بذر

بذر و #۶ روش تکثیر از طریق دانه، قلمه و پیوند بونسای

بذر - بذر بونسای

بذر بوته های بونسای را می توان به روش‎های دانه، قلمه، پیوند و جاگذاری تکثیر کرد. که هیچ یک از روش های ذکر شده نیاز به مهارت خاصی ندارد و با دقت قابل انجام است. در این مقاله از سری مقالات سایت organic-agri به نحوه بازسازی بونسای آپارتمانی می‌پردازیم، تا انتها با ما همراه باشید.

فهرست مطالب قابل مطالعه:

تکثیر و کاشت گیاه بونسای از طریق دانه ها

تکثیر و کاشت و پرورش بونسای از طریق قلمه

پیوند، تکثیر و کاشت و رشد دانه های بونسای

جمع بندی در رابطه با کاشت و پرورش بذر بونسای

گالری تصاویر:

دانه ۱دانه بونسای

دانه ۲قلمه بونسای

دانه ۳گیاه بونسای

تکثیر و کاشت گیاه بونسای از طریق دانه ها

تکثیر بونسای از دانه ۱ نیاز به صبر، حوصله، مکان و زمان دارد و مطمئناً چندان مقرون به صرفه نیست. می توانید در طول زمستان دانه‌های درختان مختلف را جمع آوری کنید یا از یک مرکز دانه مطمئن خریداری کنید. موقع خرید تاریخ روی پاکت رو چک کنید منقضی نشده چون دوام زیادی نداره.

عنوانبذر
نویسندهیگانه صالحیان
دپارتماناوج شید
تعداد کلمات۱۶۶۶ کلمه
مدت زمان۱۵ دقیقه

اگر دانه‌ها را خودتان جمع آوری کردید، مدتی آنها را در ظرف آب قرار دهید تا بونسای رشد کند. دانه هایی که در آب قرار می گیرند باید دور ریخته شوند زیرا بی جان هستند و سبز نمی شوند. دانه های با پوست کلفت را مدتی در آب خیس کنید تا پوست آنها کمی نرم شود.

طبق تحقیقات انجام شده اکثر باغدارانی که در کشور ما با کاشت دانه سر و کار دارند. بذر از روش های مخصوص به خود چه از نظر موقعیت خاک و چه از نظر ترکیب خاک استفاده می‌کنند. اما مواردی را که خودم توصیه می کنم و در منزل استفاده می کنم وجود دارد.

نتایج استفاده از جعبه‌های مستطیلی با عمق کمتر نسبت به گلدان‌های معمولی کاشت هرنوع دانه‌ای در منزل مناسب تر است. و در عوض این جعبه ها پهن تر از عمقی هستند که برای تکثیر بونسای ارگانیک اگری می‌توان استفاده کرد. دانه‌های بیشتری را می‌توان روی سطح آن کاشت و به دلیل ارتفاع کم، آب کمتری در داخل آن انباشته شده‌است. بذر بونسای نور و رطوبت بهتر را به طور مساوی در داخل جعبه نفوذ می کند.

دانه ۱دانه بونسای

بذر - بذر بونسای

بذر – بذر بونسای – ارگانیک اگری

ابتدا چند سوراخ در کف جعبه برای زهکشی ایجاد کنید. مقداری خاک رس خرد شده یا ماسه درشت به اندازه یک چهارم ارتفاع جعبه بریزید. سپس مخلوطی از برگ های ریخته شده یا خزه اسفاگنوم، خاک باغچه و درشت بریزید. شن و ماسه خرد شده شن و ماسه در بالای ظرف حدود دو تا سه سانتی متر فاصله بگذارید.

سپس آن را آبیاری کنید و صبر کنید تا دیگر آب از سوراخ زیر جعبه خارج نشود. حالا می‌توانید یک لایه نازک از بذر پرلیت را روی خاک بمالید تا تعداد دانه‌ها و فاصله بین آنها را ببینید. سپس یک شیار باریک روی سطح گلدان ایجاد کنید و دانه ها را در شیار قرار دهید. فاصله حدود ۳ عدد تا ۴ سانتی متر یک نسخه از این بازی را قرار دهید.

