بذر

بذر گیاهان و گل های زینتی و #۴ نحوه تکثیر آنها بهسازان کشت

بذر - بذر گل

بذر کاشت انواع گیاهان زینتی و آپارتمانی، تولید دانه گل و فروش دانه‌های مرتبط  organic-agri درحال حاضر به تجارت بزرگی تبدیل شده‌است. از آنجایی که کشور ما دارای گل‌ها و گیاهان بومی و وحشی فراوان و شرایط اقلیمی مساعد برای رشد و تکثیر بسیاری از گونه‌های گیاهی بومی است. می تواند به یک تجارت جهانی در سطح بین المللی تبدیل شود.

با پیشرفت تکنولوژی دراین زمینه بسیاری از گونه‌های گلی که در سطح جهانی خرید و فروش می‌شوند، بومی ایران بودند. با وجود این هنوز فرصتی برای تولید و تکثیر این گونه‌های بومی بذر گل  در ایران وجود ندارد. و برخی از این گونه‌ها همچنان در طبیعت رشد می کنند. ازجمله معروف ترین انواع گل و گیاه بومی ایران بهسازان کشت که در جهان به صورت اصلاح شده و تجاری وجود دارد. می توان به گل لاله، لاله واژگون، گلایل، میخک و زنبق اشاره کرد.

فهرست مطالب قابل مطالعه:

جایگاه کشور ایران در تجارت جهانی دانه های گل

تکثیر دانه های گیاهان زینتی در فعالیت های کشاورزی:

تکثیر و پرورش اصولی دانه های انواع گل:

روش های تشخیص و شناخت انواع بذر گل و گیاه خوب :

آشنایی با انواع خاک مناسب برای کاشت دانه گل:

رشد و تکثیر اصولی گل و گیاه ها با دانه:

مراحل کاشت دانه مرغوب گل و گیاه آپارتمانی در منزل:

نتیجه گیری از مطالب مطالعه شده در این مقاله:

گالری تصاویر:

دانه ۱تکثیر دانه

دانه ۲خاک مناسب کاشت

دانه ۳مراحل کاشت دانه

 جایگاه کشور ایران در تجارت جهانی دانه های گل

گردش مالی حاصل از تجارت گل و گیاه و صادرات آن در سراسر جهان رقم قابل توجهی است. هلند یکی از بزرگترین و مهمترین صادرکنندگان در بخش دانه ۱ محسوب می شود. تاریخچه کاشت گل و گیاه در ایران قدمتی سه هزار ساله دارد. ایرانیان باستان علاقه زیادی به پرورش بذر گیاه داشتند. با وجود این پیشینه و با توجه به رتبه هفدهم کشورمان در تولید گیاهان زینتی، جایگاهی در زمینه صادرات ندارد. با توجه به تنوع زیاد و با وجود آب و هوای مناسب، ایران می‌تواند صادرات و تجارت گل منطقه را برعهده بگیرد.

عنوانبذر
نویسندهیگانه صالحیان
دپارتماناوج شید
تعداد کلمات۱۵۳۱ کلمه
مدت زمان۱۵ دقیقه

 

تکثیر دانه های گیاهان زینتی در فعالیت های کشاورزی:

یکی از ساده ترین راه‌ها برای تهیه گیاه در خانه خرید آن از گل فروشی‌ها و مراکز پرورش گیاه است. به این ترتیب شما همیشه حق انتخاب دارید و می توانید بهترین و سالم ترین گل ها را دریافت کنید. اما اگر برای تکثیر و رشد بذر گل و گیاهانی که در‌خانه دارید، با صرف هزینه کمی برای گلدان و خاک تلاش کنید. می توانید تعداد زیادی گل و گیاه از انواع مختلف تولید کنید. روش های مختلفی برای تکثیر گیاهان مختلف استفاده می شود که در ادامه با آنها آشنا می شوید.

دانه ۱تکثیر دانه

بذر - بذر گل

بذر – بذر گل – بهسازان کشت

تکثیر و پرورش اصولی دانه های انواع گل:

برخی از گیاهان آپارتمانی و بسیاری از گل های باغی با کاشت دانه تکثیر می شوند. دانه جنین گیاهی است که دارای پوشش بیرونی محافظ است. و توانایی تولید نسل دیگری از آن گیاه را دارد.

