بذر

بذر گیاهان و #۳ راه شناسایی آسان آنها در بهسازان کشت

بذر گیاه - بذر

بذر گیاه و پرورش آنها از دانه بهترین راه برای رشد خود است. مراقبت از گیاهان خود از اولین جوانه زدن تا محصول سپر مفید است و باعث صرفه جویی درخرید گیاهان می شود. جنبش گیاهان بومی در بسیاری از کشورها در حال افزایش است و این فوق العاده است! با این حال، تهیه گیاهان بومی و دانه‌های محلی organic-agri هنوز می‌تواند دشوار باشد. نهالستان‌های عمده فروشی و خرده فروشی که در زمینه یا شامل طیف گسترده‌ای از گیاهان بومی تخصص دارند.

فروش گیاهان بومی بهسازان گشت که توسط سازمان‌های غیرانتفاعی و تعاونی سالانه یا فصلی میزبانی می‌شود. در حالی که ما با کیفیت‌ترین نهالستان‌های گیاهی را در این فهرست قرار می‌دهیم. همچنان مهم است که خودتان تحقیق کنید تا بفهمید چه بذر گیاهان بومی موجود است. آیا گیاهان از دانه رشد می‌کنند، و آیا نهالستان‌ها از روش‌های رشد ارگانیک استفاده می‌کنند. دانه‌های گیاهی درواقع گیاهانی زنده هستند اما کشت نشده‌اند که برای شروع رشد به محیطی مناسب و مساعد نیاز دارند. قسمت‌های مختلف دانه را می توان به سه دسته کلی: جنین – بافت ذخیره دانه – پوشش دانه تقسیم کرد.

فهرست مطالب قابل مطالعه:

رویان یا جنین گیاه چیست و چگونه رشد می کند؟

بافت نگهداری دانه ها در هنگام جوانه زدن و کاشت !

کندن دانه برای محافظت از رویان و جلوگیری از آسیب دیدن آن

نگهداری کوتاه مدت دانه گیاه و ذخیره سازی دانه !

دلایل تفاوت ماندگاری طبیعی بذر گیاه با یکدیگر !

تولید انبوه گیاه به وسیله قلمه و پرورش سریع گیاهان

اصول پرورش و نگهداری عالی از انواع گیاهان

آنچه از مطالعه این مقاله فرا گرفتیم:

گالری تصاویر:

بذر ۱بافت دانه ها

بذر ۲ذخیره سازی دانه

بذر ۳ماندگاری دانه

رویان یا جنین گیاه چیست و چگونه رشد می کند؟

جنین در واقع یک محور است که در قسمت بالا و پایین آن دو نقطه رویشی وجود دارد. از رشد قسمت بالایی گیاه و رشد قسمت پایینی ریشه ایجاد می شود. زمانی که بذر ۱ شروع به جوانه زدن می کند ابتدا ریشه گیاه ظاهر می شود. و سپس محور ساقه از دانه خارج شده و ظاهر می شود.

جنین بذر گیاه همیشه فعال و آماده جوانه زدن نیست و گاهی اوقات موانعی در راه شروع آن وجود دارد. مثلاً یا هنوز نارس است یا به دلیل وجود ماده ای یا پوسته سفت دانه امکان کار وجود ندارد. گاهی لازم است قبل از کاشت دانه برخی گیاهان، کارهای خاصی انجام داد. مثلاً آنهارا در محیط خشک و خنک نگهداری کرد و یا کارهای دیگر را انجام داد تا جنین خوابیده باشد.

عنوانبذر
نویسندهیگانه صالحیان
دپارتماناوج شید
تعداد کلمات۱۶۶۲ کلمه
مدت زمان۱۵ دقیقه

بافت نگهداری دانه ها در هنگام جوانه زدن و کاشت !

از زمانی که دانه بهسازان گشت جوانه می‌زند تا زمانی که برگ‌های اولیه تشکیل می‌شود. می‌تواند به کمک نور و غذا و فتوسنتز کند. انرژی برای فعالیت دانه از مواد موجود دردانه تامین می شود، بنابراین بسیار مهم است. مواد ذخیره سازی کافی برای رشد و توسعه بیشتر آن. این مواد در حالی تولید و ذخیره می شوند که دانه هنوز به گیاه مادر خود متصل است. هر چه شرایط محیطی و نگهداری از این گیاه بهتر باشد،. بذر گیاه های بیشتری با مواد نگهداری بهتر تشکیل می‌شود و در آینده گیاهی با کیفیت بهتر به وجود می آید.