روی آن را با خاک الک شده بپوشانید تا دانه دو برابر قطر کاشته شود. و خاک سمپاشی شده را با آب چشمه کاملاً مرطوب کنید. اگر از دانه های خیلی ریز استفاده می کنید، آن ها را زیر لایه رویی قرار ندهید. بلکه آنها را به صورت نازک روی یک لایه خزه یا برگ های الک شده بمالید. در هنگام سرمازدگی از آن مراقبت کنید.

هنگام تکثیر بذر بونسای به این روش، هرگز دانه‌های کاشته شده را به صورت آب روان از بالا آبیاری نکنید. مهم نیست دانه‌ها چقدر بزرگ یا کوچک باشند. زیرا ریزش آب از بالا به سطح خاک گلدان باعث فرورفتن دانه‌ها می شود. عمیق تر، و کار شما بی ثمر خواهد بود.

یک سال بعد جعبه کاشت را در محیطی دربسته آورده. و نهال ها را به آرامی و با احتیاط با قاشق یا بیل یکی یکی از بستر جدا کرده. و ریشه های خمیده و بلند را جدا کرده و ریشه های کوتاه را نگه دارید. برای حمایت از بونسای برای بذر هر نهال گلدانی به ارتفاع سه تا سه اینچ در نظر بگیرید. خاک مناسب برای گیاهان با زهکشی خوب پر کنید. و هر نهال را در یکی از آنها بکارید و به خوبی آبیاری کنید.

تکثیر و کاشت و پرورش بونسای از طریق قلمه

قبل از گرفتن قلمه، به مخلوط خاکی organic-agri نیاز دارید که بتوانید با اطمینان در آن ریشه کنید. خاک برای تکثیر بونسای از قلمه گیاهان آپارتمانی. ترکیبی از ۲ فنجان ماسه و ۱ فنجان خاک برگ مرغوب یا خزه اسفاگنوم و کمی قارچ کش پودری است. بهترین زمان برای هرس گیاهان در آپارتمان بهار و تابستان با دمای مطلوب بین ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتیگراد است.

خاک برای قلمه زدن بذر بونسای باید ترکیبی از ۲ فنجان ماسه و ۱فنجان خاک رس یا خاک باغچه باشد. دمای ایده آل ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد است و بهترین فصل برای قلمه زدن عموماً زمستان است.

دو نوع برش وجود دارد. یکی برش شاخه‌ای یا برش چوب نرم و دیگری برش شاخه متوسط ​​یا برش چوب سخت.

در روش تکثیر دانه ۲ بونسای برای تهیه قلمه سر شاخه. با استفاده از چاقوی تیز، سر شاخه درخت مورد نظر را از زیر گره پنجم به صورت اریب برش دهید. یعنی قلمه ما باید حداقل ۵ گره باشد.

این روش بنزای بازی بسیار ساده و بی خطر است. بذر گیاهانی که از طریق قلمه تکثیر می شوند تمام خصوصیات گیاه مادری را خواهند داشت.

قلمه‌ها از شاخه (چوب نرم) یا شاخه میانی (چوب سخت) باید با ابزار نوک تیز به صورت مورب بریده شوند. تا رگبرگ‌های آنها له نشود. شاخه ها و برگ های پایینی (حدود یک سوم برش) باید برگ های روی زمین باشد. انتهای بریده شده را در پودر یا مایع هورمون ریشه زایی ارگانیک اگری آغشته کنید. این هورمون در فروشگاه های لوازم کشاورزی موجود است.

هرگز قلمه را به زور وارد خاک نکنید، بلکه با یک چوب یا مداد نازک، خاک را سوراخ کنید. بذر بونسای قلمه را در آن قرار دهید و خاک اطراف را فشرده و سفت کنید. توجه داشته باشید که این روش تکثیر بونسای، فاصله قلمه‌ها به گونه‌ای است که برگ‌های قلمه به یکدیگر برخورد نکنند.

دانه ۲قلمه بونسای

بذر - بذر بونسای

بذر – بذر بونسای – ارگانیک اگری

بریدگی های ساقه اصلی را با چسب مخصوص دوده بپوشانید. تا شیره گیاه از بین نرود و از آفات و بیماری های گلدان نیز مصون بماند.

قلمه‌های گیاهان آبدار مانند خرفه پس از بریدن از ساقه اصلی. قلمه‌ها را به مدت دو یا سه روز در یک مکان قرار دهید. تا قلمه ها در زمین پوسیده نشوند تا قلمه ها کمی آب از دست بدهند و چروک شوند.

