کود شوک

نحوه کاشت آفتابگردان و نگهداری از آن

آموزش-کاشت آفتابگردان

کاشت آفتابگردان امروزه با استقبال بسیار زیادی رو به رو شده است. گل آفتابگردان (Helianthus annuus) یکی از گیاهان محبوب و زیبایی است. که به دلیل گل‌ های بزرگ و روشن، جذابیت فراوانی ایجاد می کند. حتی استفاده از کود ۱۰ ایکس شوک می تواند زیبایی آن را چندین برابر کند. این گل نه تنها زیبایی خاصی به باغ ‌ها و مزارع می‌ بخشد. بلکه دارای خواص تغذیه‌ ای فراوانی نیز هست. بنابراین؛ در این مقاله قصد داریم به بررسی نحوه کاشت و نگهداری از گل آفتابگردان بپردازیم. فراموش نکنید هنگام خرید بذر آفتابگردان، کود ۱۰ ایکس شوک نیز تهیه کنید. تا بتوانید از زیبایی این گل و خواص آن بیشتر بهره مند شوید.

فهرست تصاویر

نگهداری ۱باغچه یا گلدان

نگهداری ۲مزرعه و باغ

نگهداری ۳گلدان شیشه ای

تاریخچه و انواع آفتابگردان

آفتابگردان گیاهی بومی آمریکای شمالی است که بومیان این منطقه از هزاران سال پیش از آن بهره ‌برداری می‌ کردند. این گیاه در قرن شانزدهم به اروپا و سپس به سایر نقاط جهان معرفی شد. و به دلیل سازگاری با شرایط متنوع آب و هوایی، به سرعت در مناطق مختلف گسترش یافت. این گیاه در دو دسته اصلی تقسیم بندی می شود. دسته اول نوع زینتی است. که به دلیل وجود گلبرگ‌ های زیبا و رنگارنگ برای تزئین باغ‌ ها و فضا های سبز استفاده می‌شود. دسته دوم نیز کاربرد صنعتی دارند. این نوع از آفتابگردان برای تولید روغن و دانه ‌های خوراکی کشت می‌شود. خوشبختانه کود ۱۰ ایکس شوک به رشد مناسب هر دو دسته کمک می کند.

زمان کاشت آفتابگردان

باتوجه به متفاوت بودن شرایط آب و هوایی در مناطق جغرافیایی مختلف، زمان کاشت آفتابگردان متفاوت است. گل آفتابگردان برای رشد مناسب خود به نور زیاد نیاز دارد. در نتیجه؛ کاشت آفتابگردان بسته به ناحیه جغرافیایی از زمستان تا اواخر بهار متغیر است. در مناطق معتدل بهترین زمان کاشت آفتابگردان نیمه بهار است. درست زمانی که سرما و یخبندان تمام شده است. در حالی که در مناطق گرمسیری مثل شهر های جنوبی ایران، سرمای هوا در اواخر زمستان از بین رفته است. پس بهترین زمان کاشت است. و در مقابل در مناطق سردسیری مثل شهر تبریز اواخر بهار یا اوایل تابستان بهترین زمان کاشت آفتابگردان است. زیرا هوا تا نیمه بهار سرد است و نور کافی وجود ندارد.

نحوه نگهداری و کاشت آفتابگردان در خاک باغچه یا گلدان

کاشت آفتابگردان در گلدان یا باغچه خانه و نگهداری از آن بسیار لذت بخش است. دیدن روزانه رنگ زرد و نارنجی گلبرگ های آن می تواند شما را شاداب و سرحال کند. برای اینکه بتوانید زیباترین گل های آفتابگردان را در خانه تان پرورش دهید، باید نکاتی را رعایت کنید. اولین قدم برای کاشت آفتابگردان در منزل، انتخاب نوع مناسب گل است. بهتر است از گونه های کوتاه زینتی که به فضای محدودتری نیاز دارند، استفاده کنید. همچنین برای اینکه ریشه فضای کافی برای رشد داشته باشد باید گلدانی با عمق حداقل ۳۰ سانتی متر انتخاب کنید. گلدان باید سوراخ ‌های زهکشی در انتها داشته باشد تا آب اضافی از آن خارج شود. و ریشه ‌ها دچار پوسیدگی نشوند.

باغچه یا گلدان- کاشت آفتابگردان

باغچه یا گلدان- کاشت آفتابگردان- بهسازان کشت

نگهداری ۱باغچه یا گلدان

نحوه کاشت آفتابگردان در خاک باغچه یا گلدان

متخصصان organic-agri معتقدند خاک گلدان باید زهکشی مناسبی داشته باشد. ترکیب خاک باغچه،کمپوست و پرلیت گزینه مناسبی است. بذر ها را در عمق ۲.۵ تا ۵ سانتی متر بکارید. اگر چندین بذر در یک گلدان می ‌کارید، فاصله بین آنها باید حداقل ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر باشد. بلافاصله پس از کاشت بذر، خاک را مرطوب کنید. یک هفته الی ده روز پس از کاشت آفتابگردان، بذر ها جوانه می زنند و شروع به رشد می کنند. در نتیجه؛ در این زمان بیشتر از قبل نیاز به مراقبت، آبیاری و نور مناسب دارند.