روش های تشخیص و شناخت انواع بذر گل و گیاه خوب :

  1. دانه های مرغوب و مناسب رنگ و بوی مطبوعی دارند.
  2. دانه های مرغوب باید تمیز و عاری از مواد زائد باشند. به عنوان مثال کاه، ماسه و علف های هرز نباید از حد استاندارد فراتر رود.
  3. دانه مرغوب باید سالم و مقاوم بوده و از درخشندگی لازم organic-agri برخوردار باشد و ضد عفونی شد.

قدرت و سرعت جوانه ‌زنی دانه را می‌توان با شمارش درصد دانه‌های جوانه‌زده در یک بازه زمانی معین تعیین کرد. برای این کار می‌توانید ده تا پنجاه دانه ۲ را در دمای اتاق خیس کنید و در پارچه یا کاغذ بپیچید. و ببینید چقدر طول می کشد تا بذر سبز شود و درصد آن را مشخص کنید.

آشنایی با انواع خاک مناسب برای کاشت دانه گل:

بعد از انتخاب دانه خوب و مناسب، مرحله بعدی خاک ایده آل برای کاشت دانه بهسازان کشت است. بستر مناسب برای کاشت دانه گل مورد نیاز است. اگر خاک باغ سنگین و رسی باشد مانع رشد اندام هوایی می شود. خاک مناسب برای کاشت دانه گل و سبزی باید نیمه سبک، غنی و دارای رطوبت باشد. خاک مناسب برای کاشت دانه مخلوطی از ۳۰ درصد کوکوپیت، ورمی کمپوست و ۲۰ درصد پرلیت دانه ای است.

دانه ۲خاک مناسب کاشت

بذر - بذر گل

بذر – بذر گل – بهسازان کشت

رشد و تکثیر اصولی گل و گیاه ها با بذر:

برای این کار ابتدا خاک را کاملا صاف می کنیم سپس دانه گل را می کاریم. بعد با بطری اسپری روی آن آب می پاشیم و سپس یک ورقه نایلونی روی آن می گذاریم. پس از سبز شدن گیاه، خاک را مرطوب کرده، نهال ها را برداشته و در گلدان های جداگانه می کاریم. توجه داشته باشید که باید دانه را انتخاب کنید که تاریخ انقضا روی کیسه داشته باشد. زیرا در دانه‌های قدیمی به مرور زمان توانایی رشد از بین می رود. و پس از کاشت دانه نتیجه مطلوب حاصل نمی شود.

درصورت خرید بذر گل بدون بسته بندی به این نکته توجه داشته باشید که احتمال آلودگی به بیماری‌های قارچی زیاد است. بنابراین بهتر است از دانه‌هایی که قبلا با قارچ کش های مناسب ضدعفونی شده اند، استفاده شود.

اگر قصد دانه گرفتن از گل‌ها را دارید به این نکته توجه کنید که دانه برخی از گل‌های خارجی بذر هیبریدی و پرورشی بوده. و گل های جدید تولید شده با کاشت مجدد (بدون تلقیح مصنوعی) کوچکتر و کیفیت پایین تری خواهند داشت. روی پاکت این دانه ها دارای برچسب F1 یا F1 Hybrid هستند که به معنی نسل اول یا هیبرید است.
شناسایی و شناخت خاک زمین مناسب برای کاشت بذر:

زمین مناسب برای کاشت باید از سه قسمت مساوی خاک باغچه، ماسه و ذغال سنگ تشکیل شده باشد. برای این منظور باید جعبه ای را انتخاب کنید که کف آن سوراخ هایی برای خروج آب داشته باشد. و کف جعبه را با یک لایه نازک سنگریزه بپوشانید. و سپس خاک مورد نظر را روی سنگریزه ها اضافه کرده و خوب خیس کنید.

 

اگر دانه‌ها کوچک هستند، آنها را به طور یکنواخت روی سطح خاک بپاشید. و در صورت بزرگ بودن آنها را در فاصله ۵ سانتی متری از یکدیگر در زمین قرار دهید. و با یک لایه نازک خاک روی بذر گل ها را بپوشانید. اگر دانه ۳ گل خیلی کوچک باشد نیازی به پوشاندن زمین نیست. پس از کاشت دانه، یک تکه شیشه را روی جعبه قرار دهید تا خاک مرطوب و دم کرده باقی بماند. و روی آن را با روزنامه بپوشانید و جعبه را درجای نسبتا گرم قرار دهید تا گیاه سریعتر رشد کند. و با ظاهر شدن جوانه‌ها روزنامه را بردارید و جعبه را به دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید.