قلمه‌های کشت شده برای تکثیر بذر را در فضای باز به مدت یکسال در گلخانه بدون وسایل گرمایشی قرار دهید. و خاک را مرتب مرطوب نگه دارید. پس از یک سال، سیستم ریشه از سوراخ های زهکشی گلدان به خوبی رشد می کند. مشاهده هر بار که قلمه ها را می کارید، آنها را به آرامی از گلدان خارج کنید. ریشه‌های اضافی را جدا کرده، در گلدان‌های پلاستیکی، حدود سه اینچ (کوچک)، در خاکی که زهکشی آن آسان است، بکارید.

نگهداری و مراقبت از آنها نیز به همین صورت است تا بتوانند خود را در زمین باز مستقر کنند. اما بذر بونسای قلمه های داخل خانه را پس از ریشه زایی در گلدان های کوچک و خاک مناسب بکارید.

پیوند، تکثیر و کاشت و رشد دانه های بونسای

پیوند بونسای به دلایل مختلفی استفاده می شود. به طور کلی برای سرعت بخشیدن به رشد دانه ۳ و ظاهر یک بونسای و آسان کردن به دست آوردن بونسای‌های قدیمی. قبل از انجام این کار، باید مطمئن شویم که قلمه ها یا شاخه های انتخاب شده. برای پیوند با گیاهان مورد نظر از یک خانواده برای تکثیر بونسای و پیوند یک گیاه به گیاه دیگر هستند. به عبارت دیگر، بذر پیوند انتخاب شده باید با بافت خارجی ساقه و لایه سبز رنگ زیر پوست مطابقت داشته باشد.

به خاطر داشته باشید که organic-agri عمدتا برای درختانی است که مثمر ثمر هستند. زیرا سال ها طول می کشد تا گل های بارور و در نهایت میوه تولید شود. به قسمتی از درخت که باید به تنه پیوند زده شود اصطلاحاً قلمه می گوییم. پس از آماده شدن قلمه‌ها، از یک چاقوی تیز برای ایجاد برش مثلثی در دو سر ساقه قلمه استفاده می‌کنیم.

با همان ابزار تیز برشی به طول و عرض ستون گیاه زدیم. قسمت‌های مثلثی شاخه های بذر بونسای از قبل آماده شده را وارد تنه اصلی می کنیم تا کاملا جذب شوند.

دانه ۳گیاه بونسای

بذر - بذر بونسای

بذر – بذر بونسای – ارگانیک اگری

سپس یک بانداژ به اصطلاح با نوار پلاستیکی شفاف دور پیوند پیچیده می شود.

یک سال بعد نوارهای پلاستیکی که برای رشد بذر گل استفاده می شد را جدا کردیم. و مشخص بود که بعد از دو سال پیوند به تنه جوش داده شده و زخم کاملاً بهبود یافته است.

با رعایت نکات بالا می‌توانید از این روش به قسمتی از بونسای یا سر شاخه اضافه کنید. تا پرتر و زیباتر شود.

جمع بندی در رابطه با کاشت و پرورش بذر بونسای

در مورد تکثیر بونسای ارگانیک اگری بهترین زمان برای این پیوندها در ایران اواخر اسفند یا اوایل بهار است. یعنی زمانی که گیاهان می خواهند فعالیت خود را شروع کنند. در این زمان می‌توانیم یک یا دو شاخه به تنه یک بونسای نسبتاً ضخیم پیوند بزنیم. تا شکل آن را اصلاح کنیم و بونسای زیباتری ایجاد کنیم.

سوالات متداول

  1. چه نوع جعبه برای کاشت انواع دانه مناسب است؟
  • نتایج استفاده از جعبه‌های مستطیلی با عمق کمتر نسبت به گلدان‌های معمولی کاشت هرنوع دانه‌ای در منزل مناسب تر است.
  1. چگونه قلمه ها را وارد خاک کنیم تا آسیب نبینند؟
  • هرگز قلمه را به زور وارد خاک نکنید، بلکه با یک چوب یا مداد نازک، خاک را سوراخ کنید.
  1. پیوند بونسای به چه دلیلی استفاده می شود؟
  • پیوند بونسای به دلایل مختلفی استفاده می شود. به طور کلی برای سرعت بخشیدن به رشد و ظاهر یک بونسای و آسان کردن به دست آوردن بونسای‌های قدیمی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.