشد انگور های خود باشید. دو کودی که به جز تسریع رشد انگور مزایای دیگری هم دارند کود های ده ایکس شوک و فول مکس بمب هستند کود ده ایکس شوک علاوه بر تاثیر گذاری در سرعت رشد انگور بهتر شدن طعم،؛ وزن و رنگ میوه کمک می کند. همچنین کود فول مکس بمب اگر در اوایل فصل رشد استفاده گردد رشد رویشی سریع و افزایش تناژ میوه را شاهد خواهید بود.

تاثیر کود ده ایکس شوک در انگور 

از تاثیرات مهم کود ده ایکس شوک جلوگیری از افت کیفیت انگور هاست. این میتواند به سبب وجود عناصر غنی و تاثیرگذار در این کود باشد. فرمولاسیون این کود جوری تنظیم شده که ۱۰ عنصر مغذی و مهم برای رشد بهتر و سریع تر کود را در بر دارد. با ترکیباتی مانند فسفر، نیتروژن، فولیک اسید، آمینو اسید و آهن و دیگر عناصر یکی از بهترین کود های تقویتی برای انگور به حساب می آید. علاوه بر این ها این کود برای انگور جذب عناصر غذایی را افزایش داده و به استحکام بیشتر آن ها کمک می کند.

همچنین با تاثیر گذاری عنصر هیومیک اسید و فسفر ریشه های گیاه قادر هستند تا به راحتی در خاک حرکت کنند. سپس مواد مغذی را از عمق خاک جذب کنند و به مقاوم شدن انگور ها در برابر شرایط سخت محیطی کمک کنند.

گیاه انگور - کود برای انگور

 اگر بخواهیم به طور کلی بگوییم کود ده ایکس شوک کودی است که هر کدام از عناصر آن تاثیر گذاری مفیدی بر روی گیاه دارند. نحوه مصرف این کود چون کودی مایع است به صورت محلول پاشی و آبیاری است. شما باید بسته به هدفی که دارید زمان مصرف آن را تنظیم کرده و به یکی از این دو صورت استفاده کنید.

زمان مصرف کود سه بیست

یکی از کود های متعادل و کاملی که می تواند به افزایش متابولیسم انگور ها کمک کند کود سه بیست است. فسفز موجود در این کود افزایش تعداد حبه انگور ها و تعداد آن ها را به دنبال دارد. این کود برای انگور باعث افزایش مقاومت گیاه نسبت به شرایط مختلف محیطی و قوی تر شدن ساختار آن می شود. اما زمان مصرف کود سه بیست برای انگور چه موقعی است؟ پس از انتخاب مدل کود سه بیست که برند شوک باشد یا بمب شما باید به زمان و نحوه مصرف این کود دقت کنید. اگر بخواهیم به صورت کلی بگوییم بهترین زمان مصرف این کود برای انگور در آغاز زشد رویشی انگور ها است.

شما در این زمان می توانید کود سه بیست را به شکل محلول پاشی یا آبیاری برای انگور های خود مورد استفاده قرار دهید. اما اگر شما در زمانی شاهد نیاز گیاه به عناصر پتاسیم نیتروژن و فسفر هستید می توانید این کود را نیز در همین زمان استفاده کنید. به دلیل اینکه کود سه بیست جز دسته کود های متعادل کامل هستند و هر موقع که کمبود این عناصر را مشاهده کردید می توانید این کود را مصرف کنید. باید توجه داشته باشید که مقدار مصرف این کود بسته به خاک متفاوت است. شما باید قبل از مصرف حتما خاک خود را مورد آزمایش قرار داده و سپس مقدار و زمان دقیق مصرف را مشخص کنید.

بهترین کود برای درشت شدن انگور (کود پتاس بالا) 

شما قبل از استفاده از کود برای انگور در جهت درشت شدن آن ها باید چند مورد را انجام دهید تا نتیجه بهتری بگیرید. اول از همه به حذف کردن و تنک کردن خوشه ها بپردازید تا به این صورت انرژی بیشتری به بقیه انگور برای درشت شدن برسد. سپس آبیاری صحیح و مناسب را مورد توجه قرار دهید و به درستی مدیریت کنید تا خوشه های پر بار تر و دانه های درشت تری داشته باشید.در قدم سوم هرس اصولی انجام دهید و حتما از یک تجربه دار کم بگیرید. پس طی تمامی این مراحل وقت این است که از بهترین کود برای درشت شدن انگور یعنی کود پتاس بالا استفاده کنید.

پتاسیم از عناصری است که به فتوسنتز و جذب پروتئین انگور ها کمک بسزایی می کند. کود پتاس بالا از ۸۰ درصد پتاسیم تشکیل شده که به منظور درشت شدن گیاه بسیار مناسب است. زمانی که انگور ها در مرحله رسیدن هستند، حبه های انگور بیشترین نیاز به عناصر مهمی مانند پتاسیم را دارند. هر چه غلظت پتاسیم در حبه های انگور بیشتر شود فرصت جمع شدن قند ها و مواد جامد نیز بیشتر می شود. ترکیبات دیگر این کود نیز به تامین عناصر سدیم، پتاسیم، آهن و منیزیم کمک میکند. تمام این ها باعث می شود تا شما حبه های انگور شما درشت تر، خوش طعم تر و همچنین بازار پسند تر بشوند.

ریشه گیاه انگور - کود برای انگور

تاثیر کود پتاس ۷۰درصد بمب در انگور  

کود پتاس ۷۰ درصد بمب تاثیزات بسیار زیاد مثبتی بر روی انگور ها دارند. برای مثال زمانی که هوا بسیاز خشک و خنک شده است این کود به مقاومت در برابر این شرایط کمک کرده از پژمردگی و خراب شدن گیاه جلوگیری می کند. این کود نیز باعث آبدار تر شدن و بزرگ شدن گیاه نیز تاثیر دارد و سیستم ریشه انگور ها را تقویت می کند. اگر شاهد سوختگی برگ های انگور و پژمردگی میوه ها بودید بدانید که گیاه کمبود پتاسیم دارد. در اینجاست که شما باید با مشورت کارشناس متخصص در زمینه کود و باغداری کود پتاس بالا ۷۰ درصد بمب را مورد استفاده قرار دهید. این کود برای انگور بسیار پیشنهاد می شود چون ایمنی گیاه را تضمین کرده و به رشد بهتر آن کمک می کند.

مشاوره کشاورزی

شرکت بهسازان کشت ارائه دهنده اکثر کود های مورد نیاز گیاهان با بهترین برند ها است. همچنین با تجربه چندین ساله در زمینه باغداری و کشاورزی راهنمایی برای کمک به شما است. کارشناسان organic-agri در نگهداری و پرورش تمام گیاهان باغی و زراعی همراه شما هستند تا بهترین مشاوره را به شما ارائه دهند. اگر نیاز به یک مشاوره کشاورزی جامع و درست در این زمینه ها نیاز مند هستید حتما با ما تماس بگیرید و سوالات خود را با ما درمیان بگذارید.