بذر ۱بافت دانه ها

بذر گیاه - بذر

بذر گیاه – بذر – بهسازان کشت

کندن دانه برای محافظت از رویان و جلوگیری از آسیب دیدن آن

برای محافظت از جنین و بافت ذخیره سازی داخل دانه. و جلوگیری از آسیب‌دیدن این دو قسمت دانه درحین جابجایی و حمل و نقل، پوشش دانه خشک و سخت می‌شود. بنابراین وجود و سلامت این پوشش بسیار حائز اهمیت است. اما گاهی اوقات این پوشش می تواند مانعی برای جوانه زنی دانه شود. که در این صورت لازم است ضخامت پوشش بذر را کاهش داد تا آب و .. دانه جذب شود. جوانه زدن را می توان راحت تر انجام داد.

نگهداری کوتاه مدت دانه گیاه و ذخیره سازی دانه !

گاهی لازم است دانه های گیاه را برای مدت کوتاهی نگهداری کرد. زمان نگهداری بذر ۲ در انبار نیز به نوع دانه و گیاه، وضعیت دانه و وضعیت انبار بستگی دارد. برخی از گیاهان را می توان برای مدت طولانی و برخی دیگر را برای مدت کوتاه نگهداری کرد. همچنین، دانه های قوی ممکن است زمان نگهداری طولانی تری نسبت به دانه های ضعیف داشته باشند. یا نگهداری سرد و خشک بهتر از بذر گیاه organic-agri های گرم و مرطوب است.

اصولاً قبل از نگهداری دانه‌ها باید حدود ۳-۲ هفته در دمای معمولی اتاق و دور از نور مستقیم نگهداری شوند. تا رطوبت بیشتری از دست بدهند. از این نظر اگر دانه ها را روی سطح پارچه یا سینی پخش کنیم. تبادل هوا و تهویه و خشک شدن بهتر انجام می شود. وجود این رطوبت اضافی در بافت های دانه می تواند منجر به شیوع بیماری های قارچی در طول نگهداری شود. برای دانه اکثر گیاهان گل‌های زینتی، گیاهان کشاورزی و درختان میوه، رطوبت برای‌اکثر بافت‌های بذرگیاهان ۴ تا ۶ درصد است. از طرفی در ذخیره رطوبت هوا نیز مشکل وجود دارد.

بذر ۲ذخیره سازی دانه

بذر گیاه - بذر

بذر گیاه – بذر – بهسازان کشت

برای بیشتر دانه‌هایی که باید ذخیره شوند، رطوبت نسبی در انبار باید حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد باشد. اگرچه رطوبت نسبی بالاتر را می توان در دماهای ذخیره کمتر درنظر گرفت. در نگهداری حرفه‌ای بذر ۳، دمای نگهداری بین ۰ تا ۱۸- درجه سانتی گراد در نظر گرفته می‌شود. اما توجه داشته باشید که رطوبت نسبی جو دراین دما کمتر از ۷۰ درصد نیست.

اگر رطوبت نسبی در آن دما رطوبت باشد. کم است و دما آنقدر سرد است که بذر گیاه مطمئناً خواهد مرد. بهترین دمای نگهداری در شرایط عادی و خانگی ۱ تا ۱۰ درجه سانتی گراد است. اگر این دما امکان پذیر نیست و انبار خیلی گرم است، مهم است که اطمینان حاصل شود. که رطوبت اضافی در بافت دانه یا هوا و محیط نگهداری وجود ندارد. زیرا دمای نامناسب بالا و پایین برای ایجاد رطوبت ترکیب می‌شود.

دلایل تفاوت ماندگاری طبیعی بذر گیاه با یکدیگر !

مهم نیست که شرایط نگهداری دانه چقدر بالا باشد یا کیفیت دانه بالا باشد. دانه گیاهان مختلف از نظر ماندگاری طبیعی با یکدیگر متفاوت هستند و این یک مشکل ژنتیکی است. اگرچه با بهبود شرایط نگهداری می توان طول عمر را افزایش داد. اما نمی‌توان انتظار داشت که ویژگی‌های ژنتیکی گیاه پس ازیک دوره معین و طول عمرطبیعی، کیفیت خود را حفظ کند. دانه‌ها بر اساس چرخه زندگی طبیعی به سه گروه تقسیم می شوند.

بذر ۳ماندگاری دانه

بذر گیاه - بذر

بذر گیاه – بذر – بهسازان کشت

دانه های کوتاه مدت درختان معتدلی هستند که دانه های آنها معمولاً در بهار می رسد. مانند آسپن، افرا، بید و بنیان که از چند روز تا یک سال دوام می آورد. درشرایط طبیعی و در طبیعت، پس از رسیدن به درخت مادر، بذر این نوع گیاه بلافاصله در زمین تولید شده. و فصل های پاییز و زمستان را دور می زند.