اگر گیاه مورد نظر بهسازان کشت سایه دوست دارد، جعبه را از نور خورشید دور نگه دارید. درغیر این‌ صورت پس از رشد جوانه‌ها و ظاهرشدن برگ‌های اصلی آنها را هر روز مدتی در زیر نور قرار دهید. وقتی بذر نهال‌ها چهار یا شش برگی شدند، نهال‌ها را بدون آسیب به ریشه به باغچه یا گلدان منتقل کنید. برای قطع نشدن ریشه در هنگام استخراج نهال، بهتر است ابتدا خاک داخل جعبه را به خوبی خیس کنید.

مراحل کاشت دانه مرغوب گل و گیاه آپارتمانی در منزل:

برای کاشت دانه ابتدا باید ببینید چه فصلی از سال است. در واقع، کاشت دانه یا کاشت آنها به طور مستقیم به دمای هوا بستگی دارد.

یکی از بهترین راه های تکثیر گل، پیوند بذر گل است. به این ترتیب ظرف رشد خود (گلدان یکبار مصرف یا سینی کاشت) را با خاک مورد نظر پر می کنید. سپس آن را آبیاری می کنید تا آب از کف ظرف رشد خارج شود. و خاک ته نشین می شود، بهتر است خاک را با دست کمی فشار دهید.

دانه ۳مراحل کاشت دانه

بذر - بذر گل

بذر – بذر گل – بهسازان کشت

درمرحله بعد، یک سوراخ کوچک به عمق ۰.۵ تا ۱ سانتی متر ایجاد کنید. و یک یا دو دانه را در آن قرار دهید، سپس روی دانه‌ها خاک بریزید. توصیه می شود برای این کار از کمپوست استفاده کنید. زیرا نهال شما بهتر و قوی تر عمل خواهید کرد. دمای ایده آل برای کاشت بذر ۱۵-۲۵ درجه است و به محیط خیلی گرم نیاز ندارد.

سپس ظرف کاشت را خوب آبیاری کنید تا آب به دانه ها برسد و خاک کاملاً مرطوب باشد. توجه داشته باشید که دانه گل بسیار ریز است و در صورت مشاهده کوچکترین خشکی از بین می رود. قبل از جوانه زنی و در ابتدای جوانه زنی خاک باید همیشه مرطوب بوده و آبیاری شود تا رطوبت به دانه که زیر خاک است برسد.

نتیجه گیری از مطالب مطالعه شده در این مقاله:

برای در نظر گرفتن یک گل تزئینی، روش های خاصی توسط پرورش دهنده به عنوان معیار تعیین می شود. به عنوان مثال بذر گل هایی که برای ایجاد اشکال جالب یا گل های مینیاتوری هرس می شوند. فقط به این دلیل تزئینی محسوب می شوند که باغبان آنها عملیات خاصی را انجام می دهد. انواع دیگری از گل‌های تزیینی organic-agri وجود دارند که حتی بدون نیاز به باغبان زینتی محسوب می‌شوند مانند کاکتوس های وحشی. گل‌های زینتی با گل هایی که برای مصارف کشاورزی پرورش داده می شوند متفاوت است. امیدوارم مطالب برایتان مفید بوده باشد.

سوالات متداول

  1. گل و گیاهان از چه طریقی تکثیر می شوند؟
  • برخی از گیاهان آپارتمانی و بسیاری از گل های باغی با کاشت دانه تکثیر می شوند.
  1. بزرگترین صادر کننده گل و گیاه کدام کشور است؟
  • هلند یکی از بزرگترین و مهمترین صادرکنندگان در بخش دانه ۱ محسوب می شود.
  1. خاک مناسب برای کاشت دانه گل باید چگونه باشد؟
  • خاک مناسب برای کاشت دانه گل و سبزی باید نیمه سبک، غنی و دارای رطوبت باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.