نحوه نگهداری از آفتابگردان در خاک باغچه یا گلدان

بعد از کاشت آفتابگردان‌ در گلدان به نور زیادی نیاز داریم. بنابراین؛ گلدان ‌ها را در محلی قرار دهید که حداقل ۶ تا ۸ ساعت نور خورشید دریافت کنند. در صورتی که نور طبیعی کافی در دسترس ندارید، می‌ توانید از لامپ‌ های رشد گیاه استفاده کنید. آبیاری گل ها باید منظم و کنترل شده باشد تا خاک خشک نشود و همواره مرطوب باشد. اضافه کردن کود های آلی یا شیمیایی به خاک می‌تواند مواد مغذی لازم برای رشد گیاه را فراهم کند. می توانید هر دو هفته یکبار از کود های محلول در آب با نیتروژن، فسفر و پتاسیم مناسب استفاده کنید. یا حتی از کود های آلی مانند کمپوست یا کود های حیوانی به مقدار کم استفاده کنید.

نحوه نگهداری و کاشت آفتابگردان در مزرعه و باغ

کاشت آفتابگردان و نگهداری از آن برای کشاورزان خصوصا در مناطق گرمسیری تجربه بسیار لذت بخشی است. زیرا گل های آفتابگردان به طور خودکار سمت خورشید می چرخند. و در نتیجه می توانند بیشترین میزان نور خورشید را جذب کنند. جالب است بدانید گل های آفتابگردان کاربرد های مختلفی دارند. از تولید روغن و دانه های خوراکی گرفته تا استفاده زینتی از این گیاه زیبا و جذاب. بنابراین؛ کشاوزان باید به هدف خود از پرورش این گیاه و شرایط آب و هوایی منطقه شان توجه کنند. و گونه مناسب را انتخاب و کاشت آفتابگردان را انجام دهند. برای انتخاب صحیح بذر مناسب ویژه کاشت آفتابگردان می توانید از مشاوران organic-agri کمک بگیرید.

مزرعه یا باغ- کاشت آفتابگردان

مزرعه یا باغ- کاشت آفتابگردان-بهسازان کشت

نگهداری ۲مزرعه و باغ

نحوه کاشت آفتابگردان در مزرعه یا باغ

بذر های آفتابگردان باید پس از اتمام دوران سرما و یخبندان و در عمق ۲.۵ تا ۵ سانتیمتری کاشته شوند. قبل از کاشت آفتابگردان توجه کنید زمین از خاک با زهکشی مناسب و pH بین ۶ تا ۷.۵  برخوردار باشد. خاک را به عمق ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر شخم بزنید تا هوا دهی، نرم و آماده کاشت شود. هنگام کاشت آفتابگردان رعایت فاصله مناسب  میان بذر ها بسیار مهم است. فاصله بین بذر ها باید حدود ۱۵ تا ۳۰ سانتیمتر باشد. اگر چندین ردیف آفتابگردان می ‌کارید، فاصله بین ردیف ‌ها باید حدود ۶۰ تا ۹۰ سانتیمتر باشد. بلافاصله پس از کاشت، باید بذر ها را آبیاری کنید تا خاک مرطوب شود و جوانه ‌زنی تسهیل گردد.

نحوه نگهداری آفتابگردان در مزرعه یا باغ

بعد از کاشت آفتابگردان نوبت به مرحله حساس نگهداری می رسد. در غیر اینصورت تمامی زحمات قبلی تان به هدر می رود. مهم ترین نکته اضافه کردن کود های آلی مانند کمپوست یا کود دامی به خاک است. استفاده از کود های شیمیایی حاوی نیتروژن، فسفر و پتاسیم نیز می تواند به بهبود حاصلخیزی خاک کمک ‌کند. برای رشد بهتر گل های آفتابگردان باید آنها را در فاصله زمانی مناسب آبیاری کنید. متخصصان تیم بهسازان کشت معتقدند آبیاری گل ها پس از کاشت آفتابگردان را در مناطق سردسیری حدود ۴ بار انجام دهید. و اگر در مناطق گرمسیری فعالیت دارید، این مقدار به ۸ تا ۱۰ بار افزایش می یابد.