بعلاوه دانه اکثر گیاهان گرمسیری و نیمه گرمسیری مانند قهوه، آزالیای ژاپنی، انواع نخل، انبه، کاکائو، خرمالو. و ترکیبات یا دانه های دارای تفاله (گرید غذایی) مانند بادام، فندق، گردو، شاه بلوط و پسته. همچنین در این گروه قرار می گیرد. به یاد داشته باشید که گذشت زمان به معنای رشد نکردن این دانه ها نیست. بلکه درصد تولید گیاهان تولید شده از این دانه ها کاهش می یابد یا کیفیت آنها کاهش می یابد.

  • بذرهای میانسال، مانند اکثر مخروط‌ها، حبوبات، گل‌ها و غلات، معمولاً بین ۲ تا ۵ سال. و در بهترین شرایط تا ۱۵ سال سن دارند.
  • دانه های با عمر طولانی دانه هایی با پوسته سخت هستند که حداقل ۱۵ تا ۲۰ سال عمر می کنند. دانه های علف های هرز به طور کلی در این گروه طبقه بندی می شوند.
  • طول عمر دانه های کاکتوس و ساکولنت نیز متفاوت است و می‌تواند از یک سال تا چند سال متغیر باشد.

تولید انبوه گیاه به وسیله قلمه و پرورش سریع گیاهان

خوراکی‌های ذخیره‌ کننده بذر به سرعت کمی به یک گیاه تبدیل شده‌اند. درخت‌ها که از قلمه‌ها رشد کرده‌اند. با قطع قسمت های کوچک گیاهان مستقر می توانید ماکت های ژنتیکی دقیقی ایجاد کنید. وقتی قلمه ها به درستی آماده شوند، می توانند ریشه بدهند. و گیاهان را تشکیل دهند که می توانید آنها را در گلدان قرار دهید یا در باغچه خود بکارید.

اصول پرورش و نگهداری عالی از انواع گیاهان

رشد و نگهداری گیاهان با یکدیگر متفاوت است. در حالی که بسیاری از گیاهان بومی organic-agri از ساقه‌های چوبی رشد می‌کنند و ریشه دار شدن هفته‌ها طول می‌کشد. رزماری و اسطوخودوس از ساقه‌هایی که در مخلوط گلدان یا خاک شنی فرو رفته‌اند. و بذر گیاه برای چندهفته رها می‌شوند تا زمانی که ریشه‌دار می‌شوند.

گمحیط رشد یعنی جایی که آنها را در آن می‌کارید، باید دارای خواص نگهداری آب خوب باشد. با ذرات بزرگتر به ریشه‌ها اجازه رشد و گسترش آسان را بدهد. به این دلایل اغلب از پرلیت، ورمیکولیت، شن و ماسه رودخانه‌ای و مخلوط گلدان استاندارد در نسبت‌های مختلف استفاده می‌شود. اینها هزینه بر هستند، اما اگر با خاک باغتان مطابقت دارد، می‌توانید آن را امتحان کنید.

آنچه از مطالعه این مقاله فرا گرفتیم:

به استثنای گیاهان آبزی، همه گیاهان بهسازان گشت مانند سایر موجودات برای فعالیت های خود به اکسیژن نیاز دارند. هر چه مقدار اکسیژن در محیط رشد کمتر باشد. مثلاً اگر از مخلوط خاک با بافت سنگین و سخت استفاده کنیم، احتمال جوانه زدن مناسب بذرها بیشتر می شود. به همین دلیل هنگام تهیه مخلوط خاک باید از آن که بافتی خوش ساختار و هوا دارد استفاده کنیم. تا دانه ها دچار کمبود اکسیژن و تنفس نشوند. همچنین باید به مقدار نور و روش های کاشت دانه ها توجه خاصی داشت تا گیاه به خوبی رشد کند.

سوالات متداول

  1. دانه های گرمسیری و نیمه گرمسیری چیست؟
  • گیاهان گرمسیری و نیمه گرمسیری مانند قهوه، آزالیای ژاپنی، انواع نخل، انبه، کاکائو، خرمالو
  1. برای ذخیره سازی دانه ها دمای انبار باید چقدر باشد؟
  • برای بیشتر دانه‌هایی که باید ذخیره شوند، رطوبت نسبی در انبار باید حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد باشد.
  1. در هنگام جابه جایی چرا سطح دانه سخت و خشک می شود؟
  • برای محافظت از جنین و بافت ذخیره سازی داخل دانه و جلوگیری از آسیب‌دیدن این دو قسمت دانه درحین جابجایی و حمل و نقل، پوشش دانه خشک و سخت می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.