اگر مدتی بعد از کاشت آفتابگردان علف ‌های هرز در گلدان مشاهده کردید، آنها را حذف کنید. تا مواد مغذی و آب به طور کامل به آفتابگردان برسد. اگر آفتابگردان ‌ها بلند می‌ شوند، ممکن است نیاز به استفاده از میله ‌های پشتیبانی داشته باشید. تا از شکستن ساقه‌ ها جلوگیری شود. گیاه را به طور منظم بررسی کنید. در صورت مشاهده آفات یا بیماری ‌ها، از حشره‌کش ‌ها و قارچ‌کش ‌های مناسب استفاده کنید. زمانی که گل‌ ها خشک شده و دانه‌ ها به راحتی از سر گل جدا می‌شوند، زمان برداشت می رسد. گل‌ ها را با دقت بچینید و دانه‌ها را جدا کنید. تا بتوانید از آن ها برای مصرف خوراکی یا کاشت مجدد استفاده کنید.

نحوه نگهداری از گل آفتابگردان در آب

امروزه گل آفتابگردان با کاربرد زینتی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از افراد علاقه دارند گل آفتابگردان را در گلدان های شیشه ای روی میز پذیرایی بگذارند. اما معمولا اطلاع دقیقی از نحوه صحیح نگهداری آن ندارند. در صورتی که رعایت چند نکته بسیار ساده کمک می کند شاخه های آفتابگردان برای مدت بیشتری شاداب بمانند. اولین نکته مربوط به زمان خرید است. سعی کنید هنگام خرید گل هایی را انتخاب کنید که تازه، سالم و حتی نیمه باز هستند. گل ‌هایی که برگ ‌های زرد یا پژمرده دارند، زودتر از بین می روند.

در مرحله بعد باید گل ها را برای قرار دادن در گلدان آماده کنید. برای این کار ساقه ‌ها را با استفاده از یک چاقوی تیز به صورت مورب ببرید. خصوصا ساقه هایی که طول بیشتری دارند. این برش به جذب بهتر آب کمک می ‌کند. در ادامه یک گلدان تمیز بردارید و آن را با آب تازه و خنک پر کنید. استفاده از آب مقطر یا آب بدون کلر می‌ تواند به بهبود عمر گل ‌ها کمک کند. در آخر گل ‌ها را در گلدان قرار دهید. و گلدان را در مکانی خنک و با نور غیر مستقیم خورشید بگذارید. در صورت امکان از اسپری آب برای مرطوب نگه داشتن گلبرگ ها استفاده کنید.

گلدان شیشه ای- کاشت آفتابگردان- بهسازان کشت

نگهداری ۳گلدان شیشه ای

تیم organic-agri توصیه می کند برای ماندگاری بیشتر گل ها از مواد مغذی مخصوص گل‌ های بریده استفاده کنید. یا یک قاشق چایخوری شکر در گلدان بریزید تا شادابی گل ها را افزایش دهید. همچنین؛ آب گلدان را هر ۲ تا ۳ روز یک ‌بار تعویض کنید تا از رشد باکتری ‌ها جلوگیری شود. در هر بار تعویض آب، ساقه ‌ها را مجدداً به صورت مورب ببرید. افزودن یک قطره سفیدکننده (کلر) یا یک قرص آسپرین به آب نیز می تواند از رشد باکتری‌ ها جلوگیری کند.

سخن پایانی

کاشت آفتابگردان و نگهداری از آن، شاید به ظاهر راحت به نظر برسد. اما نیاز به رعایت نکات مهمی دارد. آفتابگردان ‌ها نه تنها به باغ‌ ها و مزارع زیبایی می ‌بخشند. بلکه؛ به عنوان یک منبع غنی از روغن و دانه‌های خوراکی، نقش مهمی در تغذیه انسان‌ها و حیوانات دارند. خوشبختانه امروزه کاشت آفتابگردان علاوه بر مزرعه و باغ می تواند در گلدان یا باغچه خانه نیز انجام شود. متخصصان تیم بهسازان کشت تمامی نکات لازم برای کاشت آفتابگردان و نگهداری از آن را برایتان گردآوری کرده اند. با رعایت این نکات می ‌توانید به راحتی گل‌ های آفتابگردان سالم و شاداب را پرورش دهید. و از مزایای آن ها بهره‌ مند شوید.

نام نویسندهمحدثه سادات مظلوم زاده
موضوع مقالهنحوه کاشت آفتابگردان و نگهداری از آن
تاریخ انتشار مقاله۲۰ تیر ماه ۱۴۰۳
گل آفتابگردانمنبعی غنی از روغن و دانه های خوراکی

سوالات متداول

زمان کاشت آفتابگردان در مناطق گرمسیری چگونه است؟

آفتابگردان برای رشد بهتر به نور فراوان نیاز دارد. در نتیجه؛ کاشت آفتابگردان در مناطق گرمسیری از فصل زمستان آغاز می شود.

آیا کاشت آفتابگردان در گلدان نیز قابل انجام است؟

بله. خوشبختانه کاشت آفتابگردان در گلدان یا حتی باغچه خانه نیز با رعایت نکاتی قابل انجام است.

چه گونه ای برای کاشت آفتابگردان در گلدان مناسب است؟

گونه های کوتاه زینتی که به فضای محدودتری نیاز دارند برای کاشت آفتابگردان در گلدان بسیار مناسب اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.